Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
The Man in the Rockefeller Suit
978-83-240-1707-2
Rockefeller, oszustwo
Ag2S

Poznaj kulisy najdłuższego oszustwa w dziejach Przez trzydzieści lat udawał kuzyna angielskiej królowej i spadkobiercę rodu Rockefellerów. Przez piętnaście lat jego żona nie wiedziała, kim jest najbliższy jej człowiek. Jako Clark Rockefeller podbił Manhatan. Jego własna żona przez piętnaście lat wierzyła, że jej mąż jest tym za kogo się podaje. W rzeczywistości był oszustem, którego...

Poznaj kulisy najdłuższego oszustwa w dziejach

Jako Clark Rockefeller podbił Manhatan. Jego własna żona przez piętnaście lat wierzyła, że jej mąż jest tym za kogo się podaje. W rzeczywistości był oszustem, którego historia jest lepsza niż dzieje pana Ripleya i Nikodema Dyzmy.

„Clark Rockefeller” jest autorem jednego z najdłuższych oszustw w dziejach. Pojawiał się znikąd. Znakomitymi manierami i ogładą godną lorda zdobywał zaufanie najbardziej szanowanych obywateli. Wkrótce sam stawał się jednym z nich. Choć arystokratycznego sposobu bycia nauczył się z telewizyjnego serialu, jego metody działały zarówno w małym kalifornijskim miasteczku, jak i na salonach Nowego Jorku. Choć knucia intrygi uczył się ze starych filmów noir, przez trzydzieści lat udawało mu się oszukać niemal każdego.

Znakomity reporter Mark Seal przeprowadził dziennikarskie śledztwo, które odtwarza karierę najsłynniejszego seryjnego oszusta. Ta książka pokazuje, że prawda zostawia w tyle najlepszych hollywoodzkich scenarzystów.

W 2013 „Clark Rockefeller” znów może znaleźć się na wolności. Poznaj go, zanim zapuka do twoich drzwi.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

| 2015-10-22

Dobrze wiedzieć, że nie tylko Polacy nie czytają drobnych druczków i w momencie, gdy ktoś mami ich fortuną, wyłączają rozsądek i zdrowy rozum. Jak widać, na pazerniejszych wychodzą sami Amerykanie. Wystarczy machnąć im przed oczami wielkim nazwiskiem, potężnym rodem czy kupą forsy, a pójdą jak na sznurku w oczekiwaniu, że im też coś skapnie i przyda chwały. Przypadek domniemanego Rockefellera pokazuje, jak łatwo można omotać ludzi spragnionych złudnych sukcesów i jest to tym bardziej zadziwiające, że dotyczyło środowiska wykształconego, zorientowanego i z "Who is who" pod pachą. Nikomu nie przyszło do głowy, że super wyrachowany i szczwany lis wodzi ich za nos. Lis, który w zasadzie niewiele różnił się od nich samych i tego, czym się w życiu kierują. Dziwi również fakt, że wydarzyło się to w państwie tak skomputeryzowanym, stechnologizowanym i gdzie nic nie umknie Wielkiemu Bratu. A tu proszę, tyle lat istnienia w próżni i gdyby sam bohater nie zechciał się ujawnić, nikt pewno...

Agnieszka | 2013-07-07
Przeczytana: lipiec 2013

Bardzo byłam ciekawa tej książki. Spodziewałam się raczej prostej historii wielkiego oszusta, a dostałam bardzo złożone śledztwo dziennikarskie :) Wcale się jednak nie zawiodłam. Historia jest bardzo emocjonująca, pełna wątków nadal nie rozwiązanych. Najbardziej intrygujące jest to, że sam bohater milczy w najistotniejszych kwestiach.
Książka według mnie jest bardzo rzetelnie napisana, autor odbył rozmowy z około dwustoma osobami, które miały kontakt z "Rockefellerem", poleciał do Niemiec, bywał w miejscach, w których bywał oszust. Jedyne co odrobinę mi przeszkadzało to fakt, że czasem można było się pogubić w tym czy zdanie, które w danym momencie czytam wypowiadała osoba, z którą rozmawiał autor, czy ten rozmówca przytaczał coś co mówił Clark. Czasem było to zapisane w taki sposób, że miała co do tego wątpliwości. Generalnie książka wciągająca i warto ją przeczytać.

Piotrek | 2012-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2012

Okazuje się, żeby marzenie o "Amerykańskim śnie" się spełniło nie potrzeba ciężkiej pracy a nawet szczęścia. Spełnia się on w wyniku ludzkiej łatwowierności i bezsensownemu zaufaniu w wielkie postaci i ich nazwiska. Przyznam książka, nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Jest schematyczna i miejscami do bólu nieprawdopodobna bo niezależnie od miejsca pobytu bohatera nikt go nie sprawdził, nikt go lepiej nie poznał i nikt go nie rozpoznał już po fakcie oszustwa(zdjęcia,artykuły prasowe itd). A dziwi też upływ czasu, czy postęp techniczny i wymogi z tym związane tj. numery rejestracyjne samochodów, prawa jazdy, pesele i numery świadczeń zdrowotnych i ubezpieczeniowych - nie zostały one sprawdzone wcześniej nawet przez ludzi na ważniejszych firmowych stanowiskach. Pan Rockefeller pojawił się i nikogo to nie dziwi. Książka jest raczej pochwałą typowego "amerykańkiego bohatera" któremu bliżej do gwiazdy filmowej niż nietuzinkowego człowieka. Chyba żart o Amerykanach jest prawdziwy -...

booksmypassion | 2016-01-01

Zaprawdę dziwny to przypadek, jednego z największych oszustów XX wieku. Czy On jest tak genialny, tak przebiegły, taki wyrafinowany, czy może miał do czynienia z głupkami, którzy omamieni jego historyjkami, spijali mu z dziubka każde słowo? Prawda jest taka, że przez 30 lat oszukał wielu ludzi, wielu okradł, swoją córkę porwał, jednego zabił (2 m-ce temu została oddalona jego apelacja, więc nadal odsiaduje wyrok). Urodził się w Niemczech, wyjechał do stanów i tam wymyślił sobie sposób na życie, przybierał różne tożsamości, zmieniał miejsca zamieszkania, w między czasie żerując na ludziach oraz bezczelnie ich okradając. Historie czerpał z filmów i seriali jakie oglądał ucząc się angielskiego. Oszukał wszystkich łącznie z żoną, która przez kilkanaście lat nie wiedziała z kim ma do czynienia. Zastanawiające jest, jak ludzie są naiwni. Książka to w zasadzie dziennikarskie śledztwo, autor rozmawiał z ponad dwustoma osobami mającymi bezpośredni kontakt z Rockefellerem – nie dziwię się, ...

Ewa K | 2012-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Chyba każdy z nas ma takie dni, w których najchętniej rzuciłby swoją aktualną tożsamość w kąt i zaczął wszystko od nowa, oczywiście pod innym nazwiskiem. Wbrew naszym narzekaniom nie porywamy się jednak na tak ryzykowny krok i te dalekosiężne plany, które jeszcze przed chwilą snuliśmy, znikają zazwyczaj wraz z rozwiązaniem aktualnych kłopotów. W przypadku Christiana Karla Gerhartsreitera było jednak nieco inaczej. Chłopak od dziecka marzył, by być kimś innym. Uwielbiał drobne kłamstwa i wchodzenie w różne role. Nie podejrzewał jednak, że dzięki swoim umiejętnościom będzie w przyszłości jednym z najsłynniejszych oszustów na świecie. Jego kolejne kłamstwa stały się fabułą obszernego, reporterskiego śledztwa Marka Seala pt.: "Dziwny przypadek Rockefellera. Zdumiewająca kariera i spektakularny upadek seryjnego oszusta", które już samym tytułem zachęca nas do lektury.

Nasze pierwsze spotkanie z Clarkiem Rockefellerem ma miejsce na sali sądowej, gdzie toczy się przeciw niemu proces....

Marchewka | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Super książka! Oczywiście wątek kryminalny. Wszystko na faktach. Aż się nie chce wierzyć, że jeden człowiek mógł oszukać tylu ludzi. Własna żona w sumie nic o nim tak naprawdę nie wiedziała. Dostałam ją w prezencie. To był strzał w dziesiątkę.

Damian | 2012-07-14
Przeczytana: 15 lipca 2012

Znakomita, wciągająca, aż trudno się oderwać. Autor w znakomity sposób opisuje kulisy najdłuższego oszustwa w dziejach. Warta uwagi!!

Karolina | 2012-09-02
Przeczytana: 02 września 2012

Przerażająca książka obnażająca jednego z największych oszustów naszych czasów. Christian Karl Gerhartsreiter/Chris Chichester/Chris Crowe/Clark Rockefeller/Chip Smith przez ponad 30 lat kłamał abslutnie wszystkim i o wszystkim. Nikt tak naprawdę nie wiedział, co jest prawdą, chociaż wszyscy mu wierzyli, nawet żona (byli małżeństwem 12 lat!).

Książka jest przerażająca, bo opisuje naiwność ludzką, ale i podatność na wpływy takie jak sławniejsze nazwisko. Jest niewiarygodna tym bardziej, że niektóre kłamstwa były możliwe do wykrycia od razu (gdyby tylko komuś zechciało się cokolwiek zweryfikować). Np. kłamstwo o byciu trzynastym baronetem jakiegoś angielskiego hrabstwa. Gdyby ktoś poszperał wiedziałby, że dziesiąty baronet wciąż żyje, więc trzynasty jeszcze się nie narodził! Albo o byciu producentem jednego ze znanych seriali, który był tworzony, kiedy "Rockefeller" miał 7 lat! Można twierdzić, że w dobie internetu wiele z jego kłamstw by nie przeszły, ale nie sądzę, aby to była...

Marcin | 2012-08-28
Przeczytana: sierpień 2012

Na książkę trafiłem całkiem przypadkiem, jednak wciągnęła mnie strasznie. Dla mnie najbardziej zaskakujący jest sposób w jaki "Rockefeller" traktował ludzi w okresie, gdy już "do czegoś" doszedł... Ogólnie zaskakująca książka. Polecam.

zajec6 | 2014-02-15
Na półkach: Przeczytane, Nie zmęczonę
Przeczytana: 15 lutego 2014

Chciałam faktów, know how. a dostałam marną historie. To nie to.