Biała Bogini

The White Goddess. A historical grammar of poetic myth
mitologia, religia, filozofia,
historia
nesska

"Biała Bogini” powstała między dwoma najbardziej znanymi dziełami tego angielskiego twórcy: powieścią "Ja, Klaudiusz” i "Mitami greckimi”. Jest badaniem historycznym opartym na `natchnieniu poetyckim`, badaniem nienaukowym w zwykłym sensie, lecz tym bardziej przez to fascynującym. Graves wysuwa kontrowersyjne hipotezy, które nadają jego dziełu wprost sensacyjny charakter. Czytelnik wraz z autorem tropi ślady domniemanej tytułowej bogini w obrzędach i mitach starożytnej Irlandii i Brytanii, odkrywa tajemnice `zaszyfrowane` w ówczesnych tekstach poetyckich, a nawet gaelickim alfabecie.

źródło opisu: Wydawnictwo Aletheia, 2008

źródło okładki: http://www.aletheia.com.pl/

Therion | 2012-01-26
Na półkach: Przeczytane, Religie i mity
Przeczytana: grudzień 2011

Kultowe wlaściwie (zwłaszcza wśród neopogan typu Wicca) dzieło autora "Ja, Klaudiusz" nie jest zwykłą książką religioznawczą, ale można nazwać ją manifestem autora, który był nie tylko badaczem kwestii tytułowej Bogini, ale twierdził, że objawiła mu się ona we własnej osobie. Owa Bogini jest według autora istniejącą we wszystkich religiach (nawet, jak się okazuje, w chrześcijańskiej) postacią uosabiającą żeński pierwiastek boski, a przez 600 stron dzieła śledzimy rzekome dowowy na to w mitach, legendach, dziełach kultury europejskiej a nawet starożytnych alfabetach.

Jeżeli ktoś interesuje się religioznawstwem, tradycją kultury i tajemnicami z przeszłości powinien przejść lekturę z zaciekawieniem, ale można jej wiele zarzucić. Po pierwsze, nie spodziewajmy się dzieła naukowego (co nie znaczy, że nie jest przejawem powalającej wręcz erudycji). Książka bardziej przypomina momentami dzieła Dana Browna; autor każde nawet najbłahsze i najodleglejsze skojarzenie między semicką legendą a...

Corsa | 2015-11-14

Wymagająca i trudna książka, nieszczególnie zachęcająca do dalszego czytelniczego wysiłku. Dość sucha i chaotyczna. Nie przebrnęłam mimo kilku podejść i sporego zainteresowania tematem. Liczyłam na opowieść o żeńskim bóstwie w kulturze celtyckiej napisaną pięknym językiem autora "Ja, Klaudiusz". Może kiedyś spróbuję ponownie. Na razie nie dałam rady.

povc12 | 2015-04-02
Na półkach: Przeczytane, Poszukuję

Przeczytałem tę książkę dawno temu. Jest ona istną kopalnią wiedzy dla ludzi zainteresowanych historią kultury i literaturą. Wiele dowiedziałem się z niej o kulturze i literaturze średniowiecznej i dlatego uważam, że powinno się ją przeczytać. Interesuję się mitologiami świata i legendami różnych kultur, a ta książka jest świetnym przewodnikiem po tej tematyce.

Jelonek | 2012-11-27

Dziwna książka. Niby traktat lingwistyczny, niby historyczny, niby filozoficzny, niby religioznawczy. Ale tak naprawdę jest chyba większy niż suma tych wszystkich rzeczy. Napisany pod wpływem wizji mistycznych, które miał autor po zażyciu peyotlu, tekst objawiony przez tytułową Białą Boginię.

tamquamleorugiens | 2013-01-09
Przeczytana: 2009 rok

Książka świetna. Wymaga czasem buszowania po słownikach, encyklopediach i leksykonach, by nadrobić luki w wiedzy (mój umysł miałki wszystkiego nie ogarniał niestety).

kono123 | 2015-10-21
Edith_Madeleine | 2015-09-29