Pierworodni

Tłumaczenie: Stefan Baranowski
Cykl: Odyseja czasu (tom 3)
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
Firstborn
Pierworodni, odyseja czasu, czas

Pierworodni po raz pierwszy dali znać o sobie wywołując Nieciągłość, w wyniku której Ziemia została rozbita na fragmenty pochodzące z różnych epok. Jednym z rozbitków na tak odmienionej planecie, którą nazwano Mirem, była kobieta, imieniem Bisesa Dutt. Z przyczyn, których nie była w stanie zrozumieć, udało jej się nawiązać osobliwy kontakt z zagadkowym artefaktem i kryjącą się za nim potęgą, która odesłała ją z powrotem na Ziemię. Po powrocie odegrała zasadniczą rolę w podjętej przez całą ludzkość próbie powstrzymania katastrofy, potężnej burzy słonecznej, wywołanej przez Pierworodnych, która miała unicestwić wszelkie życie na całej planecie. Groźbie tej udało się wprawdzie zapobiec, ale straty, jakie poniosła Ziemia, były niewyobrażalne.

Teraz, w dwadzieścia lat później, Pierworodni wracają. Tym razem zastosowali broń ostateczną: w stronę Ziemi zmierza "bomba kosmologiczna", urządzenie, którego działania ziemscy naukowcy właściwie nie pojmują i którego nie da się zatrzymać ani zniszczyć. Całemu światu grozi zagłada.

Rozpaczliwie poszukując ratunku, Bisesa udaje się na Marsa, a następnie na Mir, którego koniec także jest bliski. Ale kiedy wychodzą na jaw szokujące cechy natury Pierworodnych i ich mrożące krew w żyłach plany dotyczące rodzaju ludzkiego, z odległych o wiele lat świetlnych otchłani kosmosu przybywa nieoczekiwany sprzymierzeniec.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Krzysztof Baliński | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Baxter i Clarke zafundowali czytelnikom niezłą literacka jazdę po bandzie w trylogii „Odyseja czasu”. * Cały ten cykl jest to podróż w czasie i przestrzeni, w zasadzie bez końca, i chyba dlatego ta trylogia nie ma jakiegoś sensownego zakończenia. Bo we wszechświecie wszystko toczy się cały czas, ma wrażenie nieskończonego, choć oczywiście jest skończony. Bo absolutnie wszystko ma swój początek i koniec od wielkiego wybuchu, po kolejny wielki wybuch, a więc koniec wszechświata, z którego być może przetransformuje się kolejny, a może i nie. Kosmologia, dział fizyki, jest nauką tak tajemniczą i niezwykłą, że fizycy znacznie chętniej odczuwają potrzebę doświadczeń mistycznych niż na przykład ludzie zajmujący się filozofią. Filozofowie owszem mają tego świadomość, że wszystkiego nie da się wyjaśnić, ale z uporem maniaka zadają pytania, a fizycy, mają wrażenie, że znają odpowiedź, to znaczy wiedzą, że odpowiedzi nie ma, albo przynajmniej jest nieosiągalna, i dlatego potrzebują...

Kamil Misztal | 2015-06-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Zakończenie trylogii... czy raczej początek tego co nieznane?

Czy 60 lat będziemy na takim poziomie technologicznym jak opisany w książce? Trzeba się samemu przekonać;).

KrissDeValnor | 2012-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2012

I tak oto moja przygoda z ''Odyseją czasu'' dobiegła końca. Tom trzeci cyklu łączy walory dwóch poprzednich części - z jednej strony, jak p/w w ''Burzy słonecznej'' mamy dużą dawkę twardej s-f, kiedy to ludzkość na Ziemi, Marsie i w przestrzeni kosmicznej Układu Słonecznego zmaga się z nowym zagrożeniem ze strony Pierworodnych - bombą kosmologiczną Q, z drugiej zaś powracamy do klimatów alternatywnej rzeczywistości Mira z ''Oka czasu'' i dowiadujemy się o losach bohaterów (nie tylko ludzkich) pierwszego tomu cyklu. Tom trzeci uważam za godne zwieńczenie trylogii, przy czym zakończenie zawiera wyraźną furtkę, umożliwiającą ewentualną kontynuację. Ciekawe tylko, czy Baxter po śmierci Clarke'a byłby zainteresowany wykreowaniem ciągu dalszego tej historii oraz czy miałby po temu pomysły i możliwości. Nawet jeżeli tak się nie stanie cały cykl, w tym ''Pierworodnych'' gorąco polecam, aczkolwiek głównie rzecz jasna wielbicielom science fiction.

Pudel | 2013-06-09

Zakończenie trylogii "Odyseja czasu" niestety nie spełniło moich oczekiwań, przynajmniej nie do końca. Niektóre wątki rozwleczono do absurdalnych rozmiarów, inne potraktowano zbyt zdawkowo. Zakończenie nie zachwyca, daje furtkę do kontynuacji - co chyba nie jest najlepszym pomysłem. Mimo wszystko książkę czyta się dobrze, osobiście dużo frajdy sprawiły mi liczne nawiązania do pomysłów z wcześniejszych powieści Sir Clarke'a. Ogółem - "Pierworodni"(i w zasadzie cały cykl "Odyseja czasu") to pozycja mimo wszystko udana, choć po nazwiskach Clarke i Baxter można było spodziewać się czegoś lepszego.

Polu | 2015-06-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 29 maja 2015

Biorąc do ręki cykl obawiałem się, że wspomaganie napisania książki A.C. Clarka przez Baxtera nie wyjdzie na dobre. I okazało się to prawdą.
Kiedy Clark pisał sam było tam wszystko co najlepsze w fantastyce. Książki zawierały głębokie przemyślenia i miały niejedno dno.
W tym cyklu niestety widać różnicę pióra i to wyraźnie. Nie trzyma się to wszystko za bardzo razem, a na dodatek błędy językowe.
Jeżeli chcesz dobrej powieści o podróżach w czasie to przeczytaj ale Clarka tam w 100% nie ma :-(

deprywacja | 2013-12-13

a przyznam szczerze, że trzecia odsłona cyklu jakoś mnie nie zachwyciła. sporo się dzieje, jest rozmach, pojawiają się starzy bohaterowie, pojawiają się nowi, ale chwilami odnosiłem wrażenie, że autorzy nie mieli już pomysłów i chwytali się dość absurdalnych (ognisko na biegunie - genialny pomysł na komunikację międzyplanetarną...)

swoją drogą myślałem, że to ostatnia część...

seishin | 2013-09-06
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

bardzo wciągające, ale końcówką się trochę zawiodłem, w sensie chciałbym więcej

Tereska | 2016-08-23
michaltrudny | 2016-07-10