Koło graniaste

Cykl: Bez pożegnania (tom 3)
Wydawnictwo: Axis Mundi
978-83-922507-4-6
matka, córka, powojenna Polska
Ag2S

Część 3. Koło graniaste − prawdziwy obraz codziennego życia w pierwszych latach powojennej Polski. Wymarzony powrót do kraju okazuje się trudnym spotkaniem z komunistyczną rzeczywistością. Matka i córka trafiają z Afryki do Zamościa, w ich rodzinie pojawiają się nowe dzieci i nowe wyzwania – historia znów wikła ich losy, serwuje życiowe pułapki. Dzięki sile emocji, wbrew wszystkiemu, życie toczy się dalej...

źródło opisu: http://www.axismundi.pl/books/kgbr.aspx

Anna | 2015-09-14
Przeczytana: 14 września 2015

Tym razem dzięki opowieści i wspomnieniom Zofii poznajemy codzienne życie jej bliskich w powojennej Polsce. Nowa rzeczywistość przesiąknięta na wskroś komunistyczną propagandą, trudności z zapewnieniem podstawowych produktów, ciężkie warunki mieszkaniowe, choroby, rozczarowania - przez to wszystko przeszła Zofia ze swoim drugim mężem Teofilem. Jednak dla niej zawsze najważniejsza była rodzina, która podczas pobytu w Zamościu powiększyła się jeszcze o troje dzieci.

Po trzech latach od powrotu do Polski Zofia spotkała się wreszcie ze swoimi bliskimi - ojcem, bratem, siostrą i ich rodzinami. Od chwili powrotu do wymarzonej i utęsknionej Ojczyzny przeżywała radości, smutki i zawody, czasem wątpiła w słuszność podjętej decyzji, ale doświadczyła też wielu przyjaźni i wsparcia, doznała dumy ze swoich dzieci, zwłaszcza z Kasi, która w roku 1953 zdała pomyślnie maturę i dostała się na studia.

Okres szkolnego życia Kasi, jej przygód, przyjaźni i pierwszych uczuć, ale też obserwacji...

Wojciech Gołębiewski | 2015-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Zachwycony byłem II częścią tej wojennej sagi, teraz czas na trzecią. Głównym walorem książki jest autentyczność, I już na samym początku mamy urocze powitanie tułaczy, którym z sowieckiej wywózki udało się wrócić, przemierzając pół świata, powitanie autentyczne aż do bólu (s. 13):
"....wy, coście jeździli sobie po świecie, zamiast walczyć z wrogiem"
Jakie to polskie, to przypisywanie sobie zasług. Przecież aktualnie, 70 lat po wojnie, mamy identyczne pretensje i podziały. I tak samo aktualne jest stwierdzenie (s. 45):
"..- Polityka to najgorsze co może być. Stąd się biorą wszystkie nieszczęścia, ale jak świat światem nie da jej się uniknąć.."
A to Państwo znacie? (s, 87):
„....co to za ludzie. Sługusy i wszelkiego autoramentu maluczcy, którzy chcą na fali nowego porządku zrobić karierę. Montują sobie w tym celu specjalne życiorysy, mające wykazać, jak to ...

monika | 2015-04-23
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

III część sagi "Bez pożegnania". Zofia postanawia wraz z rodziną wrócić do ojczyzny. Komunistyczna rzeczywistość nie jest łatwa do zaakceptowania. Brak możliwości powrotu do ukochanej Warszawy, zmusza Zosię do zamieszkania w rodzinnym Zamościu Teofila. Brak pracy, problemy z pozyskaniem jedzenia, pieniędzy, dachu nad głową, aresztowanie męża stają się ponurą codziennością.

eduko7 | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012

Dalsze losy Zofii i Kasi osadzone w rzeczywistości powojennej Polski. Dla Kasi czas pierwszych uniesień i westchnień, dla całej rodziny - mozaika szczęśliwych i trudnych chwil. Całość opisana tak pięknie, że czyta się "jednym tchem" a jednocześnie nie chce się, aby lektura dobiegła końca.

Anja | 2014-09-16
Przeczytana: 15 września 2014

Tom III Sagi Rybałtowskiej opisuje dalsze losy Zosi i jej rodziny po powrocie do Polski po zakończeniu II Wojny Światowej i obejmuje zdarzenia do roku 1952. Trudna powojenna rzeczywistość, w której ciężko się odnaleźć, nowa władza i jej absurdy, do tego osobiste problemy i radości Zosi. Rybałtowska świetnie opisała tamte czasy z perspektywy zwykłych ludzi - zmęczenie wojną, nadzieja na zmiany, próby normalnego i godnego życia w nowym systemie, ale i rozczarowanie nowymi zasadami.
Śledzimy również dorastanie Kasi - pierwsze miłości, przyjaźnie, matura - przyznam, że przypomniały mi się własne przeżycia z tego okresu.
Miałam krótką przerwę od poprzednich dwóch części i na początku trudno mi było przestawić się na prosty, zwyczajny nieliteracki język jakim posługuje się autorka. Jednakże opisywane zdarzenia są na tyle ciekawe, a główne bohaterki sympatyczne, że szybko przyzwyczaiłam się do stylu Rybałtowskiej i dobrze mi się czytało. Polecam.

Annia | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

III tom tu widzimy powojenne życie w Polsce oczami głównej bohaterki Zosi.Głęboki komunizm system w którym trzeba było wybierać być czy mieć.Wszelakie metody terroru nie pozwalały na podjęcie słusznego, prawidłowego wyboru. On i tak z góry był skazany na klęskę. Obserwujemy dorastanie i dojrzewanie Kasi. W tym swoi uporze jest tak podobna do matki- Zosi...I za to najbardziej je lubię, za mocny kręgosłup i silne, nierozerwalne wręcz więzy rodzinne. Postać Teofila budzi największe kontrowersje i sprzeczne emocje, od sympatii do nienawiści.
..."Nasze życie to jazda na kwadratowych kołach,a jednak jakoś się toczy..." .Polecam
C.D.N.

aleksnadra | 2013-04-09
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Koło graniaste, czterokanciaste,
koło nam się połamało,
zboże nam się wysypało
a my wszyscy: bęc!!!"

Otwierając trzeci tom rodzinnej sagi autorstwa Barbary Rybałtowskiej nie sposób nie zauważyć wiersza, jaki mała Basia napisała dla swojej mamy. Słowa są bardzo osobiste, napisane z dziecięcą szczerością i miłością- szalenie wzruszający...Jednocześnie pozwala zatrzymać się na chwilkę i pomyśleć o własnej mamie i słowach, które sami chcielibyśmy przekazać swoim rodzicielkom.
Książka i wiersz są poświęcone pamięci Zofii Rybałtowskiej, która była pierwowzorem głównej bohaterki Sagi.

Życie tytułowym kołem się toczy. Zofia z Kasią i świeżo poślubionym mężem wreszcie wracają do Polski. Zniszczenia wojenne są ogromne, bieda i głód piszczy i wyziera z każdego kąta. Warszawa jest ruiną, a znane miejsca, mieszkanie rozsypane w pył. Nie mogą tu zamieszkać. Za namową męża Zosia postanawia przeprowadzić się w rodzinne strony Teofila, do Zamościa. Kolejny raz, od początku muszą układać...

Jola_St | 2012-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2012, EBOOK
Przeczytana: 06 czerwca 2012

W trzeciej części Zofia i Kasia przedstawiają nam swoje codzienne życie w powojennej, komunistycznej Polsce.

Ania | 2015-06-11
Przeczytana: 22 maja 2015

Kolejna część sagi B.Rybałtowskiej, w której autorka wraz z Kasią i drugim mężem docierają do powojennej Polski.Kasia staje się dorosłą kobietą, która ma oczy otwarte na wszystko dookoła.Jej mamie Zofii drugie małżeństwo układa się tak sobie gdyż kochający Teofil jak to często bywa zmienia się na gorsze.Zofia przeżywa wiele trudów dnia codziennego oraz te związane z problemami małżeńskimi.Zosię odnajduje rodzina.Kasia poważnie choruje.Rodzą się bliźniaki.Teofil ma kochankę.Zosia i Kasia są dzielne,mądre,zaradne a ich losy bardzo barwnie opisane.Książkę czyta się z przyjemnością.
Sięgam z ciekawością po dalszy ciąg losów bohaterek.

Marta | 2013-01-08
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak zwykle stosik książek czekał na przeczytanie. Ale jak tylko listonosz przyniósł paczkę z dalszymi częściami sagi Barbary Rybałtowskiej rzuciłam wszystko w kąt. W tamtym momencie nic nie było ważniejsze niż poznanie dalszych losów Zosi i Kasi.
Trzeci tom powieści poprzedzony został bardzo osobistym wierszem, który Pani Barbara napisała ku czci swojej matki. Wiersz ten zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wzruszenie ścisnęło mi gardło, a w oczach zakołysały się łzy. Książka opublikowana została w 2008 r., w roku, w którym zmarła mama autorki. To ona stała się pierwowzorem książkowej Zosi, to dla niej pisarka dedykowała swoje dzieło.
„Koło graniaste” zaczyna się w miejscu, w którym zakończony został poprzedni tom. Zosia jeszcze w Afryce wyszła ponownie za mąż za jednego z współmieszkańców osady. Po zakończeniu wojny postanowili wracać do kraju. Jednak powojenna rzeczywistość zaskakuje emigrantów wracających do Polski. Rodzina Rembiszó w za namową Teofila postanawia osiedlić się w...