Dziewczynka w baśniowym lesie

Okładka książki Dziewczynka w baśniowym lesie Pierre Péju
Okładka książki Dziewczynka w baśniowym lesie
Pierre Péju Wydawnictwo: Sic! powieść historyczna
powieść historyczna
Sic!
2008-01-01
2008-01-01
baśń baśnie dzieciństwo

Książka napisana wspaniałym, plastycznym językiem jak z baśni, ma baśniowy klimat i autora który jest naszym przewodnikiem. Peju faktycznie generalnie opowiada się za wsłuchiwaniem się w głosy baśni zamiast zawierzać założonej z góry interpretacji. Autor nakłania nas więc żebyśmy dali się unieść cudowności baśni, jej motywom, żebyśmy, symbolicznie rzecz ujmując, stali się ponownie dziećmi. Wszystkie te aspekty są omawiane. Polemizuje tu więc z psychoanalityczną interpretacją baśni, która, jego zdaniem, chce zamknąć czytelnika w konwencjonalnie widzianej mieszczańskiej dorosłości którą wieńczy małżeństwo, a która może zabierać kobietom wolność a bajkom ich oryginalność. Zdaje się on opowiadać za naturą, powrotem do baśniowego lasu, gdzie możemy pędzić życie z dala od konwenansów. Autor opisuje też postać baśniowej dziewczynki, która ma odwagę i ciekawość oddać się spontaniczności i przygodzie. Zmierzając do lasu, zmienia na lepsze swój los. Peju mówi też co czyni baśnie tak urokliwymi, wspomina o fragmentach które zostają w pamięci i o tych które się modyfikuje.

Korzysta on przy swoich omówieniach zarówno z tradycyjnych baśni jak tych braci Grimm, jak i z literackich baśni niemieckich romantyków. Naprawdę zakochałem się w omawianych tu baśniach literackich, wydają się być niemal rozważaniami nad ukrytymi pragnieniami nas samych. Opowiada nam się także o cudownych przemianach zachodzących w baśniach, typach przemian i ogólnie rzecz mówiąc o motywach które w baśniach są obecne: lustro, mandragora, automaty, zgubiony cień. Jestem autorowi niezwykle wdzięczny, bo dzięki niemu zapoznałem się z cudownymi lalkami Hansa Bellmera. Jedyny minus jest taki że chciałbym by książka była dłuższa, więcej zjawisk zostało omówionych. Ale zapewne nie budowanie długich interpretacji było intencją Peju.

Napisana z empatią i ogromnym wyczuciem sił społecznych, które kierują losem kobiet. Dla mnie przekonywujące.

• 1. Must read
  • Teoria i historia literatury
  • 1. Priorytety
  • Temat: Baśnie - analiza i historia
  • Studia
  • Psychologia, antropologia, filozofia

Dodaj cytat z książki Dziewczynka w baśniowym lesie