Okładka książki Żona dyplomaty

Europa, wojna
romans
typ
papier
6,75 (211 ocen i 30 opinii)

Opis książki

Jak to się stało, że przeżyłam, gdy tylu innych zginęło? Dlaczego właśnie ja? Europa 1945 rok. Cudem ocalała po koszmarze nazistowskiego obozu Marta Nederman powoli wraca do zdrowia i równowagi psychicznej. Poznaje amerykańskiego żołnierza Paula, którego miłość przywraca jej wiarę w sens życia. Marta znów zaczyna marzyć i snuć plany na przyszłość, zachodzi w ciążę. Niestety tragiczna śmierć Paula niszczy nadzieje na szczęście. Zrozpaczona Marta odnajduje wreszcie ukojenie w małżeństwie z brytyjskim dyplomatą Simonem, z którym udaje jej się stworzyć wspaniały, ciepły dom. Jednak los jeszcze raz okrutnie z niej zadrwi i wystawi ją na ciężką próbę. Marta pragnie pomóc brytyjskiemu wywiadowi w zdemaskowaniu komunistycznego szpiega, ale to oznacza powrót do znienawidzonej i okrutnej przeszłości...

źródło opisu: Wydawnictwo Mira, 2009

Opinie czytelników
Szczypta_Chilli | 2013-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Zakończenie książki jest jej największym atutem. Nie można było przewidzieć takiego obrotu spraw. Romanse z wojną w tle ostatnio cieszyły się dużym powodzeniem, ta książka też jest taką historią. Powojenna zawierucha, szpiedzy, agenci, zdrajcy i wielka miłość Polki i Amerykanina. Los stawia im wyzwania, rozdziela ich i kiedy wydaje się czytelnikowi, że już nigdy się nie spotkają...
Miło spędziłam niedziele przy tej książeczce, nie jest to wybitna lektura, wiele upraszcza, ale bardzo dobrze się czyta, zwroty akcji potrafią naprawdę zaskoczyć no i oczywiście wielka miłość głównych bohaterów sprawia, że w kącikach ust pojawia się uśmiech.

Joana | 2014-07-31
Przeczytana: 18 lipca 2014

Pierwszy tom powieści Pam Jenoff połknęłam dosłownie w mgnieniu oka. Automatycznie po zamknięciu „Dziewczyny komendanta”, natychmiast sięgnęłam po „Żonę dyplomaty” i mało tego że się nie zawiodłam to stwierdzam stanowczo, że tom drugi znacznie przewyższa część pierwszą.
„Żona dyplomaty” to historia życia i wielkiej miłości młodej żydówki Marty Nedeman, którą poznajemy już w pierwszym tomie powieści Pam Jenoff. Marta cudem odnaleziona przez amerykańskiego żołnierza w nazistowskim obozie, zmaltretowana do granic wytrzymałości powoli wraca do zdrowia. Do życia przywraca ją nie tylko opieka w szpitalu ale i miłości do Paula, żołnierza który odnalazł ją. Wielka miłość młodych nie tylko snuje plany na przyszłość ale i pozostawia po sobie brzemienne skutki. Niestety szczęście obojga nie trwa długo, bowiem przerywa je tragiczny wypadek samoloty amerykańskich żołnierzy w którym leciał też cały oddział Paula. Marta ponownie musi dźwignąć zdruzgotane życie i pomaga jej w tym poznany przez przypad...

szo | 2011-08-07

Przygody głównej bohaterki są tak abstrakcyjne, że można tylko autorce pogratulować wyobraźni, bo realizm nie jest mocną stroną tej książki. Choć momentami całkiem trzyma w napięciu :) Mimo wszystko do polecenia tylko miłośnikom romansu.

ewula | 2013-10-08
Przeczytana: 08 października 2013

Autorce gratuluje fantazji,szkoda tylko,ze tak nieporadnie przelanej na papier!

masque | 2014-01-05

Świetna książka, którą czyta się szybko i z wypiekami na policzkach. Oprócz ukazania życia w obozie, oszustw,intryg również niezłomnej miłości która narodziła się miedzy obojgiem ludzi w najmniej oczekiwanym dla nich momencie. Poruszająca, pełna współczucia, wzywająca do refleksji..Czytałam ja już chyba trzy razy i myślę,że jeszcze nie raz do niej wrócę. Naprawdę gorąco ja polecam.

elinda | 2012-01-19

Osobiście nie przypadła mi tak do gustu, jak "Dziewczyna komendanta", aczkolwiek czyta się ją szybko, wciąga i faktycznie momentami trzyma w napięciu, aż z niecierpliwością czeka się na to, co wydarzy się za chwilę, ale za dużo w niej nierealnych, abstrakcyjnych sytuacji. Końcówka zaskakująca, nie przypuszczałabym, że sprawy nabiorą takiego obrotu ;)

ms_zaczytana | 2012-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2012

Od pierwszej strony nie da się od niej oderwać. Z zapartym tchem śledzi się losy głównej bohaterki, a także jej najbliższych osób.
Lektura na jesienne wieczory. Polecam!

andzia | 2012-11-06
Przeczytana: 20 października 2012

Książka warta przeczytania, chociaż na początku rozczarowuje fakt, że opisywane są dalsze losy Marty, a nie Emmy - głównej bohaterki "Dziewczyny komendanta". Jednak w dalszej części książki te dwie postaci nieoczekiwanie spotykają się ze sobą, dzięki czemu mamy możliwość dowiedzenia się o dalszych dziejach Emmy. W powieści tej przeszkadzało mi to, iż zdarzały się delikatne błędy rzeczowe oraz, że wymyślone zdarzenia były mało realistyczne, za dużo było w niej zbiegów okoliczności i przerysowanych historii. Generalnie fabuła dobrze wymyślona, książka nie nudząca, więc warto po nią sięgnąć.

Justyna | 2013-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2013

O ile pierwsza część "Dziewczyna komendanta" była dość dobra, o tyle "Żona dyplomaty" niestety mnie zawiodła. Niby powieść historyczna, niby trochę książka szpiegowska. Trochę śmierci, trochę miłości i zdrady, ale jak dla mnie niestety nijak się to klei w całą powieść ;/

Owcunia | 2011-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2011

Miejscami aż mdła, ale bardzo dobrze się ją czyta.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jorge Bucay
    68. rocznica
    urodzin
    Zawsze uważałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na "Bardzo cię kocham" jest zdanie: "A ja czuję się bardzo kochana".
  • Krzysztof Daukszewicz
    67. rocznica
  • Hanka Lemańska
    55. rocznica
    urodzin
    Facet jak facet, dwie ręce, dwie nogi, głowa od góry.
  • Fiodor Dostojewski
    193. rocznica
    urodzin
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Maria Kuncewiczowa
    119. rocznica
    urodzin
    ...jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?
  • Chris Claremont
    64. rocznica
  • Philip Craig Russell
    63. rocznica
  • Joseph Campbell
    27. rocznica
    śmierci
    [...] jeśli idziesz za tym, co cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było ci jakoś pisane.
  • Michael Palmer
    1. rocznica
    śmierci
    Każde równanie zawierające czynnik ludzki jest nierozwiązywalne
  • Harry Mulisch
    4. rocznica
    śmierci
    Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
  • Wacław Gąsiorowski
    75. rocznica
    śmierci
    -Gadajcie, coście za jedni?!
    –Joanna Żubr, markietanka pierwszej legii, pierwszego batalionu – odparła dumnie baba– A to mój stary niedołęga...
    –Maciej Żubr, podoficer pierwszej legii, pierwszego batalionu, drugiej kompanii! – poprawił chłop.
  • Henryk Niewiadomski
    7. rocznica
    śmierci
    To wpływa na psychikę. Mogę to stwierdzić z całkowitą pewnością. Siedzę już trzy lata odizolowany od żony i trzepię się ręką przez ten cały czas. Jak po roku w więzieniu zobaczyłem, że trzęsie mi się ręka, myślałem początkowo, że to albo na tle nerwowym, albo choroba Parkinsona. Walnąłem konia, od r... pokaż więcej
  • Claude Lévi-Strauss
    5. rocznica