Obcy z wyboru: Studium filozofii aspołecznej

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7469-854-2
lajt

Obcy z wyboru opowiada o postaciach historycznych i fikcyjnych, które żyją z własnej woli na marginesie życia społecznego. Ludzie ci są obcy, ale niewyobcowani w istocie nie są to pariasi, ale arystokraci, sami zachowujący wobec innych stosowny dystans. Wyróżnia ich trwałe poczucie, że ich prawdziwa ojczyzna nie jest z tego świata, i chcąc żyć zgodnie z jej prawami muszą żyć jedynie obok ludzi. Przedstawieni w książce zostają stoicki mędrzec i filozof, chrześcijański pielgrzym w drodze do Niebieskiej Ojczyzny, amerykański pisarz naturalista Henry David Thoreau, amerykański fizyk i noblista Richard Feynman, społeczność Clarens opisana przez Jeana Jacquesa Rousseau w Nowej Heloizie oraz bohater jego Emila - dziki żyjący w mieście. Inspirowane myślą Georga Simmla interdyscyplinarne dzieło Andrzeja Waśkiewicza to przejrzysta i znakomita literacko prezentacja oryginalnej koncepcji obcości.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

lajt | 2010-06-23

Opis bardzo ciekawych postaci, poznajemy ludzi nietuzinkowych, intereresujących, wręcz inspirujących.

WhiteRabbit | 2013-10-10

Książka ma według mnie jedną, poważną wadę: mnóstwo przypisów. Na jednej stronie znajduje się po kilka odwołań do innych twórców i źródeł. Z jednej strony - zawsze sobie ceniłam to, że autor jest w stanie wskazać wiele lektur związanych z tematem i udowodnić, że jego założenia nie są wyssane z palca, a oparte na faktach, ale z drugiej - zaglądanie co kilka sekund na koniec rozdziału by zerknąć na przypis jest niewygodne, a ich mnogość sprawia wrażenie, że cała książka to tylko zbiór tego, co ktoś, kiedyś powiedział.
Pomijając ten fakt - lektura jest całkiem ciekawa i przystępna.

Malwina Póda | 2012-02-28
Shmazor | 2011-12-01