Śmiech ogra

Wydawnictwo: Sic!
Le rire de l'ogre
836045714X
powieść francuska

Najlepsza powieść francuska roku 2005 (nagroda FNAC). Jej symbolicznym spoiwem jest mroczna baśń o ogrze, mitycznym potworze, który zamordował w lesie dwójkę dzieci. Akcja śmiechu ogra toczy się w Europie na przestrzeni kilkudziesięciu lat od roku 1941 na Ukrainie (masakra Żydów w Kramaniecku), poprzez lata 60. w Niemczech i w Paryżu, po czasy współczesne. Opowiada o trudnej miłości francus

allison | 2012-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Mam mieszane uczucia po lekturze tej powieści.

Jej najmocniejszą stroną są rozdziały, których akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej.

Historia miłości bohatera, trwająca od lat 60. XX wieku, rozczarowuje banalnością i nijakością, chociaż autor starał się ją ubarwić dramatycznymi spotkaniami i rozstaniami.
W tych częściach interesujące są fragmenty, w których nawet po wielu latach odzywają się echa dramatycznych przeżyć wojennych - prześladują one ojca bohaterki i jego przyjaciela oraz stają się przyczyną tragedii w rodzinie głównego bohatera. Wspomnienia działają jak bomba z opóźnionym zapłonem, kładąc się cieniem także na życiu kolejnych pokoleń - Clara poświęca się pracy wojennego fotoreportera i wciąż zastanawia się nad źródłami zła drzemiącego w człowieku, Paula przez wiele lat dręczy tajemnica śmierci ojca, a odkrycie jej przyczyn stawia jego dotychczasowe życie na głowie.

"Śmiech ogra" na pewno jest książką wartościową i skłaniającą do wielu głębokich,...

Karolina | 2015-04-29

Zapraszam na bloga: http://czepiamsieksiazek.pl/
i do lektury całości recenzji

[...]

Wątek miłosny nie jest w powieści nadrzędny, jednak dla mnie wysuwa się na pierwszy plan. Może taki mam rodzaj percepcji albo wrażliwości, że jeśli pojawia się gdzieś motyw nieszczęśliwego uczucia wszystko inne odbieram przez pryzmat tego właśnie niespełnienia. W powieści Péju młodzieńcze zauroczenie i fascynacja przeradzają się niejako w klątwę, prześladujące przez resztę życia przekleństwo. Uczucie Paula do Clary jest torturą, wykańcza go psychicznie. Mężczyzna przez większość życia szuka zapomnienia i ucieczki. Dwie kobiety życia Paula sportretował Péju na zasadzie bardzo wyrazistego kontrastu. Jeanne – z którą bohater zakłada rodzinę – jest delikatna, ciepła i czuła. To oddana żona, troskliwa matka, z zawodu położna. Clara, jej przeciwieństwo, to egocentryczka o mrocznym wnętrzu, meduza, energetyczny wampir. Twarda i zimna, bez wahania porzuciła dziecko, którego nie udało się wyskrobać....

Tiita | 2011-04-27
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 27 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka niejednokrotnie wprawiła mnie w osłupienie, ostrością opisów zdarzeń oraz postaci w rozdziałach ukazujących wojnę w Ukrainie. Jednak przez wszelkie powroty do Francji i głównej historii miłości młodych bohaterów na przestrzeni lat są monotonne, wydumane, zbyt filozoficzne a momentami zwyczajnie nudne.
Natomiast legenda, która otwiera i zamyka historię tytułowego Ogra rozpoczyna się złowieszczo i wprowadza nas w tajemniczy świat, który w rezultacie okazuje się jakiś taki smutny, żałosny, wciąż rozpamiętujący minione błędy.
A zakończenie legendy?! Złowieszcza kosa? To pozbawiło mnie jakiekolwiek głębszej refleksji nad tą powieścią.
Czar historii przyjaźni doktora Lafontaine i kapitana Moritza nie zblaknie w mojej pamięci, a wszelkie rozdziały opisujące losy bohaterów lata na Ukrainie 1941roku zawszę będą wywoływać u mnie żal nad ludzkim plugastwem. Zdecydowanie rozdział Pamięć Rąk jest genialny i właśnie dlatego ta pozycja otrzymuje ode mnie 3 gwiazdki, choć to zaledwie...

steffburton | 2014-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2014

w opisie na okładce okrutne spoilery. ciężka, mroczna, przygnębiająca opowieść o naturze człowieka? naturze zła? zgrabnie napisana, pełna okrągłych zdań, piętrowych metafor i niedopowiedzeń. historia sie snuje, poznajemy fragmenty roznych historii, niewiele z tego wynika, ale jakos sie to zycie kreci, az do smierci.

Szablozębna | 2011-07-25
Przeczytana: styczeń 2011

Kupiłam oczarowana "Dziewczynką" ale się zawiodłam, o ile wspomnienia z wojny, są dla mnie żywe i zapadają w pamięć tak ciągnąca się później historia miłosna, staje się nijaka i miałka...

Shatterfly | 2012-08-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 05 marca 2012

Z całej książki najbardziej w pamięci zostaje bajka o dwójce dzieci, która świetnie się odnosi do całości zdarzeń. Mrok i okrucieństwo mieszają się z światłem i nadzieją, a do tego niepospolita bohaterka, polecam lubiącym książki z historią II wojny w tle i jej wpływem na losy bohaterów, nawet tych urodzonych już w czasach pokoju.

| 2011-09-08

Książka ciekawa i godna polecenia, ale ma u mnie jeden minus: rozwikłanie 'zagadki' śmierci ojca głównego bohatera pod koniec książki.

Jutciak | 2016-10-14
odi90 | 2016-02-17