Jonathan Livingston Seagull

Richard Bach Wydawnictwo: Avon literatura piękna
Avon
1973-01-01
1973-01-01

Filozoficzna opowieść pełna metafor o lataniu i ptakach - mnie nie przekonała. Kompletnie "nie moja bajka".

Ksiazka to parabla - czyli przypowiesc o pokonywaniu ograniczen wlasnych jak rowniez i tych narzuconych przez srodowisko, zeby uzyskac wolnosc i autentycznosc.

Moze nie moj gatunek, nie moglam sie wczuc w zycie mew.

Moze nie moj gatunek, nie moglam sie wczuc w zycie mew.

Niezwykła, inspirująca powieść o nieograniczonych możliwościach człowieka i jego dążeniu do doskonałości

Jonathan to człowiek z wieloma pragnieniami, z którymi można się utożsamiać. Poznajemy tutaj jego losy, jego drogę do samorozwoju. Możemy mu towarzyszyć i uczyć się od niego.

Filozoficzna klasyka dla czytelnika w każdym wieku.

To historia pokazująca, że warto podążać za głosem serca, że życie to coś więcej niż to co widzą oczy. Piękna, motywująca, a do tego głęboka i skłaniająca do refleksji.

Filozoficzna klasyka dla czytelnika w każdym wieku.

To historia pokazująca, że warto podążać...

"Mewa" - Richard Bach
Ocena 9/10

W sercu każdej opowieści tkwi przesłanie, które ma moc poruszenia czytelnika i skłonienia go do refleksji nad własnym życiem. "Mewa" to nie tylko literacki majstersztyk, ale przede wszystkim historia, która przekazuje głęboko duchowe, uniwersalne w swoim przesłaniu treści. Dawno się tak nie wzruszyłem czytając książkę.

Książka, z pozoru prosta, ukrywa w sobie bogate warstwy znaczeń i porusza temat wewnętrznej integralności oraz autentyczności. Tego kim jesteśmy w życiu codziennym. I jak duchowość wpływa na otaczającą nas rzeczywistość. W dzisiejszym świecie, gdzie często poddajemy się presji otoczenia i próbujemy dopasować do narzuconych wzorców, "Mewa" przypomina, że najważniejsze jest, by pozostać wiernym sobie i swoim przekonaniom. To opowieść o poszukiwaniu własnej drogi i odkrywaniu, że prawdziwa wolność to nie tylko brak zewnętrznych ograniczeń, ale przede wszystkim wolność ducha.

Autor z niezwykłą wrażliwością i subtelną ironią przygląda się również roli instytucjonalnej religii w życiu człowieka. Książka stawia pytania o to, jakie miejsce w naszym życiu zajmują zewnętrzne autorytety i dogmaty, a jakie powinna zajmować osobista wiara i indywidualne doświadczenie duchowe.

"Mewa" to piękna, poruszająca opowieść, która zmusza do zatrzymania się i zastanowienia nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne. Jest to książka, która z każdą stroną wnika głębiej w duszę czytelnika, pozostawiając po sobie ślad i inspirując do przemyśleń nad własnym życiem i wyborami.
Polecam "Mewę" każdemu, kto szuka literatury, która nie tylko bawi, ale także skłania do głębokich refleksji nad sensem wolności, wiary w siebie i autentyczności.

"Mewa" - Richard Bach
Ocena 9/10

Książka, z pozoru...

Mogłabym podsumować "Mewę" jednym zdaniem - cytatem, który widnieje na okładce - "O POKONYWANIU OGRANICZEŃ I ŻYCIU W PRAWDZIE I WOLNOŚCI", bo tak naprawdę właśnie o tym jest ta oryginalna książka.

Autor - Richard Bach przedstawia czytelnikowi piękną filozoficzną historię mewy - Jonathan'a Livingston'a Seagulla. Mewy, która nie chciała poświęcić całego swojego ptasiego życia tylko na zdobywanie pokarmu. Czuła, że jest stworzona do czegoś więcej i kiedy odkrywa swoje prawdziwe powołanie, by latać, wzlatywać ponad to, co ją ogranicza i blokuje, zaczyna żyć. Naraża się tym na hańbę wśród swojego stada i zostaje wyrzucona z mewiej społeczności. Dzięki temu jednak może dotknąć Nieba i stać się nauczycielem dla innych mew, które miały odwagę wzlecieć "wyżej", poza utarte schematy, bo "ta mewa widzi najdalej, która wzlatuje najwyżej"...

🙋🏻‍♀️MOJE SUBIEKTYWNE ODCZUCIA🙋🏻‍♀️

Czasem miałam wrażenie, że autor mocno nagina fabułę książki, by wpleść w nią swoje filozoficzne myśli - często zbyt górnolotne, ocierające się o przerost formy nad treścią.

Widać, że został mocno zainspirowany religią chrześcijańską - pojawiła się Wielka Mewa, na której obraz, powstały inne ptaki, a także pierwsi Uczniowie Jonathana, czy ogólna idea miłości, do której dążyły rozsądniejsze mewy. Nie czułam tego i coś mi w tym nie pasowało.

Mimo wszystko nie żałuję, że poświęciłam czas na przeczytanie tej książki, choć może zawarte w niej myśli jakoś specjalnie mnie nie zaskoczyły i nie były dla mnie niczym odkrywczym, to samą formę uważam za bardzo przyjemną i oryginalną. Dmucha wiatrem nadziei w ludzkie skrzydła 🪽 a do tego sporo artystycznych fotografii.

IG: ksiazki_wloczykija
"Mewa" Richarda Bacha to mistyczna symfonia wolności, ukazująca transcendencję ludzkiego ducha nad ograniczeniami materialnego świata. W tej opowieści świat nabiera magicznych barw, kiedy Jonathan Livingston Seagull staje się ucieleśnieniem ludzkich marzeń o lotach w przestworza nieznanego. To nie tylko historia o ptaku, ale o duchowej podróży każdego człowieka, pragnącego przełamać codzienne rutyny i osiągnąć wyższy poziom istnienia. W świecie Bacha, granice są tylko iluzją, a dążenie do doskonałości staje się drogą ku spełnieniu. Jonathan jest przewodnikiem, który prowadzi czytelnika przez labirynty jego własnej duszy, odsłaniając prawdy ukryte głęboko w sercu każdego z nas. To opowieść dla tych, którzy odważnie podążają za własnym przeznaczeniem, wierząc w siłę swoich marzeń i świadomi, że życie oferuje coś znacznie więcej niż to, co można zobaczyć na pierwszy rzut oka. Nowe wydanie "Mewy" wzbogacone o czwartą część podróży Jonathana oraz posłowie autora, dodaje nowych kolorów tej ponadczasowej baśni, sprawiając, że staje się jeszcze bardziej inspirująca i uniwersalna dla czytelników w każdym wieku.

Nieograniczone Możliwości: Świat przedstawiony w "Mewie" ukazuje, że granice są tylko iluzją. Jonathan odważnie łamie konwencje społeczne, nie zadowalając się życiem rutynowym, a zamiast tego poszukuje swojego własnego, niezwykłego losu.

Dążenie do Doskonałości: Główny bohater nie akceptuje status quo i nieustannie dąży do doskonałości w locie. Jego nieustępliwość i determinacja stanowią inspirację dla czytelników, zachęcając ich do przezwyciężania własnych ograniczeń.

Świadomość Wewnętrznej Mądrości: Bach przekazuje głęboką filozofię poprzez historię Jonathana

Wolność Indywidualna: "Mewa" to opowieść o odwadze wyboru własnej drogi, niezależnie od opinii innych. Jonathan odrzuca społeczne normy i konwencje, by podążać za swoim marzeniem o doskonałym locie. To przypomnienie, że każdy ma prawo do własnych wyborów i niepowtarzalnej drogi życiowej.

Ta książka dotyka serca tych, którzy pragną żyć pełnią życia, zgodnie z własnymi zasadami i pragnieniami. Jonathan staje się przewodnikiem dla tych, którzy odważnie podążają za głosem swojego serca, dając im siłę do przezwyciężenia wszelkich przeszkód.

IG: ksiazki_wloczykija

Opowiastka o wolności. Niby piękna,filozoficzna, pełna metafor o lataniu i ptakach, ale mnie nie przekonała. Może dlatego, że nie wierzę w wolność absolutną, ponieważ taka postawa rani innych. Żadnych ograniczeń, oznacza, że można wszystko. Lecz czy rzeczywiście trzeba. I jeszcze to peplanie mew o lataniu, beczkach, pętlach, dla kogoś kto się na tym nie zna będzie co najmniej nużące. Dopiero fachowiec może stwierdzić, że to, co robią te ptaki jest niemożliwe. Wiem, wiem, autor to właśnie miał na myśli. Jeśli odrzucisz ograniczenia, dodasz za to dużo wiary, to osiągniesz każdy cel. No i niech mu będzie.

„Mewa” powstała w 1970r. i nie traci na aktualności, inspirując kolejne pokolenia swoimi przekazami o byciu sobą i o rozwijaniu siebie, słuchając głosu swojego serca i rozumu. Myślę, że są pozytywnymi przekazami, chociaż dla mnie nie były niczym odkrywczym.

Postaciami tego opowiadania pełnego metafor, są mewy i gdzieś do połowy lektury narracja toczyła się w zrozumiały sposób. Tylko potem wszystko stało się nieprawdopodobnie dziwne. Czasoprzestrzeń i wymiary rzeczywistości (nazwę w taki sposób przedstawione miejsca) zlewały się w jedno. W dodatku, występowało dużo górnolotnych, filozoficznych, myśli, że dla mnie nie były do końca zrozumiałe. Na końcu widać wyraźną inspirację pewnych elementów z religii chrześcijańskiej, które zupełnie mi tu nie pasowały, ponieważ odniosłam wrażenie, że zostały wciśnięte na siłę.

Opowiadanie zostało podzielone na trzy części, ale autor w 2014r. dodał jeszcze kolejną. Moja opinia nawiązuje do poprzedniej wersji.

Piękna powieść, rozczulająca.
Kolejna pozycja, którą warto przekazać dzieciakom nastolatkom.
Jednak 6, nie więcej.

Piękna powieść, rozczulająca.
Kolejna pozycja, którą warto przekazać dzieciakom nastolatkom.
Jednak 6, nie więcej.

Jeśli ktokolwiek potrzebuje zdjec tej ksiazki szczególnie Pani @ewabaran zapraszam do kontaktu.
Mój email topfashion822@gmail.com

Mój email topfashion822@gmail.com