tłumaczenie
Monika Łesyszak
Diplomat’s wife
Europa, wojna

Jak to się stało, że przeżyłam, gdy tylu innych zginęło? Dlaczego właśnie ja? Europa 1945 rok. Cudem ocalała po koszmarze nazistowskiego obozu Marta Nederman powoli wraca do zdrowia i równowagi psychicznej. Poznaje amerykańskiego żołnierza Paula, którego miłość przywraca jej wiarę w sens życia. Marta znów zaczyna marzyć i snuć plany na przyszłość, zachodzi w ciążę. Niestety tragiczna śmierć Paula niszczy nadzieje na szczęście. Zrozpaczona Marta odnajduje wreszcie ukojenie w małżeństwie z brytyjskim dyplomatą Simonem, z którym udaje jej się stworzyć wspaniały, ciepły dom. Jednak los jeszcze raz okrutnie z niej zadrwi i wystawi ją na ciężką próbę. Marta pragnie pomóc brytyjskiemu wywiadowi w zdemaskowaniu komunistycznego szpiega, ale to oznacza powrót do znienawidzonej i okrutnej przeszłości...

źródło opisu: Wydawnictwo Mira, 2009

• Zero
  • Wybrańcy
  • Krocząc w ciemności
  • Rzymski poranek
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Drugi pocałunek Gity Danon
  • Lady M.
  • Życie i śmierć
  • Linia serc
  • Czasomierze
  • Długa Utopia
  • Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
  • Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

0 (0 ocen i opinii)
Rzymski poranek
Virginia Baily

10 (1 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

7,7 (20 ocen i opinii)
Długa Utopia
Terry Pratchett , Stephen Baxter

6,85 (13 ocen i opinii)
Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
Ed Vulliamy

7,67 (6 ocen i opinii)
Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej
Michał Rusinek

8,63 (16 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Justyna | 2014-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Trochę byłam zasmucona, gdy dowiedziałam się, że "Żona dyplomaty" to nie dalsze losy Emmy, a Marty, dlatego podchodziłam z dystansem do tej książki, ale stwierdzam, że książka równie dobra jak pierwsza część. Po kilku kartkach dosłownie mnie wciągnęła, prosty język, wiele akcji i napięcie, które oddziałuje na czytelnika, poza tym bardzo szybko się czyta, a gdy tylko robiłam sobie przerwę, ciekawość brała górę, bo chciałam wiedzieć co dalej i dalej.. I tak dobrnęłam do końca, który mnie bardzo zaskoczył. Przeczytałam w jeden dzień.
Zdecydowanie polecam obie części ;)

Szczypta_Chilli | 2013-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Zakończenie książki jest jej największym atutem. Nie można było przewidzieć takiego obrotu spraw. Romanse z wojną w tle ostatnio cieszyły się dużym powodzeniem, ta książka też jest taką historią. Powojenna zawierucha, szpiedzy, agenci, zdrajcy i wielka miłość Polki i Amerykanina. Los stawia im wyzwania, rozdziela ich i kiedy wydaje się czytelnikowi, że już nigdy się nie spotkają...
Miło spędziłam niedziele przy tej książeczce, nie jest to wybitna lektura, wiele upraszcza, ale bardzo dobrze się czyta, zwroty akcji potrafią naprawdę zaskoczyć no i oczywiście wielka miłość głównych bohaterów sprawia, że w kącikach ust pojawia się uśmiech.

basik | 2016-02-07

Żona dyplomaty to Marta, która w poprzedniej części zabiła niemieckiego oficera i uratowała życie Emmie.
Sama ranna dostaje się do więzienia w obozie w Dachau, a po wyzwoleniu do szpitala w obozie przejściowym w Niemczech. Tam poznaje Paula, z którym nawiązuje romans.Potem, po śmierci swojej przyjaciółki Rose ma wyjechać do jej ciotki w Anglii, ale na skutek różnych kłopotów znajduje się w Paryżu, znowu spotyka Paula, zakochują się w sobie, on się jej oświadcza. Marta już jako narzeczona wyjeżdża do Anglii, Paul ma dojechać za kilka tygodni, niestety jego samolot ulega katastrofie, Paul ginie.
Zrozpaczona Marta, która jest w ciąży poślubia angielskiego dyplomatę, po kliku latach, wyjeżdża z misją do Czech....znów musi sobie przypomnieć, czego nauczyła się w ruchu oporu. W Czechach spotyka się z Emmą i innymi znajomymi, ale jej misja jest zagrożona i musi samotnie uciekać, ale tym razem ma ze sobą "anioła stróża".
Bardzo ciekawa i wzruszająca powieść, z dynamiczną akcja i...

Joana | 2014-07-31
Przeczytana: 18 lipca 2014

Pierwszy tom powieści Pam Jenoff połknęłam dosłownie w mgnieniu oka. Automatycznie po zamknięciu „Dziewczyny komendanta”, natychmiast sięgnęłam po „Żonę dyplomaty” i mało tego że się nie zawiodłam to stwierdzam stanowczo, że tom drugi znacznie przewyższa część pierwszą.
„Żona dyplomaty” to historia życia i wielkiej miłości młodej żydówki Marty Nedeman, którą poznajemy już w pierwszym tomie powieści Pam Jenoff. Marta cudem odnaleziona przez amerykańskiego żołnierza w nazistowskim obozie, zmaltretowana do granic wytrzymałości powoli wraca do zdrowia. Do życia przywraca ją nie tylko opieka w szpitalu ale i miłości do Paula, żołnierza który odnalazł ją. Wielka miłość młodych nie tylko snuje plany na przyszłość ale i pozostawia po sobie brzemienne skutki. Niestety szczęście obojga nie trwa długo, bowiem przerywa je tragiczny wypadek samoloty amerykańskich żołnierzy w którym leciał też cały oddział Paula. Marta ponownie musi dźwignąć zdruzgotane życie i pomaga jej w tym poznany przez...

ewula | 2013-10-08
Przeczytana: 08 października 2013

Autorce gratuluje fantazji,szkoda tylko,ze tak nieporadnie przelanej na papier!

Scarletrose | 2015-11-10

Poziom absurdu na ilość stron przekracza chyba dopuszczalne normy i przyznam szczerze, że w kluczowych momentach wybuchałam radośnie śmiechem, rozbawiona pomysłami autorki. Jak ktoś słusznie napisał w jednej z recenzji - niewątpliwie ma ona ogromną wyobraźnię. "Żona dyplomaty" to powieść bardzo lekka, przyjemna, czyta się ją bardzo szybko, gdyż jest bardzo wciągająca. Ciężko mi pisać o zaskoczeniach, bo całość intrygi była raczej przewidywalna (może z jednym małym wyjątkiem), ale nie umniejsza to przyjemności z lektury. Na plus dla autorki jest również umieszczenie akcji w kilku europejskich miastach, które zostały naprawdę zgrabnie opisane.

Podsumowując - jeżeli ktoś szuka powieści do oderwania się, w nieco szpiegowskim klimacie powojennej zawieruchy, oczywiście z niezbędnym elementem romansu i jest gotów przymknąć oko na zbyt bujną wyobraźnię autorki - jak najbardziej polecam "Żonę dyplomaty".

szo | 2011-08-07

Przygody głównej bohaterki są tak abstrakcyjne, że można tylko autorce pogratulować wyobraźni, bo realizm nie jest mocną stroną tej książki. Choć momentami całkiem trzyma w napięciu :) Mimo wszystko do polecenia tylko miłośnikom romansu.

ms_zaczytana | 2012-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2012

Od pierwszej strony nie da się od niej oderwać. Z zapartym tchem śledzi się losy głównej bohaterki, a także jej najbliższych osób.
Lektura na jesienne wieczory. Polecam!

andzia | 2012-11-06
Przeczytana: 20 października 2012

Książka warta przeczytania, chociaż na początku rozczarowuje fakt, że opisywane są dalsze losy Marty, a nie Emmy - głównej bohaterki "Dziewczyny komendanta". Jednak w dalszej części książki te dwie postaci nieoczekiwanie spotykają się ze sobą, dzięki czemu mamy możliwość dowiedzenia się o dalszych dziejach Emmy. W powieści tej przeszkadzało mi to, iż zdarzały się delikatne błędy rzeczowe oraz, że wymyślone zdarzenia były mało realistyczne, za dużo było w niej zbiegów okoliczności i przerysowanych historii. Generalnie fabuła dobrze wymyślona, książka nie nudząca, więc warto po nią sięgnąć.

masque | 2014-01-05

Świetna książka, którą czyta się szybko i z wypiekami na policzkach. Oprócz ukazania życia w obozie, oszustw,intryg również niezłomnej miłości która narodziła się miedzy obojgiem ludzi w najmniej oczekiwanym dla nich momencie. Poruszająca, pełna współczucia, wzywająca do refleksji..Czytałam ja już chyba trzy razy i myślę,że jeszcze nie raz do niej wrócę. Naprawdę gorąco ja polecam.