Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? 111 zaskakujących pytań i odpowiedzi

Tłumaczenie: Barbara Niedźwiecka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Warum? Warum? Warum?: 111 verblüffende Fragen und Antworten
Sara

Czasem zabawna, często zaskakująca, a w każdym przypadku pouczająca, rozrywka dla wszystkich, którzy lubią wiedzieć: dlaczego Europejczycy mają długie nosy, albo dlaczego ptaki mogą siedzieć na przewodach wysokiego napięcia? Dlaczego kromka spada masłem na podłogę, a grubasy nie mogą schudnąć? Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? to 111 zdumiewających pytań i odpowiedzi. Wyzwanie dla tropicieli...

Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? to 111 zdumiewających pytań i odpowiedzi. Wyzwanie dla tropicieli absurdalnych zjawisk i paradoksów życia codziennego. A do tego dużo zabawnych ilustracji.

Z tą książką, nawet deszczowe wakacje będą udane.

Igor | 2013-05-29
Przeczytana: 2010 rok

Formuła książki sprawia, że jest to dobra pozycja na czytanie "z doskoku", w przerwie na kawę czy przed zaśnięciem. Każde pytanie tłumaczone jest na maksymalnie dwóch stronach. Niestety, pytania same w sobie zdają się być naciągane i niespecjalnie interesujące. Nie wiem jak inni, ale ja nigdy nie zastanawiałem się dlaczego muchy nie chodzą do kina. I szczerze mówiąc mało mnie to interesuje. Zdarzają się jednak i naprawdę ciekawe fragmenty.

vitis | 2018-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Faktycznie niewiele z tych ciekawostek było dla mnie czymś nowym, same pytania są nieadekwatne do odpowiedzi. Można przeczytać jak nie ma nic lepszego lub wybrać parę tych pytań, które rzeczywiście niosą coś wartościowego.

Hubert | 2013-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2013

111 pytań. Pytań, których w większości sam bym sobie nie zadał - nie dlaczego, że są nieciekawe, ale sformułowane w idiotyczny sposób ("dlaczego muchy nie chodzą do kina?", "dlaczego wodę można nosić w sitku?" itp.). Mało tego: odpowiedzi często niewiele mają wspólnego z pytaniem, są ot tak, punktem zaczepnym, pretekstem do jakichś średnio odkrywczych dywagacji na poziomie później podstawówki/wczesnego gimnazjum. I chyba tylko młodzież na tym etapie jest to w stanie przyciągnąć i zainteresować.

Plusem książki jest to, że faktycznie zawiera kilka wartościowych ciekawostek - ale dosłownie kilka i to ukrytych gdzieś za jakimś niezbyt przyciągającym uwagę pytaniem. Można byłoby je wypunktować na dwóch stronach zamiast ponad dwustu. Minusów jest dużo więcej - nieudolne silenie się na humor, drobne błędy merytoryczne, wspomniane średnio ciekawe pytania nie do końca związane z odpowiedzią, brak jakiejkolwiek myśli przewodniej, wspólnego tematu, idei - czegokolwiek.

Książek...

vivarto | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016

Żenująca. Ani zabawa, ani pouczająca, ani wciągająca. Głupia i nienaukowa. Po co takie coś pisać? Jeśli facet ma nieodpartą potrzebę, to niech pisze sobie a muzom. Pytania w większości głupie, odpowiedzi jeszcze głupsze.

Naardov | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Paru rzeczy się dowiedziałem, jednak dużo z tych ciekawostek to niestety sprawy dla w miarę ogarniętego człowieka wiadome. Sporo też naciąganych pytań, wydaje mi się, że przy rezygnacji z formuły "dlaczego...?" książka by wiele zyskała. Niemniej czyta się szybko i całkiem przyjemnie, więc polecam.

Raven | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2014

Jak już zauważono, książka może zawierać naciągane pytania. Jednak mają one taka formę, by zaciekawić czytelnika. Dzięki nim książka jest oryginalna. Gorąco polecam ją jako przerywnik między cięższymi lekturami. Można się z niej dowiedzieć wiele interesujących informacji, którymi możemy zaskoczyć znajomych. :)

Krzysiek S | 2016-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2016

Nie spodziewałem się tutaj jakiegoś hitu i tak jest. Większość zagadnień jest bardzo oczywista i powszechnie znana, choć kilka rzeczy dowiedziałem się nowych. Książkę można podobnie jak ja potraktować jako przerywnik od czegoś cięższego i ambitniejszego, coś do poczytania na szybko.

Damian | 2013-07-30
Przeczytana: 18 lipca 2013

Dowiedziałem się paru ciekawych rzeczy, lecz autor tak naprawdę nie odkrywa nic nowego. Fajna książka, gdyż nie wymaga od czytelnika długiego skupienia, dobra pozycja podczas czekania na dziewczynę :)

MarthaB | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Przeczytałam w 3 podejściach czekając aż mi dzieci zasna, ani to literatura ani popularność naukowa, usuwam z czytnika.

Sympatyczna lekturka dla fanów ciekawostek :) Mądre odpowiedzi na pozornie głupie pytania ;) Polecam :)