83-60159-25-4
dowcip PRL, humor
satyra

Antologia Absurdy PRL-u stanowi zapis najbardziej zabawnych zjawisk z czasów realnego socjalizmu. Książka ukazuje absurdalność życia w PRL zarówno od strony codzienności, jak i w perspektywie całokształtu kultury. Spora część zamieszczonych tutaj materiałów nigdy nie była wcześniej publikowana.

Ida | 2018-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2018

GodzinaZksiazka.blogspot.com
Wzięłam do ręki książkę z charakterystyczną kolorystyką, czcionką i czarno-białym zdjęciem na okładce. Czego się spodziewałam? Nostalgicznych wspomnień, absurdalnego humoru, sytuacji przypominających filmy i seriale "Miś", "Zmiennicy" czy inne znane? Jak najbardziej. I nie zawiodłam się!
Świetna pozycja dla każdego, kto lubi pośmiać się przy lekturze. Co więcej, forma książki pozwala na cieszenie się czytaną treścią z kimś, kto akurat siedzi obok i nie przeszkadza mu wtrącany co jakiś czas dowcip, czy ciekawy wpis.
W tej książce znajdziecie zarówno popularne żarty, które w latach PRL-u krążyły wśród obywateli, nietypowe instrukcje obsługi typowych przedmiotów. Rozbroją Was wpisy z ksiąg skarg i zażaleń oraz pism urzędowych. Te, pochodzące z milicyjnych raportów chwilami wydają się nieprawdopodobne...Patrolując ulice zauważyłem spokój...Podkreślam ponownie, że patrol pieszy nie jest w stanie w żaden sposób skutecznie ująć i zatrzymać uciekającego...

Guinevere7 | 2010-09-30
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 30 września 2010

Jako wychowanka PRL-u, która słabo ale jednak pamięta te czasy - oceniam książkę na 4+.

Bardziej mnie zasmuciły i strwożyły te wspomnienia niż rozśmieszyły.
Być może za bardzo pamiętam kolejki, brak towarów w sklepach, buty na talony ( o fason nawet nie pytajcie), oczekiwanie na paczkę świąteczną z zakładu pracy mamy, aby poczuć jak pachnie pomarańcza i cytryna...)

Antologia składa się z kilku części:

1. Humor polityczny z czasów PRL-u - tu faktycznie można się pośmiać. Trzeba jednak trochę znać historię i tamtą rzeczywistość, aby zrozumieć sens dowcipu.

2. Z ksiąg skarg i zażaleń - równie zabawne o ile zrozumie się, że panie sklepowe MUSIAŁY wykonywać polecenia przełożonych, czego klient nie rozumiał. Odgórne zarządzenia faktycznie nadają się do kategorii absurdów.

3.Z instrukcji - kilka zabawnych, absurdalnych (p. instrukcja korzystania z toalety czy uniwersalna ściągaczka zebraniowa, pozwalająca stworzyć dowolna ilość kombinacji zdań na 40 godz. przemówień))ale nie wiem...

liaguszka | 2015-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Absurdy, absurdy! Ubawiłam się. Lata PRL-u, to lata mojego dzieciństwa i wczesnej młodości. Może dlatego do tej książki podeszłam z sentymentem. Tak, wiele było absurdów w tamtych czasach, ale i dziś ich nie brakuje, tyle, że dziś nazwałabym to chorą rzeczywistością. Tak jak wtedy, dziś także opowiada się dowcipy o politykach, tyle, że ówczesne miały jakąś finezję, jakiś smaczek. Dziś mi tego brakuje. Nie ma już (chyba?) książek skarg i zażaleń- są za to piekielni.pl (polecam!). Instrukcje obsługi? Są, są! I też można się obśmiać, zwłaszcza, kiedy są tłumaczone najpierw z angielskiego na chiński, a potem dopiero na nasz rodzimy język przy pomocy komputerowego translatora! Instrukcja korzystania z toalety tak naprawdę niewiele straciła ze swej wymowy, w niejednej toalecie jest „jak za komuny” -brudno. Jedyna różnica to w wystroju- zamiast betonowej posadzki i farby olejnej na ścianach – kafelki. Tylko ludzka mentalność ta sama. Walający się po posadzce zużyty papier toaletowy,...

Wkp | 2014-07-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polskie
Przeczytana: 04 lipca 2014

Antologia absurdów PRL-u, humoru z tamtych lat, faktów, ciekawostek. Znalazło się też kilka zdjęć, instrukcja obsługi pisuaru (perełk!), małego fiata...

Ogólnie rzecz biorąc, tom głównie do śmiechu, co nie do końca stanowi ani plus, ani minus.

Komuna nie była rajem - nie pamiętam jej, urodziłem się, kiedy ginęła, ale to i owo wiem. Nie była utopią, ale też i daleko było jej od piekła, na jakie teraz jest kreowana. Wszystkie współczesne filmy i książki prezentują komunę, jako wieczne zaśnieżone Bieszczady, ewentualnie Warszawa - szara i albo zlana deszczem, albo zasypana śniegiem. Słońce nie świeciło nigdy, w Polsce mieszkali tylko milicjanci (i cała reszta związana z Państwem) i przez nich pokrzywdzeni, a ludzie tylko się bali.

Nikt nie pokazuje pozytywów, ani zestawienia ze współczesnością. Każdy, bez sensu, świeci nam w oczy jedną stroną medalu.

Ta publikacja nie jest inna, choć daje wgląd w to, z czego się wówczas śmiano. I pozwala również się uśmiechnąć.

Recenzja...

anika | 2014-10-12

Humorystyczna podróż w czasie. Tak śmiesznie, że aż strasznie.

Degamisz | 2014-04-15

Czasem zabawne, czasem nudne. Ot, rozrywka na nudne popołudnie, kiedy nie ma innej lektury pod ręką

Carnival | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Spodziewałam się czegoś innego. Dla mnie to była przednia lektura ale dla osób, które nie doświadczyły w żaden sposób tamtych czasów większość dowcipów lub informacji będzie niezrozumiała. Częścią, która sprawiła mi najwięcej radości były wpisy do książek skarg i zażaleń oraz instrukcje obsługi - prawdziwe perełki.

ayana-chan | 2012-10-11
Przeczytana: 14 września 2012

Po książkę sięgnęłam, gdyż zaciekawił mnie tytuł. Jako, że nie żyłam w czasach znanego PRL-u wiele słyszałam o nim podczas rozmów starszych z rodziny. Zainteresowały mnie ich ożywione dyskusje oraz tzw. humor PRL-u. Ta książka jest idealna dla ludzi, którzy niewiele wiedzą o tamtych czasach oraz dla tych, którzy wtedy żyli i chcą sobie powspominać stare 'dobre' czasy ;>

Ala | 2017-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Niestety dowcipy z jakiejs innej półki niz ja pamiętam , , plakaty , instrukcje obsługi, ksiązki skarg, poezja socjalistyczna i raporty milicji też takie sobie.

alutka74 | 2018-04-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Rzeczywistość socjalistyczna była de facto rzeczywistością surrealistyczną, groteskową. Zapiski zawarte w tej książce stanowią doskonały donos ówczesnej rzeczywistości. Prawdziwa skarbnica dla miłośników PRL-u, a moda na te klimaty wciąż trwa. Ale czy doprawdy jest się czym fascynować?
A co by było gdyby znowu należało krzewić miłość i szacunek dla ZSRR, najlepszego przyjaciela Polski Ludowej, czy umacniać poczucie solidarności z obozem postępu i socjalizmu, walczącym pod przewodnictwem ZSRR o pokój i wolność z imperializmem niosącym narodom ucisk, wojnę i nędzę. Liczba zwolenników topniałaby jak śnieg w kwietniowym słońcu. Lepiej pozostać w świadomości, że był to świat Barei.