Człowiek zza burty

Wydawnictwo: Śląsk
Człowiek, zza, burty
przygodowa
dona

Pierwsza książeczka z cyklu, którym (w 1957 roku) wydawnictwo "Śląsk" zamierzało - choć w maleńkim zakresie - pokazać polskiemu czytelnikowi, iż nie tylko po wschodniej stronie ludzie piszą ciekawe rzeczy. W ramach popaździernikowej odwilży można więc było wreszcie drukować w miarę bezpieczne, przygodowe i sensacyjne opowiadania "imperialistycznych" autorów. Z notki na okładkach wynikało, iż biblioteczka obejmie szereg książek "zawierających najcelniejsze drobne utwory z dziedziny przygód, odkryć, wynalazków i sensacji autorów polskich i zagranicznych. Każda książka zawierała jedno dłuższe opowiadanie, którego tytuł był zarazem tytułem całej książki, a oprócz tego kilka krótszych opowiadań oraz szereg anegdot i dowcipów rysunkowych i tekstowych". Opowiadania były na ogół ilustrowane. Tak wyglądało ok. 20 pierwszych książeczek, potem zamiast rysunków i anegdot zaczęto zamieszczać "wkładkę filmową", zawierającą dwa fotosy popularnych gwiazd filmowych, z krótką notką biograficzną na odwrocie. Projektantem niemal wszystkich okładek "Złotej Podkowy" był Andrzej Czeczot.
Pierwszy tomik zawiera teksty:
William Wymark Jacobs - Człowiek zza burty
Ambrose Bierce - Halucynacje Stanleya Fleminga
Ambrose Bierce - Ślady stóp
F. Illingworth - Polowanie na futra

Magnis | 2016-09-25

Kolejna książka z serii Złota Podkowa za mną. Tym razem otrzymałem trzy opowieści „z dreszczykiem” i jedną historię przygodową. Jeszcze nie zawiodłem się na żadnej, bo zawsze coś ciekawego i zarazem czasami niesamowitego mogę znaleźć.
W.W. Jacobs Człowiek za burty - autor znakomitej opowieści grozy Małpiej łapki, którą polecam każdemu miłośnikowi grozy. W tej historii autor umieścił akcję na morzu w płynącym statku, gdzie marynarze spotykają się z nieznanym. Opowiadanie z nutka tajemnicy i niesamowitości trzyma w napięciu aż do finału, gdzie wszystko się wyjaśnia. Krótka, klimatyczna, ale niezwykła historia.
Ambrose Bierce Halucynacje Stanleya Fleminga - zaczyna się niewinnie, aby za chwilę zrobiło się upiornie. Autora cenię za różne dłuższe opowiadania, a tutaj dostajemy utwór w krótszej formie. Też przyznaje dobry. Ciekawe z mrocznym klimatem opowieść, która może lekko zaskoczyć zakończeniem. Spodobało mi się, choć jest to utwór niewielki.
Ambrose Bierce Ślady stóp - kolejne...