Irydion

2002-01-01
1946-01-01
837052480X
dramat polski - 19w.

Okładka książki Duchy Nocy Kupały Jan Barszczewski, Theo Gift, Zygmunt Krasiński, Anton Straszimirow, Oscar Wilde, Ellen Wood, Jin Yong, Roman Zmorski
Duchy Nocy Kupały Jan Barszczewski, T...
Okładka książki Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy Zygmunt Krasiński, Margaret Oliphant, Charlotte Riddell, Ellen Wood, Roman Zmorski
Gwiazdka z duc... Zygmunt Krasiński,&...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka polskiego Stanisław Baliński, Jan Barszczewski, Joseph Conrad, Wacław Filochowski, Konstanty Górski, Stefan Grabiński, Zygmunt Krasiński, Antoni Lange, Stanisław Lem, Bolesław Leśmian, Janusz Meissner, Franciszek Mirandola, Anna Olimpia Mostowska, Józef Maksymilian Ossoliński, Józef Relidzyński, Władysław Stanisław Reymont, Bruno Schulz, Mieczysław Smolarski, Jerzy Sosnowski, Józef Tyszkiewicz, Sygurd Wiśniowski, Roman Zmorski
Opowieści nies... Stanisław Baliński,...

1982

Hipis „Dla mnie cudeńko, co też się tam nie działo! Trzeba mieć chyba dość swoiste poczucie estetyki i dramatyzmu, żeby to szaleństwo docenić, ale dla mnie było świetne.”
Dokładnie.
Lenkaite „Nie wiem dlaczego tzw "podstawa programowa" uparła się na Nie-boską komedię, a nie na Irydiona w zamian...”
Też mnie to dziwi.
Przeczytałam dzieło raz pierwszy w podstawówce, z własnej woli, i od razu mi się spodobało.
Skojarzenie z „Gwiezdnymi Wojnami”, Mroczne Imperium contra Rebelianci, samo się cisnęło.
Choć Masynissa nie był Mistrzem Yodą, to jednak inna Strona Mocy.
Do tego barbarzyńcy, od razu kojarzący się mi z Conanem, czegóż więcej trzeba było?
Podobno Krasiński pisał to dwa razy, wpierw chciał zakończyć zniszczeniem Imperium, jednak wyglądałoby to na apologię walki, zatem przerobił zakończenie, czym, jak przypuszczam, zmienił na gorsze. Zresztą i tak wiadomo było, że Rzym to Petersburg a biskup Wiktor to papież Grzegorz XVI.
Że Krasiński zdołał zmieścić postacie i wydarzenia z różnych czasów - i dobrze. Jak „Wojownicza Księżniczka Xena” czy „Amazonki i gladiatorzy”.

Kilka cytatów szczególnie udanych.
Anaksagoras:
„Bogiem moim jedność, w jedności jednością poczęta, wszystkim niejednościom z konieczności przeciwna i zawarta sama w sobie, wzierająca w siebie samą”
Na wykładach „filozofii” na studiach co i raz przypominało mi się to zdanie. Tak można byłoby streścić 90 procent przerabianych tam „mądrości”.
Eutychian, prefekt pretorianów:
„Przez Isysa, Anubisa lub jakiegokolwiek egipskiego bałwana, wdzięczny ci jestem” zupełnie jak „na Azorysa i Pazorysa” z „12 prac Asterixa”.
Wreszcie Ulpian, chodząca rzymskość. Ilekroć w którymś z podręczników prawa spotykam jego nazwisko, od razu widzę i słyszę scenę przesłuchania Rebelianta:
„Ulpianus:
Imię twoje?
Umierający.
Ulpianus:
Wyznaj więc prawdę i pogódź się przed ostatnim tchnieniem z sprawiedliwymi bogi.
Z sprawiedliwymi!
Ulpianus:
Odpowiadaj w obliczu Imperatora. Od jak dawna wasz spisek zawiązany?
Od wieków.
Ulpianus:
Czy mieliście wspólników w innych miastach Imperium?
Wszędzie.
Ulpianus:
Kto spomiędzy nich najzacniejszy?
Scypio:
Ty i Cezar - póki jesteście, my będziem!”

Ocena byłaby może i wyższa, cóż, skoro Krasiński pozamieszczał przypisy, w których plątał co zdołał. Na przykład „Ostatnim wyrazem szkoły greckiej Platońskiej byli przy kończącym się starożytnym świecie Stoicy" zupełnie jak „Kara Mustafa, wielki mistrz Krzyżaków, szedł z licznemi zastępy przez Alpy na Kraków".
Do tego dodał równie poplątany wykład mitologii nordyckiej, gdzie „najpotężniejszą z Walkirii” jest - uwaga ! - żona Wotana, Frigga ... jak można mylić sprawy tak podstawowe?

W dniu Id Marcowych kończę maksymą :
„Sic semper tyrannis !”

Dokładnie.
Też mnie to dziwi.
Przeczytałam dzieło raz pierwszy w podstawówce, z własnej...

Nigdy więcej.

Nigdy więcej.

Strasznie ciężka i męcząca. Multum przypisów. Nie dotrwałam do końca :(.

Strasznie ciężka i męcząca. Multum przypisów. Nie dotrwałam do końca :(.

"Irydion" w moim odbiorze to dramat romantyczny momentami wzbijający się ponad banał, w większej jednak części ślizgający się dosyć płasko w pobliżu banału właśnie. Ratuje go historiozoficzne przesłanie oraz motyw długowieczności (czy może raczej wielowiekowego snu) głównego bohatera, któremu bezustannie towarzyszy diabeł, nie mogący jednakowoż zapobiec jego zbawieniu (scena finalna, w której diabeł i anioł licytują się o duszę Irydiona posiada chyba w całym tym dramacie najwyższy artyzm). Męczyła mnie jednak przesadna egzaltacja oraz pompatyczna rekwizytornia (bohaterowie to wskakują na nagrobki, to opierają się o kolumny etc.) Utwór oceniam jako średni, mając w pamięci Nie-Boską komedię, którą Krasiński przeciągnął mnie do grona swoich miłośników.

Nigdy więcej Krasińskiego! Nawet 'Nie-Boska Komedia' jest zdecydowanie lepsza niż 'Irydion'. Nic w nim nie rozumiałam, mimo skupienia się nad całą treścią. Niby arcydzieło, a dla mnie to wielka bzdura.

Podobała mi się postać Masynissy.

Podobała mi się postać Masynissy.

Dramat historiozoficzny, dość trudny w odbiorze.

Dramat historiozoficzny, dość trudny w odbiorze.

• Dramat
  • Studia