Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego

Okładka książki Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego
Adam Mickiewicz Wydawnictwo: Ossolineum klasyka
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1924-01-01
Data 1. wydania:
2008-01-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
83-07-02737-3
Tagi:
Morał
Średnia ocen

                5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Świteź według Adama Mickiewicza Paulina Kalinowska, Adam Mickiewicz
Ocena 7,0
Świteź według ... Paulina Kalinowska,...
Okładka książki Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś Emilia Kiereś, Adam Mickiewicz
Ocena 8,2
Ballady i roma... Emilia Kiereś, Adam...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
335 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
301
285

Na półkach:

Miałem pewne obawy przed czytaniem tej książki A. Mickiewicza, a to z tego powodu iż jest to poemat prozą, do mnie natomiast najbardziej przemawia klasyczna proza, szczególnie ta z czasu Pozytywizmu. Współczesna także, byle by to nie był jakiś pseudoawangardowy bełkot.
"Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" zostały napisane w pierwszej połowie wieku XIX i to właśnie przez naszego wieszcza narodowego. Co to znaczy? Ano to, iż mamy tu do czynienia z typowym Romantyzmem. Bardzo silnie podkreślona jest idea mesjanizmu, wręcz wszystko jest tu na tym zamyśle oparte.
Ta epoka literacka to moja nieodwzajemniona miłość (rzecz w tym, że lubię "te klimaty", ale bardzo często "one nie lubią mnie" czyli problem ze zrozumieniem tego "co autor miał na myśli"). W przypadku tego dzieła Mickiewicza nie ma tu tego kłopotu. Czyta się świetnie, wszystko jest bardzo zrozumiałe.
O co tu chodzi? "Księga narodu polskiego" to jakby historia Polski w "pigułce", sporo metafor, poetycko. Natomiast "Księgo pielgrzymstwa polskiego" to duże odwoływanie się do Pisma świętego, autor wręcz cytuje pewne fragmenty odnosząc to do cierpień (nie tylko) Polski w wieku XIX, a więc rozbiory. Sporo jest przypowieści również opartych na Biblii. Nie jestem krytykiem literackim, mogę napisać tylko tyle, że zrobiło to na mnie ogromne wrażenie. Nie sądzę, że cokolwiek się te treści zestarzały. Czytając to wyczuwało się tą podniosłą, tajemniczą atmosferę, wszystko przesiąknięte szczerym, patetycznym patriotyzmem. Czy racjonalnym? Dlatego warto przeczytać. Z pewnością jest tak, że Polska, a konkretnie pielgrzymi czyli emigranci z Powstania Listopadowego (której nie było na mapie Europy kiedy to pisał p. Adam) została przedstawiona bardzo idealistycznie, wręcz naiwnie w niektórych fragmentach. Nie zmienia to jednak nic w odbiorze tej krótkiej ilościowo książeczki, ale jakże dużej jakościowo!
Na koniec napiszę, że czytając owe treści tu zawarte czułem się trochę dziwnie znając biografię Mickiewicza. Hmm, no delikatnie rzecz ujmując jest to mocne zderzenie z tym co napisał, a z tym jak żył. Jednak bardzo szybko przypomniałem sobie o tym, że "hipokryzja to nic innego aniżeli droga do cnoty, ale poprzez występek".
Owe "Księgi..." wieszcza narodowego to moim zdaniem także "pokrzepienie serc", szczególnie polskich.
Bardzo polecam.

Miałem pewne obawy przed czytaniem tej książki A. Mickiewicza, a to z tego powodu iż jest to poemat prozą, do mnie natomiast najbardziej przemawia klasyczna proza, szczególnie ta z czasu Pozytywizmu. Współczesna także, byle by to nie był jakiś pseudoawangardowy bełkot.
"Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" zostały napisane w pierwszej połowie wieku XIX i to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    625
  • Chcę przeczytać
    78
  • Posiadam
    53
  • Studia
    15
  • Filologia polska
    13
  • Literatura polska
    13
  • Polonistyka
    9
  • Klasyka
    9
  • Lektury
    9
  • 2018
    7

Cytaty

Więcej
Adam Mickiewicz Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego Zobacz więcej
Adam Mickiewicz Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego Zobacz więcej
Adam Mickiewicz Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także