Leci z nami pilot. Cała prawda o liniach lotniczych

Wydawnictwo: G+J
978-83-62343-86-7
Ag2S

Cała prawda o liniach lotniczych Sebastiana Mikosza to fascynująca opowieść o podniebnych podróżach i tym wszystkim, co je umożliwia. Narzekamy na wysokie ceny biletów (nota bene – dostępnych coraz szerszym rzeszom podróżnych), a nie zdajamy sobie sprawy, ile czynników składa się na cenę biletu. Buntujemy się przeciwko nowatorskim metodom kontroli osobistej i złościmy się, kiedy z powodu...

Narzekamy na wysokie ceny biletów (nota bene – dostępnych coraz szerszym rzeszom podróżnych), a nie zdajamy sobie sprawy, ile czynników składa się na cenę biletu. Buntujemy się przeciwko nowatorskim metodom kontroli osobistej i złościmy się, kiedy z powodu nieprzyjających warunków atmosferycznych odwoływane są loty. Tymczasem wszystko, co robią linie lotnicze ma swoje uzasadnienie. A głównym priorytetem jest bezpieczeństwo pasażerów.
Mało kto wsiadając do samolotu, wie jak bardzo skomplikowany jest biznes lotniczy. A jest naprawdę skomplikowany! Zrozumiecie to po lekturze tej książki. Prócz tego przeczytacie m.in. o rejestracjach samolotów, sytuacjach kryzysowych i katastrofach lotniczych. Dowiecie się, dlaczego na każdych 100 miejsc sprzedaje się120 (!) biletów i czy tanie linie są naprawdę tanie.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Monika | 2014-07-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 30 lipca 2014

Dawno, dawno temu miałam szefa Włocha, który w każdy piątek leciał do rodziny do Włoch i w każdy poniedziałek przylatywał z powrotem. Rzadko komukolwiek czegokolwiek zazdroszczę, ale pamiętam, jak ja mu wtedy zazdrościłam! Ludzie mówili mi, że jeśli latałabym tak często, jak on, to wcale nie byłaby to dla mnie taka frajda.
Minęło wiele lat, teraz latam już całkiem często (nie dwa razy w tygodniu, ale jednak!) i nigdy, przenigdy latanie mnie nie nudzi!
Podczas gdy inni pasażerowie na lotnisku przysypiają, ja oglądam lotniska i ludzi, gdy inni pasażerowie w samolocie śpią, ja podziwiam świat za oknem i przyglądam się pracy personelu. Uwielbiam latać, wciąż ogromnie uwielbiam latać!

"Leci z nami pilot" to dla mnie arcyciekawa lektura! Napisano niejedną książkę o tajemnicach linii lotniczych, nakręcono niejeden film. Na ich tle ta książka bardzo się wyróżnia. Jest napisana przystępnym językiem, nie szuka taniej sensacji, wiadomości w niej zawarte są ciekawe, czasem zaskakujące i - co...

Ewa-Książkówka | 2011-08-15
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Pragnienie szybowania w powietrzu towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, co można zauważyć niemal na każdym polu. Małe dziecko podrzucane do góry aż kipi z radości, że „fruwa”. Dorośli zaś, konstruują coraz to nowsze maszyny, które wzbiją się wraz z nimi w podniebne przestworza, śpiewają o lataniu, piszą o tym książki…Ikar stracił przez to życie a Ptasiek zdrowie psychiczne…Choćby nie wiem, jakie zagrożenie niosła ze sobą możliwość latania to człowiek zawsze będzie ryzykował, bo to marzenie silniejsze od niego.

Z zalążków marzeń do ich realizacji droga była, może nie krótka, ale na pewno szybka. I tak w roku 1903 powstał pierwszy samolot, którego twórcami byli bracia Wright. Od tamtej pory po dziś dzień nie ustają próby stworzenia idealnej maszyny latającej, która nie tyle powali na kolana stopniem zaawansowania technicznego, co będzie odpowiedzią na oczekiwania najbardziej wybrednych pasażerów względem obsługi lotu i jego udogodnień. Zanim jednak przejdzie się do rozważań na...

Eponine | 2016-08-05
Przeczytana: 19 lipca 2016

Samoloty jak z dziecinnych bajek ponad głową coraz szybciej niebo tną... Co można łatwo zaobserwować na którejś z dostępnych powszechnie stron internetowych. Latamy coraz częściej, coraz dalej i coraz taniej. I większość z nas nie ma zielonego pojęcia, jak skomplikowane procedury uruchamiamy, kiedy decydujemy się na zakup biletu.

Już samo istnienie branży lotniczej to dowód geniuszu umysłu ludzkiego, największego triumfu nad naszymi ograniczeniami i spełnienie snu Ikara. Ta właśnie książka, posługując się przykładem Polskich Linii Lotniczych LOT bardzo dobrze wyjaśnia w sposób przystępny strukturę współczesnego lotnictwa, począwszy od tego, co składa się na cenę biletu i dlaczego nie ma biletów last minute w atrakcyjnych cenach, aż po kwestie bezpieczeństwa na lotnisku i zgubionych walizek. Czytanie uatrakcyjnia dodatkowo fakt, że autor w chwili pisania książki był akurat byłym prezesem PLL LOT, prawdopodobnie nie spodziewał się, że obejmie to stanowisko ponownie, więc pisał ze...

Sasanka | 2011-07-02
Na półkach: Przeczytane, D O M

Książeczka ameryki nie odkrywa. Szybko się czyta, podzielona rozdziałami, można opuścić to co nie zainteresuje. Jak ktoś chce wiedzieć czemu tanie linie są faktycznie "tanie", co zjecie w "biznes" klasie, co to overbooking i czemu lecąc Aurelą na Majorkę nie dostaniecie kanapki i zapłacicie za picie to jak najbardziej polecam. Dla zupełnego laika sporo rozjaśni. Dla bardziej obeznanych z tematyką - sporo ciekawostek np historia concorda. Warto szczególnie jak wybieracie się "molotem" na wakacje.

LadyBoleyn | 2011-08-11
Przeczytana: 03 sierpnia 2011

Samoloty stają się coraz bardziej oblężonym środkiem transportu, który w przeciągu kilkunastu lat zdążył sobie zaskarbić przychylność spragnionych wygody i zapracowanych ludzi. Myślę, że perspektywa szybkiej podróży, która zostaje zastąpiona kilkugodzinną wyprawą w samochodzie, autokarze czy też ewentualnie – statku, należy do wyjątkowo udanych. Osobiście niestety nie miałam jeszcze okazji wsiąść na pokład samolotu, jednak przyznam, że jestem ciekawa tego doświadczenia. Głośno mówi się o dosyć drogich cenach biletów, a każda katastrofa lotnicza zostaje przedstawiona przez zainteresowane media. „Leci z nami pilot. Kilka prawd o liniach lotniczych” Sebastiana Mikosza to właśnie książka, która przybliża nam działanie nowoczesnej formy podróży oraz pozwala znaleźć odpowiedź na pytania, nurtujące zapewne niejednego bywalca statków powietrznych.

Sebastian Mikosz to przede wszystkim pasjonat lotnictwa, co można zauważyć, czytając wyżej wskazaną lekturę. Czytając słowa spod pióra tego...

pkol | 2014-02-14

Czy wiesz dlaczego czasem nie można polecieć samolotem, mimo że ma się wykupiony bilet? I dlaczego czasem warto zrezygnować z lotu dobrowolnie? Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego samolot lata, dlaczego paliwo lotnicze nie marznie, dlaczego tanie bilety są tanie i co odróżnia klasę biznesową od ekonomicznej? Ja tak, i to nieraz! Nigdy nie leciałam samolotem, ani nie interesowałam się branżą lotniczą, ale gdy zaczęłam czytać książkę Prezesa LOTu ciężko było mi się od niej oderwać.

Układ, w jaki autor przedstawia nam branżę lotniczą, jest bardzo przystępny. Lubię czytać książki, które wyjaśniają nam jakieś zjawiska w formie odpowiedzi na wcześniej sformułowane pytania. Ten sposób, nota bene kojarzący się z banalnymi pytaniami zadawanymi przez dzieci, jest dla mnie najefektywniejszą formą przyswajania wiedzy.

Biznes lotniczy jest bardzo skomplikowany. Aby latanie utrzymało pozycję najbezpieczniejszego środka transportu samoloty przechodzą kilka rodzajów przeglądów, kapitanowie...

_moinka_ | 2015-09-11
Na półkach: 2015, E-booki, Przeczytane
Przeczytana: 10 września 2015

Bardzo fajna i lekka książka. Nie trzeba być fanem latania, żeby po nią sięgnąć. Ja lataniem nie interesuję się w ogóle, tyle tylko, co każdy normalny człowiek: wooooooo, taki duży samolot i lata! Książkę kupiłam bo była w promocji i nie żałuję. Odpowiada na parę pytań, które rzeczywiście szary człowiek może sobie zadawać nt. samolotów; obala niektóre mity związane z lotnictwem i pokazuje proces latania od strony załogi, czyli coś czego zwykły Kowalski nigdy nie doświadczy. Niektóre rozdziały były nudne, kompletnie mnie nie interesowały, albo niewiele z nich rozumiałam, ale przecież nie jest to lektura po której trzeba zdać egzamin, więc nadal uważam, że dla własnej wiedzy warto przeczytać

Łukasz | 2014-03-09
Przeczytana: 09 marca 2014

Jak poznali się rodzice Kate Middleton? Jak ożywić martwego kota? W których liniach można wziąć szybki prysznic? Ile kosztuje silnik samolotu? Który samolot zużywa tonę paliwa na pasażera? Lekka, łatwa i przyjemna książka opisująca wiele aspektów działania linii lotniczych. Pan Sebastian Mikosz, będąc prezesem LOT, zebrał wiele cennych doświadczeń. Książkę, dosyć krótką, można przeczytać jedynym tchem. Nie jest to lektura specjalistyczna, więc nie ma obaw, że czytelnik zgubi się w zawiłościach technicznych.

Należy pamiętać, że autorem książki jest prezes LOT. W wielu miejscach próbuje on wyjaśnić różnice między tanimi liniami, a dużymi, narodowymi przewoźnikami, broniąc tych drugich. Nie zawsze przekonująco, ale niezbyt natrętnie i ciekawie. Pana Mikosza słuchałem kilka razy w Tok FM, gdzie brzmiał jak sympatyczny człowiek. Takie samo wrażenie mam po przeczytaniu tej książki.

Michał | 2014-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Ciekawa lektura nie tylko dla fanów lotnictwa (bo dla nich to wręcz pozycja obowiązkowa), ale dla wszystkich osób, które lubią poszerzać swoją wiedzę o świecie. Przemysł lotniczy opisany od kuchni... chociaż czasami autor opisuje zjawiska powszechnie znane i oczywiste, to jednak pojawia się też sporo ciekawostek, które mogą przybliżyć czytelnikowi kulisy funkcjonowania tego potężnego mechanizmu.
Lektura polecana chyba także dla osób odczuwających lęk przed lataniem. Nie wiem czy dzięki tej książce się go pozbędą, ale może chociaż nieco się oswoją (a może i zaprzyjaźnią?) z tematem. :)

Mariusz | 2014-10-20
Przeczytana: 19 października 2014

Lektura tej książki wynika z mojej czysto chłopięcej fascynacji lotnictwem cywilnym. Myślę, że to coś magicznego być w ciągu kilku czy kilkunastu godzin na innym kontynencie. Były prezes LOT-u wie dużo o lotnictwie od kuchni i potrafi to przekazać w bardzo ciekawy sposób. Odpowiada na wiele pytań, które nurtowały mnie już od jakiegoś czasu. Tematyka jest bardzo szeroka począwszy od tego jak zostać pilotem, dlaczego samolot lata i czy tanie linie lotnicze są naprawdę tanie. Polecam do czytania nie tylko w trakcie lotów:)