Nagrody Darwina 1. Ewolucja w działaniu

2001-01-01
2001-01-01
Piotr Amsterdamski
Darwin nagrody

Historie ciekawe i zastanawiające. Smutne , że ludzie czasem giną w tak idiotycznych okolicznościach.
Pewien procent przypadków to rzeczy, które mogą się przytrafić każdemu, niekoniecznie wynikają z braku inteligencji.

Czytanie o głupocie okazało się równie wielką głupotą, jak czyny popełnione przez bohaterów tej książki. Zamieszczone w niej historie obrazują selekcję naturalną jako narzędzie ewolucji; osoby, których działania okazały się dla nich samych śmiertelne, zostały wyeliminowane z puli genów. Niestety nie wszystkie.

To rodzaj lektury toaletowej. Niezobowiązującej, szybkiej do czytania. Głupota niektórych ludzi czasem jest śmieszna innym razem przerażająca, a jeszcze innym razem intrygująca i zaskakująca. Dla mnie to ciekawa książka, jedne historie były bardziej trafione, drugie mniej. Nie mniej polubiłam tą książkę jak i serię Nagród Darwina.

Serial o tym samym tytule oglądałem z ciekawością. Czytając jednak książkę miałem trochę mieszane uczucia. Z jednej strony głupota niektórych ludzi i sposób w jaki rozstali się z tym światem zaskakuje, intryguje, czasami przeraża i trochę śmieszy. Z drugiej strony jednak to dosyć dziwnie uczucie czytając o zgonach i jakby nie było tragediach innych ludzi. Jak się okazuje, w przeciwieństwie do serialu, znalazły się tu również historie osób, które przeżyły. Jak dla mnie to ciekawy i zaskakujący przerywnik z intrygującymi przypadkami śmierci. I jeszcze jedno. Serial był lepszy.

Spodziewałam się trochę czegoś lepszego i bardziej śmiesznego. Historyjki są tak lakonicznie opisane, że mnie nie śmieszyły, może z małymi wyjątkami.

Momentami zabawna, momentami straszna, bo ludzie należą do absolutnie ambiwalentnego gatunku - zdarzają się geniusze, ale Ziemię zaludniają głównie debile. Jak nasz Pan prezydent Duda... W sumie smutna lektura...

Zastanawialiście się czasami nad tym czy można przyznać komuś nagrodę za wyjątkową głupotę? Okazuje się, że można! Wendy Northcutt tłumaczy w swojej książce czym są" Nagrody Darwina" i jakie są zasady ich przyznawania. Jest kilka warunków, które muszą być spełnione aby takową otrzymać.
1. ,,Kandydat musi usunąć swoje geny z puli genów ludzkości."
2. ,,Kandydat musi wykazać zdumiewający brak rozsądku."
3. ,,Kandydat musi sam spowodować swoją śmierć."
4. ,,Kandydat musi wykazywać władzę sądzenia."
5. ,,Zdarzenie musi być potwierdzone."
Ci z was, którzy nie wiedzą czym są te nagrody pewnie już się domyślają? Zgadza się! Chodzi o najgłupsze powody śmierci. Nie powinno nas to bawić a jedynie pokazać jak nieodpowiedzialnym gatunkiem jesteśmy. Dlatego moja rada brzmi: Zastanów się zanim coś zrobisz. Bo konsekwencje czasami mogą okazać się tragiczne w skutkach. Serdecznie zachęcam do przeczytania!

1. ,,Kandydat musi usunąć swoje geny z puli genów ludzkości."
2. ,,Kandydat musi wykazać...

Pozycja idealna, żeby stracić wiarę w ludzkość :D Swego czasu regularnie oglądałam w telewizji program "Śmierć na 1000 sposobów" - można powiedzieć, że to taka książkowa wersja. Podczas lektury co chwila łapałam się za głowę. Niektóre historie są rzeczywiście na swój sposób zabawne. Moim idolem został pan, który wykorzystał balony meteorologiczne i leżak, żeby wznieść się ku niebu - co ciekawe, nic mu się nie stało, zapłacił tylko grzywnę (znalazł się na trasie przelatujących samolotów...) i pobił jakiś rekord :D Większość opisanych tutaj przypadków to jednak przykłady absolutnej głupoty i bezmyślności.

zachowania człowieków tak głupie że aż śmieszne

zachowania człowieków tak głupie że aż śmieszne