fantazja, groza
Mallwa

Jest to pierwszy tom sześciotomowej antologii polskich opowiadań fantastycznych Alfy, a zarazem pierwsza połowa antologii w wyborze i opracowaniu Juiana Tuwima (1949; rozsz. 1952). Prezentowane w tym tomie utwory powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Zawartość: * Józef Maksymilian Ossoliński - Nie użyje, nie zje, nie spije... diabeł przyleci i porwie * Józef Maksymilian Ossoliński...

Zawartość:

* Józef Maksymilian Ossoliński - Fraszka diabeł (cz. 1: Co diablica zarwie, tego i diabeł nie wydrze, cz. 2: Jeszcze z onegdajszego ostatek)
* Jan Potocki - Historia komandora Torelwy (fragment powieści Rękopis znaleziony w Saragossie)
* Jan Barszczewski - Włosy krzyczące na głowie
* Jan Barszczewski - Zachariaszek
* Henryk Rzewuski - Ja gorę
* Józef Korzeniowski - Narożna kamienica
* Józef Dzierzkowski - Lekarz magnetyczny
* Aleksander Groza - Biała róża Pinettiego
* Karol Libelt - Gra w szachy
* Ludwik Sztyrmer - Paliwoda (cz. 1: Małe przygody, cz. 2: Przygody mniejsze)
* Teodor Tripplin - Grobowiec bez napisu nad Niemnem

źródło opisu: Alfa

Finkla | 2017-03-08
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, Fantastyka
Przeczytana: 08 marca 2017

Opowiadania do tego zbioru wybrał Julian Tuwim, ale pochodzą z czasów o wiele wcześniejszych — najstarsi Autorzy tekstów żyli w osiemnastym wieku, najmłodszy zmarł grubo przed końcem dziewiętnastego.

Opowiadania zróżnicowane — pochodzą wszak z różnych epok. Raczej fantasy, o SF nawet nie ma co mówić (obecnie trudno tak nazwać pomysł udania się na Księżyc balonem). Dość często pojawia się diabeł, jeśli nie osobiście, to przynajmniej w opowieści. Niekiedy teksty ciekawe, ale czasem musiałam się przedzierać przez rozmemłane westchnienia jakiegoś zakochanego młodzieńca. W jednym przypadku bohater zachowywał się tak głupio, że nie doczytałam do końca, niespecjalnie interesowały mnie przygody idioty, który słabo sobie radzi z liczeniem do stu (a czytać umiał, podobno nawet interesował się matematyką). Najbardziej spodobały mi się dwa opowiadania Jana Barszczewskiego — jedno nawet oparte na interesującym pomyśle, który i dzisiaj mógłby znaleźć uznanie.

Nieco więcej tutaj:...

KarolKa | 2015-05-21
Przeczytana: 18 maja 2015

Szczególną uwagę zwraca na siebie utwór Rzewuskiego pt. "Ja gorę". Fascynujące początki konwencji gotyckiej w Polsce, a wszystko okraszone gawędowym stylem! Znajdziemy tutaj elementy demonologii ludowej (jest coś w ostatnim opowiadaniu Pogorzelskiego z drugiej części "Dziadów" Mickiewicza), a przede wszystkim widzimy, że świat postrzegano dualistyczne: jako wspólnotę żywych i umarłych. Utwór zawiera w sobie trzy historie, z czego prawdziwą grozę budzi ostatnie, dotyczy historii zamku, w którym doszło do zabójstwa pary małżeńskiej oraz kapłana, który pobłogosławił związek.

Faszczycki | 2018-11-26
Na półkach: Groza, Posiadam, Przeczytane