klasyka

Inne wydania

Bohaterowie żyją na granicy świata realnego i nadprzyrodzonego, życia i śmierci, szatan wikła ludzkie losy, puszczyki z wieży przyglądają się jego knowaniom, złe zawodzi i mami człowieka.

Zuzanna | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Ukraińska szkoła polskiej poezji - mrok, groza, brutalność, miłość bez kompromisów i wpływy kultury ludowej. Zdecydowanie wolę tę stronę polskiego romantyzmu, niż bogoojczyźniane inwokacje.

Rozmieniony | 2013-09-16

Powieść poetycka z historiozoficzną refleksją: wydarzenia koliszczyzny pretekstem do refleksji na temat tajemnicy historii. Człowiek przechodzi na ciemną stronę księżyca i... w blasku pożogi zabija swojego bliźniego siekierą. Ukraina zapłakała, wilki zawyły, bajroniczny Nebaba zatańczył na ruinach z kościstą Ksenią.

Bardzo się cieszę, że zajęcia z romantyzmu zawierają na liście lektur to dzieło. Genialne, gotyckie, makabryczne, krwawe, czyli to, co studenci podczas sesji lubią najbardziej.
A topielec Ksenia to moja absolutnie ulubiona postać z romantycznych bytów pogranicza.
Polecam~

Marthe | 2016-01-03
Przeczytana: 2012 rok

Szczególnie polecam tym, którzy nie przepadają za wzniosłym klimatem narodowowyzwoleńczym - u Goszczyńskiego leje się krew, wilki wyją, a czytelnika przechodzi dreszcz. Świetny materiał na horror ;)

Kasia | 2014-12-28

Gotycyzm przez duże G :) warto :)

Rachelcia | 2014-12-18

Cudowne. Przeczytałam dwukrotnie. Zdecydowanie najlepsza odsłona epoki romantyzmu.

Midsummer12 | 2015-02-17
Przeczytana: 2010 rok

Nawet mi się podobało, bo "Zamek kaniowski" to utwór zupełnie inny od tych, które znamy ze schematycznej nauki romantyzmu w szkole średniej. Pełen grozy, krwi, strachu, mgły, śmierci jest na polskim gruncie tej epoki dziełem absolutnie wyjątkowym, bliskim romantyzmowi niemieckiemu i zupełnie obcym stylowi mickiewiczowskiemu.

Mary | 2011-03-17
Przeczytana: 2009 rok

Doskonały poemat posiadający elementy grozy, jak i gotyckie.

Na upartego, to i romans tam można znaleźć ;)

Ensui-Szyszka | 2013-05-10
Przeczytana: 10 maja 2013

powieść poetycka - gatunek nie dla mnie...