Dziwny przypadek Rockefellera. Zdumiewająca kariera i spektakularny upadek seryjnego oszusta

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Znak Literanova
Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Man in the Rockefeller Suit
978-83-240-1707-2
Rockefeller, oszustwo
literatura piękna
Ag2S

Poznaj kulisy najdłuższego oszustwa w dziejach Przez trzydzieści lat udawał kuzyna angielskiej królowej i spadkobiercę rodu Rockefellerów. Przez piętnaście lat jego żona nie wiedziała, kim jest najbliższy jej człowiek. Jako Clark Rockefeller podbił Manhatan. Jego własna żona przez piętnaście lat wierzyła, że jej mąż jest tym za kogo się podaje. W rzeczywistości był oszustem, którego...

Poznaj kulisy najdłuższego oszustwa w dziejach

Jako Clark Rockefeller podbił Manhatan. Jego własna żona przez piętnaście lat wierzyła, że jej mąż jest tym za kogo się podaje. W rzeczywistości był oszustem, którego historia jest lepsza niż dzieje pana Ripleya i Nikodema Dyzmy.

„Clark Rockefeller” jest autorem jednego z najdłuższych oszustw w dziejach. Pojawiał się znikąd. Znakomitymi manierami i ogładą godną lorda zdobywał zaufanie najbardziej szanowanych obywateli. Wkrótce sam stawał się jednym z nich. Choć arystokratycznego sposobu bycia nauczył się z telewizyjnego serialu, jego metody działały zarówno w małym kalifornijskim miasteczku, jak i na salonach Nowego Jorku. Choć knucia intrygi uczył się ze starych filmów noir, przez trzydzieści lat udawało mu się oszukać niemal każdego.

Znakomity reporter Mark Seal przeprowadził dziennikarskie śledztwo, które odtwarza karierę najsłynniejszego seryjnego oszusta. Ta książka pokazuje, że prawda zostawia w tyle najlepszych hollywoodzkich scenarzystów.

W 2013 „Clark Rockefeller” znów może znaleźć się na wolności. Poznaj go, zanim zapuka do twoich drzwi.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Joker | 2019-06-08

Po przeczytaniu recenzji miałem wielką nadzieję na poznanie n-liczby sztuczek, trików i takowych. A tu opowiadanie o kliku perypetiach. Nijaka ta książka.

booksmypassion | 2016-01-01

Zaprawdę dziwny to przypadek, jednego z największych oszustów XX wieku. Czy On jest tak genialny, tak przebiegły, taki wyrafinowany, czy może miał do czynienia z głupkami, którzy omamieni jego historyjkami, spijali mu z dziubka każde słowo? Prawda jest taka, że przez 30 lat oszukał wielu ludzi, wielu okradł, swoją córkę porwał, jednego zabił (2 m-ce temu została oddalona jego apelacja, więc nadal odsiaduje wyrok). Urodził się w Niemczech, wyjechał do stanów i tam wymyślił sobie sposób na życie, przybierał różne tożsamości, zmieniał miejsca zamieszkania, w między czasie żerując na ludziach oraz bezczelnie ich okradając. Historie czerpał z filmów i seriali jakie oglądał ucząc się angielskiego. Oszukał wszystkich łącznie z żoną, która przez kilkanaście lat nie wiedziała z kim ma do czynienia. Zastanawiające jest, jak ludzie są naiwni. Książka to w zasadzie dziennikarskie śledztwo, autor rozmawiał z ponad dwustoma osobami mającymi bezpośredni kontakt z Rockefellerem – nie dziwię się, ...

| 2015-10-22

Dobrze wiedzieć, że nie tylko Polacy nie czytają drobnych druczków i w momencie, gdy ktoś mami ich fortuną, wyłączają rozsądek i zdrowy rozum. Jak widać, na pazerniejszych wychodzą sami Amerykanie. Wystarczy machnąć im przed oczami wielkim nazwiskiem, potężnym rodem czy kupą forsy, a pójdą jak na sznurku w oczekiwaniu, że im też coś skapnie i przyda chwały. Przypadek domniemanego Rockefellera pokazuje, jak łatwo można omotać ludzi spragnionych złudnych sukcesów i jest to tym bardziej zadziwiające, że dotyczyło środowiska wykształconego, zorientowanego i z "Who is who" pod pachą. Nikomu nie przyszło do głowy, że super wyrachowany i szczwany lis wodzi ich za nos. Lis, który w zasadzie niewiele różnił się od nich samych i tego, czym się w życiu kierują. Dziwi również fakt, że wydarzyło się to w państwie tak skomputeryzowanym, stechnologizowanym i gdzie nic nie umknie Wielkiemu Bratu. A tu proszę, tyle lat istnienia w próżni i gdyby sam bohater nie zechciał się ujawnić, nikt pewno...

Marlena Mirowska | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

Bardzo ciekawa książka, choć w nielicznych momentach jest nieco nudna. W głowie mi się nie mieści jak można oszukać tylu ludzi i manewrować kłamstwem uwzględniając prawdziwe szczegóły. Długo czekałam, aż ta książka wpadnie w moje ręce i nie żałuję tego. Kompozycja książki na ogromny plus! Polecam! :)

Patiruda | 2015-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2015

Za dużo niedopowiedzeń...

Danusia Drzazga | 2015-03-03

Powracam, wreszcie powracam. Dosyć długo milczała, ale nie znikłam. Niestety obowiązki zawodowe przytłaczają mnie ostatnio każdego dnia. Mimo wszystko udało mi się wyrwać na momencik i naskrobać tą recenzję. A dzisiaj rozprawiam o książce wydawnictwa ZNAK, która opowiada prawdziwą historię fałszywego Rockefellera. Wiadomo nie od dziś, że takie pozycje najbardziej mnie interesują, a ta wydawała się bardzo intrygująca. Mark Seal "Dziwny przypadek Rockefellera"- poznaj kulisy najdłuższego oszustwa w dziejach.

Christian Karl Gerhartsreiter bo tak brzmiało jego prawdziwe imię i nazwisko bohatera, jeśli można w ogóle określić go tym mianem, urodził się w małym miasteczku Bergen w Niemczech. Już od najwcześniejszych lat swojego życia marzył o wielkim świecie. Dzięki zrządzeniu losu poznał amerykańskich turystów, z którymi nawiązał bliższą znajomość. I to właśnie ona umożliwiła młodemu Karlowi emigrację do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jak się okazało doskonale sobie tam radził. Wysoce...

Marchewka | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Super książka! Oczywiście wątek kryminalny. Wszystko na faktach. Aż się nie chce wierzyć, że jeden człowiek mógł oszukać tylu ludzi. Własna żona w sumie nic o nim tak naprawdę nie wiedziała. Dostałam ją w prezencie. To był strzał w dziesiątkę.

ArkediuS | 2014-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Historia Clarka Rockefellera jest tak niesamowita, że aż trudno uwierzyć w to co się czyta. Niesamowita i wciągająca. Polecam!

zajec6 | 2014-02-15
Na półkach: Przeczytane, Nie zmęczonę
Przeczytana: 15 lutego 2014

Chciałam faktów, know how. a dostałam marną historie. To nie to.

asiek | 2014-02-05

Nie jest to książka, którą wybrałam świadomie lecz muszę przyznać, że była to jedna z lepszych decyzji, jakie podjęłam. Ciężko się od niej oderwać, świetnie opisane oszustwo. Z każdą stroną wciąga coraz bardziej.