Polska nowela fantastyczna. Ja gorę

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Polska nowela fantastyczna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
fantastyka
Mallwa

Jest to pierwszy tom antologii polskich opowiadań fantastycznych zredagowany przez Juliana Tuwima. Prezentowane w tym tomie utwory powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Zawartość zbioru: * Józef Maksymilian Ossoliński - Nie użyje, nie zje, nie spije... diabeł przyleci i porwie * Józef Maksymilian Ossoliński - Fraszka diabeł (cz. 1: Co diablica zarwie, tego i diabeł nie wydrze, cz....

Zawartość zbioru:

* Józef Maksymilian Ossoliński - Fraszka diabeł (cz. 1: Co diablica zarwie, tego i diabeł nie wydrze, cz. 2: Jeszcze z onegdajszego ostatek)
* Jan Potocki - Historia komandora Torelwy (fragment powieści Rękopis znaleziony w Saragossie)
* Jan Barszczewski - Włosy krzyczące na głowie
* Jan Barszczewski - Zachariaszek
* Henryk Rzewuski - Ja gorę
* Józef Korzeniowski - Narożna kamienica
* Józef Dzierzkowski - Lekarz magnetyczny
* Aleksander Groza - Biała róża Pinettiego
* Karol Libelt - Gra w szachy
* Ludwik Sztyrmer - Paliwoda (cz. 1: Małe przygody, cz. 2: Przygody mniejsze)
* Teodor Tripplin - Grobowiec bez napisu nad Niemnem

KarolKa | 2015-05-21
Przeczytana: 18 maja 2015

Szczególną uwagę zwraca na siebie utwór Rzewuskiego pt. "Ja gorę". Fascynujące początki konwencji gotyckiej w Polsce, a wszystko okraszone gawędowym stylem! Znajdziemy tutaj elementy demonologii ludowej (jest coś w ostatnim opowiadaniu Pogorzelskiego z drugiej części "Dziadów" Mickiewicza), a przede wszystkim widzimy, że świat postrzegano dualistyczne: jako wspólnotę żywych i umarłych. Utwór zawiera w sobie trzy historie, z czego prawdziwą grozę budzi ostatnie, dotyczy historii zamku, w którym doszło do zabójstwa pary małżeńskiej oraz kapłana, który pobłogosławił związek.

Krystyna | 2016-10-31
Fraszka | 2016-02-10