Tryumf Fundacji

Wydawnictwo: Rebis
Foundation's Triumph
Tryumf, Fundacji
dona

Przygnębiony i zniedołężniały Hari Seldon dożywa w izolacji kresu swych dni. Szansą przerwania samotności, wbrew umowie z Komisją Bezpieczeństwa Publicznego, jest wyprawa badawcza w kosmos. Ojciec psychohistorii i były pierwszy Minister manipulowany przez frakcje robotów, cyborgii i ktliniańskich powstańców - trafia po wielu perypetiach na starożytną Ziemię....

Krzysztof Baliński | 2014-07-03
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 03 lipca 2014

Ostatnia część trylogii dotycząca działalności Hari’ego Seldon. Trylogii, która jest częścią całego cyklu „Fundacja” W sumie to jest ciekawe, że o postaci naukowcu i o jego koncepcji psychohistorycznej dało się coś takiego fajnego napisać. Zresztą psychohistoria to nie są żarty, bo naukowcy w oparciu o matematykę, psychologię, historię, filozofię, religię, socjologię, socjobiologię tworzą spekulacje naukowe dotyczące upadku cywilizacji, oczywiście naszej. I z tego im wynika, że cienko przędziemy. Na szczęście tego typu spekulacje są wysokiego ryzyka i o pomyłki nietrudno. Nawet sam literacki bohater Asimova Hari Seldon przekonał się pod koniec życia, że do wyliczeń psychohistorycznych trzeba dodać mnóstwo danych i bez przerwy nanosić poprawki. Oczywiście przez kilkadziesiąt lat działalności Seldon doszedł do jakiś konkretnych wniosków, nawet nie musiał wybierać się w podróż w czasie 500 lat do przodu, miał taką możliwość, żeby wiedzieć co będzie.

Tu mamy zaskoczenie...

Kamee | 2015-12-03
Przeczytana: lipiec 2015

Oj marnie, a ta wizyta na Ziemi to już zakrawa na jakiś kiepski żart... W ogóle te trzy tomy uzupełniające serię są słabe, utrudniają tylko odbiór całości :/ Po ich przeczytaniu stwierdzam, że szkoda było czasu.

Aiden_Vaine | 2014-10-21

Niech nikt nie liczy na wyraziste zakończenie. Jest rozczarowujące. Historia jest ciekawa, podobnie jak kilka postaci, ale są też wątki bezsensowne, które wydają się kończyć jeszcze zanim się dobrze rozkręciły. Nic godnego uwagi, moim zdaniem.

książek: 1980
Jahty | 2011-10-22