rozwiń zwiń

Zagrożenie Fundacji

Okładka książki Zagrożenie Fundacji
Gregory Benford Wydawnictwo: Rebis Cykl: Fundacja (tom 3) fantasy, science fiction
449 str. 7 godz. 29 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Fundacja (tom 3)
Tytuł oryginału:
Foundations Fear
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2001-06-06
Data 1. wyd. pol.:
2001-06-06
Liczba stron:
449
Czas czytania
7 godz. 29 min.
Język:
polski
ISBN:
837120809X
Tłumacz:
Piotr Hermanowski
Tagi:
powieść amerykańska
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Hieroglyph: Stories and Visions for a Better Future Charlie Jane Anders, Madeline Ashby, Elizabeth Bear, Gregory Benford, David Brin, James L. Cambias, Cory Doctorow, Kathleen Ann Goonan, Lawrence M. Krauss, Geoffrey A. Landis, Rudy Rucker, Karl Schroeder, Neal Stephenson, Bruce Sterling
Ocena 1,0
Hieroglyph: St... Charlie Jane Anders...
Okładka książki Clarkesworld Magazine, Issue 102, March 2015 Gregory Benford, Mike Buckley, Neil Clarke, Orrin Grey, Naim Kabir, Ken Liu, Chen Qiufan, Lavie Tidhar, Catherynne M. Valente, Chuck Wendig
Ocena 0,0
Clarkesworld M... Gregory Benford, Mi...
Okładka książki Multiverse. Exploring Poul Andersons Worlds Karen Anderson, Stephen Baxter, Astrid Anderson Bear, Greg Bear, Gregory Benford, David Brin, Terry Brooks, C.J. Cherryh, Gardner Raymond Dozois, Bob Eggleton, Raymond E. Feist, Eric Flint, Nancy Kress, Larry Niven, Jerry Eugene Pournelle, Robert Silverberg, Harry Turtledove, Tad Williams
Ocena 8,5
Multiverse. Ex... Karen Anderson, Ste...
Okładka książki Gateways. Original New Stories Inspired by Frederik Pohl Brian W. Aldiss, Isaac Asimov, Greg Bear, Gregory Benford, David Brin, Cory Doctorow, Gardner Raymond Dozois, Alex Eisenstein, Phyllis Eisenstein, James R. Frenkel, Neil Gaiman, James Gunn, Joe Haldeman, Harry Harrison, David Lunde, Elisabeth Malarte, David Marusek, Larry Niven, Jody Lynn Nye, Emily Pohl-Weary, Mike Resnick, Frank M. Robinson, Robert J. Sawyer, Robert Silverberg, Joan Slonczewski, Sheri S. Tepper, Vernor Vinge, Connie Willis, Gene Wolfe
Ocena 5,0
Gateways. Orig... Brian W. Aldiss, Is...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
225 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
890
226

Na półkach:

Pisarz, który wstępuje do świata wykreowanego przez innego pisarza, stąpa po bardzo cienkim lodzie. Na dzień dobry ma zagwarantowaną nienawiść twardogłowych, ortodoksyjnych fanów, i to niezależnie od obranej drogi. Tych jest bowiem do wyboru kilka. Można próbować imitować Mistrza (koniecznie wielką literą). Można wprowadzić do świata wykreowanego przez Mistrza kilka nowych elementów. Można wreszcie przyjąć wizję Mistrza za punkt wyjścia do własnej i dość daleko odbiegającej od oryginału kreacji. Benford zdecydował się zbudować swą konstrukcję na dzikiej ziemi przedzielającej drogi numer dwa i trzy.
Nie jest to zła książka, ale dość mocno różni się od dwóch poprzednich części cyklu autorstwa Asimova. Benford włącza bowiem do, wydawałoby się, ustalonego raz na zawsze świata Fundacji nowe, modne obecnie elementy, jak rzeczywistość wirtualna czy tunele czasoprzestrzenne, jakże uroczo eksploatowane chociażby w filmie „Gwiezdne wrota”, a następnie aż w trzech serialach z tego samego uniwersum. Co ciekawe, mimo iż po fizyku można by się spodziewać treści hard SF, analizuje przede wszystkim nie techniczne szczegóły, lecz filozoficzne implikacje tych nowinek, roztrząsając wyzwania wynikające z nowych aspektów rzeczywistości i wiążące się z nimi pytanie, gdzie przebiega granica człowieczeństwa.
Blurb nie oddaje tego, co dzieje się w środku, bo musiałby być kilkakrotnie dłuższy. Na Hariego czekają coraz to nowe i z pewnością niesztampowe niebezpieczeństwa. Aby jednak złamać linearny schemat Asimova, Benford bawi się wielościeżkowością, co i rusz ucieka w ontologiczne dywagacje, osiada na mieliznach nadmiaru szczegółów, oddaje głos Wolterowi i stanowczo nadużywa terminologii nauk humanistycznych. Napędza go nie natchnienie, tylko przesadna ambicja.
Asimov nie był wielkim stylistą, ale jego siłą było bez wątpienia umiejętne splecenie małego i dużego planu. Benford ma z tym problemy, być może dlatego, że duży plan dominuje u niego ten mały. Aby móc wszystkie te przemyślenia płynnie włączyć w fabułę, Benford musiałby uczynić książkę dwa razy grubszą. Jest więc autor trochę słoniem w składzie porcelany - bierze na warsztat pewne bardzo subtelne idee, lecz nie potrafi ich równie subtelnie oddać na gruncie literackim. Z drugiej strony aż strach pomyśleć, co byłoby, gdyby potrafił – pewnie mało kto mógłby wówczas tę powieść zrozumieć.
Pytanie, czy miejsce takiego eksperymentu artystycznego aby na pewno jest właśnie w jednym z kanonicznych cykli science fiction, czy Benford nie powinien raczej eksperymentować na własny rachunek, a do świata Fundacji dostarczyć produktu bardziej zbliżonego do oryginału. Nie potrafię na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć na podstawie materiału poglądowego, bo podczas lektury to się złościłem, to zachwycałem.
Jeszcze raz - to nie jest zła książka, jest tylko inna, niż można by się spodziewać. Co ciekawe, jej lektura nie zniechęciła mnie do dalszych tomów tej post-Asimovskiej trylogii, a wręcz przeciwnie, pobudziła ciekawość, jakie podejście do tego klasycznego świata zaprezentowali dwaj pozostali autorzy.

Pisarz, który wstępuje do świata wykreowanego przez innego pisarza, stąpa po bardzo cienkim lodzie. Na dzień dobry ma zagwarantowaną nienawiść twardogłowych, ortodoksyjnych fanów, i to niezależnie od obranej drogi. Tych jest bowiem do wyboru kilka. Można próbować imitować Mistrza (koniecznie wielką literą). Można wprowadzić do świata wykreowanego przez Mistrza kilka nowych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    462
  • Przeczytane
    341
  • Posiadam
    55
  • Ulubione
    13
  • Fantastyka
    13
  • Science Fiction
    12
  • Fundacja
    10
  • Chcę w prezencie
    7
  • Teraz czytam
    7
  • 2021
    4

Cytaty

Więcej
Gregory Benford Zagrożenie Fundacji Zobacz więcej
Gregory Benford Zagrożenie Fundacji Zobacz więcej
Gregory Benford Zagrożenie Fundacji Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także