Ocalony

The Survivor
83-85079-15-7
horror
Panda

Katastrofa Jumbo-jeta w okolicach Londynu pociąga za sobą szereg zaskakujących wydarzeń. Cudem ocalały pasażer rozpoczyna prywatne śledztwo mając nadzieję wykryć sprawców i odzyskać pamięć, którą utracił w czasie wypadku. Krwawe zdarzenia i jakże nieoczekiwany finał...

źródło opisu: AMBER, 1990

Magnis | 2016-04-30
Na półkach: Horror, Posiadam, Przeczytane

Powieść o duchach z katastrofą lotnicza w tle. Nasz bohater przeżywa i zaczynają się dziać dziwne wydarzenia w miasteczku.
Książkę czytałem już ze dwa razy i mogę powiedzieć, że mroczny klimat autor wykreował świetnie. Historia za to trzyma w napięciu i spotkania z duchami naszych bohaterów robiły straszne wrażenie (np w kościele). Krótka opowieść o duchach, w której nie zabrakło makabry, nieźle wykreowanych postaci i dobrego zakończenia.

Agnieszka | 2013-05-31
Na półkach: Przeczytane, Horrory

Bardzo fajny horror,opowiadający o katastrofie lotniczej. Polecam

książek: 2057
Kuuuba | 2012-05-10
Przeczytana: 2010 rok

Ciekawa.

Betoniarka | 2014-08-18
Przeczytana: sierpień 2014

Trochę o poczuciu winy jedynego ocalałego z katastrofy, trochę o lataniu i o tym, że nie ma bieli i czerni, są tylko różne odcienie szarości. Herberta jak zwykle czyta się nieźle. Tym razem nie powalił mnie na kolana, ale było interesująco, miejscami strasznie, końcówki się nie spodziewałam, czyli w sumie godny polecenia dreszczowiec.

Victoryette | 2015-02-10

Cóż, o ile język powieści jest stosunkowo prosty, o tyle jej fabuła jest zakręcona jak baranie rogi. Mnie ten utwór czytało się ciężko, mimo jego niewielkiej objętości. Sama nie wiem, dlaczego? Pomysł na fabułę jest jak najbardziej ciekawy – mamy katastrofę lotniczą, pełno trupów i latających w powietrzu strzępów ciał. Strach, horror, konfuzja, przerażenie, wszechogarniające histeria i panika. I ten jedyny! Jakiś motyw ezoteryczny też się pojawia, zwłaszcza w drugiej części książki. Wtedy to dopiero na jaw wychodzą parapsychologiczne zapędy pana Herberta. Mimo, że nasz cudownie ocalony, wybraniec wyroczni jest pół żywy, prowadzi własne śledztwo w sprawie apokalipsy jumbo jeta. Czyli wątki sensacyjno-kryminalne też mają w powieści swój kawałek podłogi. W sumie reasumując ‘Ocalonego’ można by uznać za dobry materiał na scenariusz również współczesnego filmu. Filmu, na który ja raczej nie kupiłabym biletu do kina.
W utworze występują fragmenty wywołujące gęsią skórkę, typowe dla...

xdecoy | 2013-09-21

Pierwsza przeze mnie przeczytana książka, która wykorzystywała motyw "przeżycia" własnej śmierci. Wartka akcja, tajemnica i suspens. Jedna z lepszych tego autora.

ZadokAllen | 2013-12-21

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Ocalony" na pewno wybitą powieścią nie jest. Mimo to czyta ją się całkiem nieźle, pod warunkiem, że się lubi styl Herberta z jego długawymi opisami na całe strony.
Pomysł na książkę całkiem niezły, takie ghost story z katastrofą lotniczą w tle i nawet coś o okultyzmie było. Powieść można podzielić na dwie części w jednej obserwujemy złowieszcze działania ofiar (duchów) z katastrofy lotniczej. W drugiej śledztwo pilota jedynego ocalałego z tego wypadku. Pod koniec oba watki się zazębiają. Finał powieści trochę mnie rozczarował spodziewałem się czegoś bardziej nieprzewidywalnego.

kasiorek | 2014-02-23
Na półkach: Przeczytane, Raz wystarczy
Przeczytana: 23 lutego 2014

Do tej książki wróciłam po wielu, wielu latach. Wśród tysięcy przeczytanych pozycji finał tej jednej tak bardzo zapadł mi w pamięć, że czułam silną potrzebę ponownego spotkania z drugim pilotem lotu 2802 - Davidem Kellerem.
Przez lata miałam gdzieś z tyłu głowy obraz Davida wpychającego jelita przez dziurę w brzuchu, a później patrzącego z góry na swoje zwęglone ciało. Ale o tym sza...

FanAtyk84 | 2014-11-15
Przeczytana: 13 listopada 2014

Powiedziałbym że "Ocalony" książka "lekka, łatwa i przyjemna", ale z tą przyjemnością to bym skłamał. Na pewno jest krótka i napisana bardzo prostym językiem. Bez przesadnych opisów, wdawania się w szczegóły czy rozwijania zarysu psychologicznego którejkolwiek z postaci. Nie wymagałem za wiele od tej książki i niewiele też dostałem, spokojnie można sobie odpuścić.

agatanna | 2012-10-16
Przeczytana: 15 października 2012

Świetnie budowane napięcie, rewelacyjne opisy.Potencjał powieści wspaniały. Niestety, zakończenie rozczarowało mnie jak mało które.