Queen Elizabeth I
historia
Elenoir

Elżbieta I, córka Henryka VIII, nazywana Królową-Dziewicą, nie miała łatwej drogi do tronu Anglii. Jej matka, Anna Boleyn, została stracona przez męża pod pretekstem zdrady i uprawiania czarów. Elżbietę uznano wtedy za niegodną królewskiej sukcesji i pozbawiono tytułu księżniczki. Po ojcu odziedziczyła inteligencję, spryt polityczny i charyzmę, a po matce urok osobisty i urodę. Później...

Po ojcu odziedziczyła inteligencję, spryt polityczny i charyzmę, a po matce urok osobisty i urodę. Później cechy te pozwoliły jej przez czterdzieści pięć lat prowadzić Anglię wąską ścieżką między dwoma europejskimi mocarstwami, Francją i Hiszpanią, które czyhały na okazję do podporządkowania sobie małej i słabej Anglii.
Książka Neale’a daje interesujący wgląd w życie Elżbiety I i przybliża kontekst historyczny jej panowania. Pokazuje, w jak trudnym położeniu znajdowała się niezależna kobieta na tronie w świecie polityki XVI wieku, oraz kreśli skomplikowane zależności ówczesnej sytuacji politycznej i realia konfliktów religijnych.

źródło opisu: http://www.piw.pl/fragmenty/elzbieta.htm

źródło okładki: Empik.com

Marcin | 2013-11-12
Na półkach: Przeczytane, historia

Pierwsze wydanie biografii Elżbiety I pióra J.E. Neale'a ukazało się jeszcze w latach 30. ubiegłego stulecia. Pomimo to książka pozostaje niedoścignionym wzorem dla wielu autorów, którzy podejmowali próbę zmierzenia się z życiem tej barwnej postaci. Nie wydaje się też, aby którykolwiek z nich dorównał dziełu Neale'a, który poprzez napisanie biografii podjął się uczczenia czterechsetlecia urodzin królowej. Jest on zresztą uczniem A.F.Pollarda, niemniej znaczącej postaci brytyjskiej historiografii, autora równie wyśmienitej książki o Henryku VIII.
Postać Elżbiety I wywołuje dość jednoznaczne skojarzenia. Popularne jej wyobrażenie to kobieta silna i władcza, nie znosząca sprzeciwu, przywiązana do swojego dziewictwa ostoja angielskiego protestantyzmu. W istocie była to także osoba głęboko nieszczęśliwa, niebywale wykształcona, pełna przyjaznych uczuć dla swoich poddanych, mądra i racjonalna zarówno wtedy, gdy w grę wchodziły pieniądze, jak i kwestie wiary. Nie chodzi tu o jej stosunek...

ira | 2014-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Rzetelne, historyczne opracowanie, pozbawione sentymentalnego smęcenia. Lubię co prawda biografie fabularyzowane, ale w dzisiejszych czasach zbyt łatwo idą one w kierunku ckliwej sensacji. Dobrze więc zatem czasami wziąć do ręki coś, co z historii nie próbuje robić banalnego romansiku ani krwawego dramatu.
Polecam szczególnie fanom epoki.

venicet5 | 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Bardzo interesująco nakreślony wizerunek niezwykłej,inteligentnej,władczej kobiety,która przez czterdzieści pięć lat była Królową Anglii.Momentami miałam lekkie wrażenie tendencyjności autora by w jak najbardziej pozytywnym świetle ukazać Elżbietę,ale mnie osobiście to nie przeszkadzało.Niewątpliwie zasługuje na podziw.
Zamierzenie Elżbiety,że"marzy o dokonaniu czegoś takiego co dałoby jej sławę jeszcze za życia i wieczną po śmierci" spełniło się w zupełności.
Polecam wszystkim chcącym zgłębić wiedzę o czasach za panowania dynastii Tudorów.

Newspeak | 2013-06-18
Przeczytana: 08 lutego 2011

Jedna z najlepszych biografii najpotężniejszej kobiety XVI w. Napisana w języku zrozumiałym dla każdego laika, który na historii zna się tyle, co politycy na życiu i potrzebach "przeciętnego Kowalskiego". J.E. Neale pisze o faktach równocześnie dyskretnie weryfikując plotki na temat rzekomych romansów "Królowej-Dziewicy". Jest to rzetelna biografia, godna polecenia dla każdego.

Talson16 | 2015-04-15

Świetna biografia jednej z najpotężniejszych władczyń tamtych czasów. Bardzo lubię czytać o faktach, a ta pozycja szczególnie przypadła mi do gustu ze względu na język i styl jakim posługiwała się autorka. Naprawdę godne polecenia. Można się czegoś nowego dowiedzieć i miło spędzić czas.

Kaduk | 2012-01-28

Bez taniej sensacji; dla tych, których interesują politycznie i historyczne realia oraz drobiazgowa i wnikliwa ich analiza. Książka, która odczarowuje wizerunki dwóch najpotężniejszych kobiet swoich czasów.

Justyna_78 | 2015-10-13
Przeczytana: 12 października 2015

Królowa Dziewica, 45 lat władająca Anglią, córka Anny Boleyn i Henryka VIII, tak samo jak jej rodzice, niezwykle ciekawa postać historyczna.
Autor sprawił, że można było naprawę poczuć klimat epoki i trudne czasy panowania królowej Elżbiety. Kobieta która odnalazła się w tak dominującym świecie mężczyzn przez 45 lat, była silna i naprawdę godna podziwu.
Autor momentami idealizował postępowanie Elżbiety czy ją samą, przedstawiał w mało obiektywny sposób. I zabrakło mi trochę odniesień do opinii Elżbiety na temat okresu panowania jej ojca Henryka VIII, wogóle rodziców, są jakieś zapiski chyba na ten temat, no chyba że za wiele komentarzy, na ten bardzo kontrowersyjny temat, nie wygłosiła publicznie tylko zachowała dla siebie.

aaneetaa95 | 2012-11-20
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Wspaniała książka napisana przystępny językiem, znakomicie opowiedziana historia wybitnej osobowości. Przejrzysta i nie męczy "suchymi" faktami i datami. Rewelacyjna!

Adam | 2016-10-26

Ciekawa, porywając historia prawdziwa