Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
83-07-02737-3
Morał
klasyka
Arek

"Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego" to utwór poetycko-publicystyczny wydany w 1832 r. w Paryżu (bezimiennie i nakładem autora), adresowany do emigrantów przybyłych po powstaniu listopadowym. Mickiewicz odnosi się w nim do emigracyjnych sporów politycznych. Przedstawia zarys dziejów ludzkości, w którym Polska pełni rolę odkupiciela narodów (idee mesjanizmu). "Księgi pielgrzymstwa" są...

"Księgi pielgrzymstwa" są przypowieściami moralnymi wzorującymi się na stylu biblijnym. Były najczęściej przekładanym na języki obce dziełem Mickiewicza, bo poruszały sprawy wolności wspólne dla narodów europejskich.

[Ossolineum, 2004]

Konkwistadorrr | 2014-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Miałem pewne obawy przed czytaniem tej książki A. Mickiewicza, a to z tego powodu iż jest to poemat prozą, do mnie natomiast najbardziej przemawia klasyczna proza, szczególnie ta z czasu Pozytywizmu. Współczesna także, byle by to nie był jakiś pseudoawangardowy bełkot.
"Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" zostały napisane w pierwszej połowie wieku XIX i to właśnie przez naszego wieszcza narodowego. Co to znaczy? Ano to, iż mamy tu do czynienia z typowym Romantyzmem. Bardzo silnie podkreślona jest idea mesjanizmu, wręcz wszystko jest tu na tym zamyśle oparte.
Ta epoka literacka to moja nieodwzajemniona miłość (rzecz w tym, że lubię "te klimaty", ale bardzo często "one nie lubią mnie" czyli problem ze zrozumieniem tego "co autor miał na myśli"). W przypadku tego dzieła Mickiewicza nie ma tu tego kłopotu. Czyta się świetnie, wszystko jest bardzo zrozumiałe.
O co tu chodzi? "Księga narodu polskiego" to jakby historia Polski w "pigułce", sporo metafor, poetycko....

książek: 1988
kryptonite | 2011-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2011

Mickiewicz miał pomysł, muszę to przyznać. Jednak słabo ta pozycja wypada przy prawdziwym powodzie napisania tych ksiąg.

Goszka | 2015-05-27
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 maja 2015

Wszystko fajnie, czyta się szybko, język przystępny, stylistyka prosta, bo biblijna; Słowem - nic trudnego. Jest jednak coś, co uderza i szokuje w "Księgach narodu i pielgrzymstwa". A mianowicie jest to mickiewiczowski fanatyzm i wychylająca się spod gładkich słów nienawiści do innych narodów. Przykro mi to mówić, bo cenię naszego wieszcza narodowego, ale tutaj patriotyzm, który powinien być czymś wysokim i patetycznym, wygląda wręcz karykaturalnie. Zdecydowanie za dużo miejsca poeta poświęcił zachwytowi nad upadłą ojczyzną, a za mało patriotycznej i szczerej autorefleksji. Niemniej jednak konwencja utworu bardzo ciekawa (nawet mimo zniechęcających przypisów i ciężkiego w odbiorze wstępu prof. Pigonia).

future-death | 2012-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Muszę przyznać, że czytało mi się je dobrze, bezproblemowo, a nawet podobały mi się pomysłowe nawiązania i porównania...

Spooky | 2010-10-06
Przeczytana: 06 października 2010

Proroctwo....

Anna | 2013-09-06
Przeczytana: 03 września 2013

Niech się "Ballady i romanse" schowają w kąt przy "Księgach narodu..."! Dzieło podzielone na kilka części łączy ze sobą różną problematykę. Na początku Mickiewicz-historyk kreśli wizję niemalże utopijnej Rzeczpospolitej na tle innych, zepsutych i skazanych na wcześniejszą czy późniejszą zagładę krajów. Niewiarygodne jakie zmyślne rzeczy można wypisać z chęci idealizacji swojego narodu (który pośrednio sam jest sobie winien rozbiorów) przy jednoczesnej nieznajomości podstawoych faktów historycznych (bądź celowym ich przeinaczaniu, wszak takiemu artyście każdy uwierzy, cokolwiek by nie napisał).
Część drugą stanowią komentarze do cudzych prac. Tu mamy do czynienia z Mickiewiczem-krytykiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Nie tylko wbija szpile gdzie tylko się da, ale co najlepsze, proponuje autorom zastosowanie wersów poprawionych i zmodyfikowanych na swój koncept.
W końcu przychodzi czas na utwory o zupełnie innym charakterze, bowiem objawia się nam Mickiewicz-publicysta piszący...

Flavia | 2013-11-05

Esencja romantycznego obłędu. Niestety, w takich dziełach wychodzi na jaw kompletny analfabetyzm polityczny Adama Mickiewicza. Ziarno martyrologii zostało zasiane w młodych umysłach, a baśnie o mesjanizmie stały się - niestety - paradygmatem patriotyzmu. Dlatego między innymi mamy kult nieudanych powstań i podziw dla 'honoru' Józefa Becka.

Ensui-Szyszka | 2013-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Biblia Polski. Ciekawa lektura, przy wielu miejscach miałam uśmiech na ustach. Trzeba przyjąć z szacunkiem... i z lekkim przymrużeniem oka.

annamagdalena | 2017-03-23
PeTe | 2017-03-11