Mewa

Tłumaczenie: Radosław Zubek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wodnik". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Jonathan Livingston seagull
83-7120-170-2
buddyzm, chrześcijaństwo
Ag2S

Mewa Richarda Bacha umacnia w każdym z nas przekonanie o nieograniczonych możliwościach człowieka. Splatające się w tej niezwykłej powieści tradycje religii chrześcijańskiej i buddyzmu tworzą nową duchową jakość, sprawiając, że świat staje się zrozumiały i celowy. Bohater książki - Jonathan - jest uosobieniem pragnień, które drzemią w każdym człowieku.

książek: 2070
onika | 2014-07-30
Przeczytana: lipiec 2014

Czyż może być piękniejszy symbol wolności niż ptak w locie? Pewnie by się znalazł. A czym w ogóle wolność jest? Z tej książki czytelnik może się dowiedzieć, jak wolność autor pojmuje. I może kogoś zaciekawi, jak wygląda zmiksowane chrześcijaństwo z buddyzmem uosabiające się w mewie, która chce latać dla samego latania, a nie tylko po to, by zdobyć pożywienie. W dodatku historia stylizowana na przypowieść doprawiona została lotniczymi szczegółami, bo pan Bach jest lotnikiem i najwyraźniej ma „hopla” na punkcie akrobatyki i rozwijania jak największych prędkości. Swoją drogą cudna jest mewa, która ma świadomość, jaką prędkość w km/h rozwinęła…

Jeśli chodzi o nieograniczone możliwości człowieka, to głęboko wierzę, że głupota ludzka żadnych granic nie zna, ale chyba nie o to autorowi „Mewy” chodziło. Ta niezwykle krótka książeczka o ptaku ma chyba zachęcać do realizacji marzeń, samodoskonalenia, pokonywania ograniczeń i takich tam. Całe życie od Ojca słyszałam, że niemożliwe to jest...

książek: 1939
Luna | 2011-11-20

Przed pięcioma, a może przed ośmioma laty podczas przeglądania zasobów rodzinnej biblioteczki, a raczej biblioteki – trafiłam na cienką książeczkę, która bardziej przypominała broszurę, aniżeli książkę. Otaczały mnie w większości grube tomiszcza, które swoją tematyką nijak nie mogły zainteresować ledwo co nastoletniego umysłu. Jednak ta książeczka wydała się dość ciekawa i szybko stała się obiektem mojego zainteresowania.
Wtedy miałam 11, może 13 lat, nie pamiętam już. Przeczytałam ją dość szybko. Opowieść o mewie, dla której nie jest ważne jedzenie, a latanie. Chce doskonalić swoje umiejętności i zostaje wygnana ze Stada. W Stadzie liczy się tylko umiejętność zdobywania pożywienia. Spotyka inne mewy, dla których latanie jest tak samo ważne. Wspólnie latają i uczą się od siebie. A potem mewa wraca do Stada i zaczyna uczyć inne mewy sztuki prawdziwego latania. Szczerze, zrozumiałam wtedy jedynie sens dosłowny, choć przeczuwałam, że zetknęłam się z czymś wielkim i to musi mieć drugie...

Chlorofil88 | 2015-06-07

Niesamowicie głębokie opowiadanie... Nie będę się zbytnio rozpisywał, bo lepiej samemu przeczytać. Myślę i mam nadzieję, ze w każdym z nas jest taka mewa;)))

Polecam tym, którzy borykają się z zaburzeniami adaptacyjnymi, lub balansują na krawędzi między tym, co chcą, a tym co dyktuje im kultura i tradycja. Między nami, nimi, tym, tamtym, tamtymi:)) Dobry początek do świadomego zaznaczania i odkrywania swego ja. Oddzielenia siebie od reszty wszechświata.

nadwrażliwi | 2015-05-09

Prosta,może i trochę "banalna",ale na pewno przypomni o sile,którą ma człowiek.Książka czytywana przez samego Michaela Jacksona ;)

Mistrz | 2010-10-08
Przeczytana: 2010 rok

C'mon, opowieść o mewie. Pewnie, że mamy tu drugie dno, ale płytkie jak, za przeproszeniem, Alchemik.
Nie wiem jak w innych wydaniach, ale w moim połowa książki to zdjęcia mew.

Moonwalk_EM | 2014-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2014

Czytając tę krótką co prawda książkę o mewach, możemy identyfikować z otaczającą nas rzeczywistością i ludźmi. Często jest tak, że w życiu podążamy za grupą, mimo braku satysfakcji. Boimy się stworzyć własnej ścieżki, bo być może boimy się samotności w działaniu, lub aprobaty ze strony najbliższych. A może wątpimy w nasze siły, a niskie poczucie wartości jeszcze bardziej blokuje.
Co wyniosłam z tej cienkiej książeczki?
Żeby się nie bać chcieć więcej i choćby z początku sami, małymi krokami dążyć do celu, który da nam spełnienie i szczęście.

marKiza | 2014-03-27
Przeczytana: 01 kwietnia 2010

Ta pozycja wróciła do mnie z nienacka.. z baaardzo dalekiej podróży. I znów przeczytałam ją jednym tchem. Bo tylko jednym tchem można czytać o drodze do wolności za wszelką cenę.. zdobywanej poprzez cierpienie, wygnanie i izolację.. Filozoficzna, bardzo "buddyjska" a jednocześnie 100% chrześcijańska pozycja. I piękna. Po prostu! Do przeczytania - koniecznie!

żabot | 2013-05-10
Przeczytana: 2009 rok

Tanie i banalne moralizatorstwo. W porównaniu z tym optymistyczne książki de Mella to wirtuozeria. Zawsze mnie zastanawiało, skąd się bierze w ludzich przemożna chęć dzielenia się z innymi banałami opakowanymi w niezbyt lotną poetyckość. No dobrze, może tak trzeba, ale po co marnować na to drzewa?

Dailymoth90 | 2013-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Siadłam i przeczytałam tę książkę w godzinę. Książka jest dobra, opowiada o tym, że aby coś zrobić, trzeba uwierzyć, że MOŻEMY o wiele więcej niż myślimy :)

olguska | 2010-12-17

książka o mewia i jej pragnieniach które potrafiła spełnić pomimo że została odżutkiem od stada które tylko krzyczało "daj daj"