Co Einstein powiedział swojemu fryzjerowi

Tłumaczenie: Hanna Turczyn-Zalewska
Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
What Einstein told his Barber
corrum

Dowcipne objaśnienia niezwykłych i niepodważalnych praw nauki i przyrody! * Dlaczego kostki lodu są nieprzejrzyste? * Czy osoba jadąca samochodem z prędkością dźwięku mogłaby słuchać radia? * Dlaczego ocean jest niebieski? * Dlaczego ptaki siadające na liniach wysokiego napięcia nie doznają porażenia prądem? * Czy wystrzelona w powietrze kula, spadając, może kogoś zabić? ...

Dowcipne objaśnienia niezwykłych i niepodważalnych praw nauki i przyrody!

* Dlaczego kostki lodu są nieprzejrzyste?
* Czy osoba jadąca samochodem z prędkością dźwięku mogłaby słuchać radia?
* Dlaczego ocean jest niebieski?
* Czy wystrzelona w powietrze kula, spadając, może kogoś zabić?
* Skąd płomień wie, gdzie jest góra?
* Czy się utopię, jeśli wilgotność powietrza wyniesie 100%?
* Czy rolnik naprawdę czuje zapach nadchodzącego deszczu?
* Dlaczego lustra odwracają strony prawą i lewą, a nie odwracają górnej i dolnej?
* Jeśli moje opony się wytrą, gdzie podzieje się cała guma?
* Czy znalazłszy się w spadającej windzie, możesz uratować życie, podskakując ostatnim momencie?
* Dlaczego bat taki głośny, trzaskający dźwięk?

źródło opisu: Wydawnictwo Klub Dla Ciebie, 2002.

gooner92 | 2016-12-18

Popularnonaukowa książka w prosty sposób analizująca pewne sytuacje i zjawiska. Obecnie jest wiele ciekawszych pozycji z tej dziedziny, niemniej dla osób, które z fizyką nie mają wiele wspólnego może to być dobry wstęp.

Aquilla | 2011-04-13

Fizyka. Nuuuda. Tony formułek i regułek o jakimś tam magnetyzmie czy teorii względności. Po co nam one? Jeśli zaliczasz się do licznej rzeszy ludzi myślących w ten sposób, zajrzyj do książki "Co Einstein powiedział swojemu fryzjerowi". Może nie pokochasz wskutek tego fizyki i chemii, ale na pewno staną się dla Ciebie bardziej "życiowe".

Robert Wolke jest profesorem chemii na Uniwersytecie w Pittsburghu, a także propagatorem Nauki wśród ludzi bez dziesięciu liter przed nazwiskiem. Wynikiem jego działalności jest seria książek pod wspólnym tytułem "Co Einstein powiedział...". Do naszego pięknego nadwiślańskiego kraju zawędrowało jak dotąd tylko jedno dzieło chemika. Cóż, lepsze to niż nic.

O czym jest ta książka? Najładniej ujął to sam autor:

"Jest to książka o małej naukowej pogawędce, jaką Einstein mógłby przeprowadzić ze swoim fryzjerem - o prostych rzeczach, które dla wielkiego uczonego byłyby zapewne trywialne, a dla nas stanowią prawdziwą zagadkę"*.

Proste rzeczy, banalne...

eweluian | 2015-07-23

Chwytliwy tytuł wynika oczywiście z marketingu, ale książka w przejrzysty sposób wyjaśnia wiele zagadek przyrodniczych natury fizycznej i chemicznej.

Woody | 2017-12-14
Przeczytana: 10 maja 2011

Świetnie się czytało, książka w przystępny i zabawny sposób wyjaśnia rzeczy niepojęte dla zwykłego zjadacza chleba. No i masa anegdot, którymi można błysnąć w towarzystwie :)

niki8025 | 2015-01-07
Na półkach: Przeczytane, Odsprzedane

Zabawna książka dla takich jak ja, którym fizykę trzeba "łopatą jak krowie na rowie"..

Hubert | 2013-03-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 12 marca 2013

Absolutna rewelacja. Znakomicie wprowadza w świat fizyki, robi to przy tym bezboleśnie, drąży temat dość głęboko, m.in. uwzględniając efekty kwantowe.

Celnie, bo poruszane tematy dotyczą często nas, ale przechodzimy obok nich ("bo tak już jest"), albo też nie umiemy dostrzec w nich drugiego dna. Autor tutaj nas do tego zmusza. I chwała mu za to!

Ciekawie - bo Robert L. Wolke prowadzi nas po meandrach fizyki po pierwsze z humorem, po drugie - zręcznie lawiruje po labiryntach wiedzy, co rusz pokazując nam nowe spojrzenie na dany problem, a także bezlitośnie wyśmiewa popularne w świadomości wielu ludzi mity.

Prosto - bo autor nie wnika w szczegóły, nie bawi się w równania, przekształcenia wzorów ani przeliczanie jednostek. Wszystkie teksty pisane są "prozą" prostą do zrozumienia dla przeciętnego czytelnika.

Żałować jedynie, ze pozostałe trzy książki tego autora nie znalazły uznania w oczach polskich wydawców. Gdyby któraś z nich się pojawiła - biorę od razu.

kalakala | 2012-09-08

Jest trochę takich książek na rynku, ale ta jest chyba jedną z najlepszych. Pytania są rzeczywiście ciekawe, moim zdaniem bardzo dobrze wybrane. Wiele z nich to rzeczy, nad którymi sama się nieraz zastanawiałam, no ale gdzie można znaleźć odpowiedzi na tak głupie, wydawałoby się, pytania, jak "Jeśli moje opony się wytrą, gdzie podzieje się cała guma?" albo "Czy jadąc samochodem z prędkością dźwięku można słuchać radia?". A tu wszystko lekko, przystępnie wytłumaczone. Facet jest genialny, oby więcej takich książek w Polsce.

Marta | 2015-01-20
Przeczytana: 2005 rok

Lekko i przyjemnie przedstawione prawa fizyki, ciekawe zagadnienia i frapujące pytania. Ciekawa pozycja.

Gabryella | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Akurat mało interesujące tematy dla mnie. Dużo wiadomości jednak zrobiło za powtórkę materiału ze szkoły średniej

Anna | 2010-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2010