Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Red Mars
Mars, kosmos
dona

Niezwykle realistyczny opis kolonizacji Marsa przez Ziemian na początku XXI wieku. Dramatyczne dzieje osadników, którzy doprowadzają do totalnej katastrofy, próbując przystosować planetę do zamieszkania. Czy mimo eksperymentów na ekosferze planety i zbrodniczych posunięć międzynarodowych korporacji finansowych Mars się odrodzi i stanie się dla ludzi prawdziwym domem? Czerwony Mars to pierwsza część trzytomowego cyklu o kolonizacji Czerwonej Planety, obsypywanego licznymi nagrodami. Autor, Kim Stanley Robinson, z dużym znawstwem przedstawia technologiczne aspekty ogromnego, kosmicznego przedsięwzięcia, ukazując jednocześnie skomplikowane losy ludzi uwikłanych w uczuciowe, polityczne i społeczne konflikty. Zawiść, miłość, polityczne ambicje i fanatyzm - to wszystko tworzy mieszankę wybuchową, która łatwo może unicestwić marzenia o stworzeniu nowej Ziemi. Kolejne części cyklu to Zielony Mars i Błękitny Mars.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1998

Seticzek | 2018-03-19
Przeczytana: 19 marca 2018

"Bardzo niewielu ludzi kiedykolwiek się zastanawia, co naprawdę myślą inni. Po prostu akceptują wszystko, co im się powie o kimś, kto znajduje się wystarczająco daleko."

Mądra książka. Jedna z mądrzejszych sci-fi, jakie czytałem.
Tylko te opisy marsjańskiej przyrody... Problem z nimi taki, że nie wywołują emocji, bo z niczym się nie kojarzą - nigdy nie byłem na Marsie... ;) Przez co usypiają.

Generalnie jednak, mimo pewnych naiwności, jest to świetne socjologiczne stadium podboju obcej planety. Mamy falę pionierów-naukowców, falę techników i budowniczych, falę uchodźców i poszukiwaczy przygód i falę poszukiwaczy zysku. Wzajemnie sprzeczne interesy tych grup, katastrofalna sytuacja na przeludnionej Ziemi i perfidna propoganda doprowadzają do konfliktu, który obserwujemy z różnych punktów widzenia, co czyni książkę bardzo interesującą. Tylko te opisy... ;P

ina71 | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Przeczytanie tej książki zajęło mi sporo czasu, głównie dlatego, że stale sprawdzałam na mapach Marsa „gdzie jestem” i grzebałam w internecie, wyszukując zdjęcia z Czerwonej Planety, żeby móc sobie wyobrazić tamtejsze krajobrazy.

„Czerwony Mars” w sposób boleśnie realistyczny przedstawia kolonizację planety. Autor bierze pod uwagę właściwie wszystkie aspekty takiego przedsięwzięcia: naukowe, psychologiczne, etyczne, filozoficzne, społeczne, polityczne i gospodarcze. Duży nacisk kładzie na tworzenie się marsjańskiego społeczeństwa i jego trudne związki z przeludnioną Ziemią. Zastanawia się, jak wyglądałaby sytuacja polityczna, a przede wszystkim gospodarcza na obu planetach i nie jest to świetlana wizja.

Ciekawa jestem, co będzie dalej.

Mateusz Konieczny | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Kilkanaście lat temu przeczytałem drugi tom tej trylogii, książkę „Zielony Mars” i chyba nawet nie wiedziałem, że są też dwie inne części. Dowiedziałem się o tym dość niedawno i postanowiłem zabrać się za całą serię w kolejności. To było jedno z pierwszych (jeśli nie pierwsze) moich spotkań z książkami SF i mocno zapadła mi w pamięć. Z perspektywy czasu i przeczytania pierwszego tomu myślę, że był to wtedy skok na bardzo głęboką wodę pod względem „ciężkości” lektury, ale raczej wyszedł mi na dobre!

„Czerwony Mars” to kawał solidnego SF z wyraźnymi wątkami społecznymi oraz niesamowicie dokładnymi i realistycznymi opisami procesu kolonizacji Marsa. Nie jest to jednak pozycja dla każdego – nie ma wątku przygodowego jak w space operach, za to niektóre opisy geologii czy areografii są długie i bogate w szczegóły. Mi ta szczegółowość bardzo się podobała, ale wiele osób może zmęczyć.
Fabuła prowadzona jest skokowo, każdy rozdział to powiązane ze sobą blisko wydarzenia, jednak dzielą je...

Kasia b | 2018-12-18

Epicka wizja zasiedlenia marsa, szczegółowo i realistycznie przedstawiony proces terraformowania. Problemy kolonizatorów, ale nie tylko te techniczne, oczywiste ze względu na niesprzyjające warunki panujące na planecie, ale też te społeczne. Miłość i nienawiść, zazdrość i chciwość od niepamiętnych czasów rządzą ludźmi, motywując do działania. Tego twórczego jak i niszczycielskiego. Prowadzą do wielkich odkryć i wynalazków oraz jeszcze większych wojem. Sytuacja się odwraca "Jako na Ziemi, tak i w Niebie". To co budowano z mozołem przez dziesiątki lat, znów może zostać błyskawicznie zniszczone. Historia ważna i ciekawa, wartka, sceneria czy nowe wynalazki przemyślane i dopracowane. Jednak pod koniec akcja staje się dość męcząca i powtarzalna, a zaangażowanych czytelników może dodatkowo zirytować odwieczna ludzka głupota "zdobywców kosmosu".

Filip | 2015-05-21
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Ciekawa, wymagająca pozycja dla wszystkich lubiących SF. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to książka w której nieustanna akcja wypełnia każdą linijkę. Z racji swojej obszerności akcja budowana jest w dość powolnym tempie. Po bardzo ciekawym początku w kolejnych rozdziałach akcja wyraźnie zwalnia. Duża cześć książki poświęcona opisom relacji międzyludzkich, ich zachowań, motywacji, itd... Trochę to zahacza moim zdaniem o socjo-fiction. Zdecydowanie najlepsza jak dla mnie część Trylogii Marsjańskiej. Niektórzy mogą się od niej odbić ze względu na niekiedy mogącą się wkradać "nudę" (opisy bywają naprawdę obszerne). Kolonizacja czerwonej planety jak i wszystkie przedstawione historie pozwalają zatopić się w opisanym świecie. Polecam.

aredhela | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Bardzo realistyczny opis kolonizacji innej planety. Smutne, że ludzie potrafią przenieść tyle nienawiści, uprzedzeń, żądzy władzy i zysków nawet do zupełnie innego, wrogiego z natury świata.

Gracjan Triglav | 2014-10-10

Książka jest obszerną, wielowymiarową symulacją tego co mogłoby się zdarzyć gdyby załogowa wyprawa na Marsa doszła wreszcie do skutku. Jest to połączenie wizji Zubrina z tradycyjną koncepcją dużego, dobrze wyposażonego statku z wygodami, który pochłonąłby astronomiczne koszty finansowe, ale poza tym jest w zasięgu naszych możliwości technicznych. Opowieść zaczyna się w pierwszych dekadach XXI wieku, na pokładzie statku kosmicznego, potem towarzyszymy bohaterom w kolejnych dziesięcioleciach na Czerwonej Planecie, na różnych etapach ich naukowego przedsięwzięcia doświadczą szeregu komplikacji różnorakiej natury, od surowych warunków życia poza ojczystą planetą, poprzez zmagania się z własną psychiką i interesami finansowymi wielkich globalnych spółek aż po wojenną zawieruchę.
Rzecz jasna jest tu wiele spekulacji – ale autor mocno osadza to co się dzieje w książce w naszych realiach, nie lekceważy ani polityki, ani historii, ani ludzkiej natury. Jest to w zgodzie z ogólnymi...

Michał | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Trylogia Marjańska to idealny przykład na to, że fantastyka naukowa błędnie i niezasłużenie bywa kojarzona z eskapizmem. To monumentalny opis kolonizacji Marsa, opisujący okres od selekcji uczestników pierwszej misji i ich podróży na Czerwoną Planetę, po późniejsze perypetie socjo-polityczne związane ze stopniowym zaludnianiem nowego świata.

Mam wrażenie, że kolonizacja obcej planety, problemy z przystosowaniem jej środowiska oraz nieustające próby budowy od nowa zasad życia społecznego i politycznego są dla autora idealną przesłanką do dywagacji na temat natury człowieka, jego miejsca w społeczeństwie oraz szerzej - w przestrzeni ekologicznej którą zajmuje.

Książka jest niezwykle wielowątkowa i prezentuje wachlarz problemów począwszy od techniki (napęd, pozyskiwanie energii, systemy podtrzymywania życia, inżynieria ekstremalna), medycyny (przystosowanie ludzkiego ciała do życia w niższej grawitacji, problemy z promieniowaniem, potencjalny skok w długości życia przyszłych...

qcdorota | 2018-03-16
Na półkach: Przeczytane, Docer
Przeczytana: 11 września 2017

Cała trylogia jest na 10, ale ta książka jest pierwszą z całego cyklu i, o ile po reszcie już wiedziałam czego powinnam się spodziewać, "Czerwony mars" mnie zaczarował.

Gilgamesz | 2018-05-23
Na półkach: Przeczytane, Sci-Fi
Przeczytana: 09 maja 2018

Ludzkość osiągnęła najwyższy czas by wypuścić pierwszych kolonistów na tę niegościnną planetę z planami poznania jej i postawienia pierwszych osiedli oraz ściągnięcia kolejnych kolonistów i budowy podstawowej infrastruktury. Tak zaczyna się kolonizacja pełną parą, która po odkryciu cennych zasobów przyciąga wielkie ponadnarodowe korporacje. Nie wszyscy jednak chcą z Marsa zrobić drugą Ziemie z jej problemami od których uciekli. Każde stronnictwo ma też trochę inną wizje Marsa w przyszłości.

Akcja toczy się bardzo ślamazarnie. Praktycznie nie dzieje się tam nic co może ekscytować czytelnika. Nie ma rozbudowanej akcji, która mogłaby trzymać w napięciu. Postacie są bardzo monotonne, ich intencje są z góry określone i trzymają się sztywno ram swojego światopoglądu, mimo że planeta zaczyna się zmieniać ich poglądy są takie same jak na początku opowieści. Warsztatowo brakowało mi również porównań których autor używa bardzo niewiele, a jeśli już tak to nie są za bardzo malownicze.

Do...