Człowiek zza burty

Wydawnictwo: Śląsk
Człowiek, zza, burty
przygodowa
dona

Pierwsza książeczka z cyklu, którym (w 1957 roku) wydawnictwo "Śląsk" zamierzało - choć w maleńkim zakresie - pokazać polskiemu czytelnikowi, iż nie tylko po wschodniej stronie ludzie piszą ciekawe rzeczy. W ramach popaździernikowej odwilży można więc było wreszcie drukować w miarę bezpieczne, przygodowe i sensacyjne opowiadania "imperialistycznych" autorów. Z notki na okładkach wynikało, iż biblioteczka obejmie szereg książek "zawierających najcelniejsze drobne utwory z dziedziny przygód, odkryć, wynalazków i sensacji autorów polskich i zagranicznych. Każda książka zawierała jedno dłuższe opowiadanie, którego tytuł był zarazem tytułem całej książki, a oprócz tego kilka krótszych opowiadań oraz szereg anegdot i dowcipów rysunkowych i tekstowych". Opowiadania były na ogół ilustrowane. Tak wyglądało ok. 20 pierwszych książeczek, potem zamiast rysunków i anegdot zaczęto zamieszczać "wkładkę filmową", zawierającą dwa fotosy popularnych gwiazd filmowych, z krótką notką biograficzną na odwrocie. Projektantem niemal wszystkich okładek "Złotej Podkowy" był Andrzej Czeczot.
Pierwszy tomik zawiera teksty:
William Wymark Jacobs - Człowiek zza burty