Barbara Radziwiłłówna

Seria: Arcydzieła Literatury Polskiej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
dramat polski
Kasztan

Uważana za wzorcową polską tragedię klasycystyczną, przedstawia dzieje miłości Barbary i Zygmunta Augusta, który wbrew woli matki i sejmu polskiego poślubił córkę Jerzego Radziwiłła, kasztelana wileńskiego. Głównym tematem jest tragiczny wybór między głosem serca a poczuciem obowiązku względem kraju.

Ledarg1916 | 2016-04-24

Był czas, gdy książka ta mnie denerwowała, później się z nią przeprosiłem.

paprotkowa | 2014-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2014

Do opisu dodałabym jedną poprawkę - a mianowicie, że jest to pierwsza polska pseudoklasyczna tragedia narodowa... :)

minlynch | 2017-06-22

Jezus, jakie to było dobre. Ta gra emocji, te postacie! I co najgorsze - kibicowałam Bonie. Alojzy Feliński mistrzowsko oddaje historię Barbary wplątanej w historię rodu królewskiego (przy czym można śmiało mu zarzucić, że wytknął wszystkie najgorsze wady naszej płci). Konflikty, trudne decyzje, zdrady, wierność koronie czy miłości? I to wszystko nasza historia! Jaka szkoda, że w szkole nigdy nie przykładałam się do nauki przeszłych dziejów. Na szczęście, Feliński przypomina z nich wyjątek i sprawia, że nie można się oderwać od lektury. [Uwaga: nie jestem specjalną fanką epoki a tym bardziej dramatów klasycystycznych. Ale "Barbara Radziwiłłówna" to po prostu sztos]

Goszka | 2015-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Klasyczny dramat, opowiadający historię miłości Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Na szczególną uwagę zasłużyła postać Bony, moim skromnym zdaniem rewelacyjnie skonstruowana i posiadająca jedne z najlepszych kwestii w całym utworze. Pięknie, z patosem i tragicznie.

Midsummer12 | 2015-03-05
Przeczytana: 2011 rok

Klasyczny w budowie, ale sentymentalny w treści dramat z początku XIX wieku, w którym w dość ciekawy sposób ukazane zostało małżeństwo Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną. Zawsze fascynowała mnie ta historia:) No, bo jak to jest, że król wbrew wszystkiemu i wszystkim bierze ślub? Bajka:) Teraz miałam okazję spojrzeć na te wydarzenia może z mało historycznego punktu widzenia, ale za to z bardzo ludzkiego i literackiego.

Gusia | 2012-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2012

Niesamowite połączenie historii z konfliktem pomiędzy miłością do kobiety i wiernością ojczyźnie. Opowieść moim zdaniem porywająca, choć niektórzy mogą zarzucić, iż blisko jej do zwykłego romansu, ponieważ ilość miłosnych wyznań bohaterów jest naprawdę duża.

Magda | 2011-05-16

Opowieść o tragicznych losach Barbary Radziwiłłówny. Wspaniale zarysowane portrety psychologiczne Barbary i Bony Sforzy.

Joanna | 2011-07-26

Niezwykła.