Mgła

The Fog
978-83-245-7732-3
agresja, Wielka Brytania, zagłada
Ag2S

Po niespodziewanym trzęsieniu ziemi z małego angielskiego miasteczka zostają zgliszcza, a z rozłamu powstałego na jego głównej ulicy wydostaje się tajemnicza żółta mgła. Niebawem okazuje się, że dziwna substancja ma zgubny wpływ na ludzi, wywołując w nich ataki skrajnej agresji czy prowadząc do utraty zmysłów. Wkrótce cała Wielka Brytania staje w obliczu pewnej zagłady, która może wydostać się poza wyspy...

ZARAZA | 2013-02-13
Przeczytana: luty 2013

Horror całkiem niezły. Pomysł już troszkę oklepany, ale nie zapominam, że powieść została wydana w 1975 roku. Akcja wciągająca i wartka. Bohaterowie też bardzo dobrze skonstruowani i przedstawieni. Można więcej wymagać od stylu pisania i języka. Ogólnie horror dobry i nie żałuje wydanych pieniędzy.

MOUSE | 2014-08-31

Świetna powieść. Bardzo ją lubię za akcje i emocje, jakie mi dostarczyła.

Nanette | 2016-09-17
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2016

Książka zapowiadała się ciekawie i naprawdę taka była... do połowy. Trzęsienie ziemi uwolniło tajemniczą żółtawą mgłę, której pojawienie się stopniowało napięcie powieści i zachęcało do dalszego czytania. Pojawiało się pytanie, czym jest ta mgła, skąd się wzięła, jakie niesie ze sobą tajemnice. No, i jak działa na ludzi? Niestety, już w połowie książki okazuje się, że tajemnicza mgła nie jest wcale taka tajemnicza, jak się początkowo wydawało. Nie jest to przerażająca bestia pozaziemskiego pochodzenia, lecz wytwór stworzony przez człowieka. I w tym momencie książka traci na atrakcyjności, przynajmniej dla mnie. Spodziewałam się prawdziwego horroru, tajemniczej bestii ukrytej we mgle, a dostałam średniej jakości thriller o tym, jak zlikwidować zagrożenie bakteryjne. Owszem, ulice spływały krwią i masakrą, a książkę dobrze się czytało, ale spodziewałam się zupełnie czegoś innego.

Paulina | 2013-03-17
Przeczytana: 15 marca 2013

"Gdy tak leżał w rozpostartymi ramionami, oszołomiony upadkiem, gołębie opadły jego wznoszącą się i opadającą pierś i kontynuowały swoje wymyślne tortury."

James Herbert nazywany jest brytyjskim mistrzem grozy, i jak na tatusia gatunku przystało wciąż jest bardzo poczytny, mimo, że jego pierwsza książka, "Szczury", została wydana w 1974 roku. "Mgła" to druga powieść napisana przez Brytyjczyka, zaś pierwsza tego autora, którą przeczytałam.

W małym angielskim miasteczku rozstąpiła się ziemia, pochłaniając w ogromnej jamie kawał lądu. Wiele osób zginęło; John Holman, pracownik Ministerstwa Ochrony Środowiska, akurat przejeżdżał przez wioskę i wraz z autem wpadł w rozpadlinę. Miał więcej szczęścia, jak rozumu, gdyż jego auto znalazło się na cienkim końcu rozstąpienia, dzięki czemu udało mu się wyjść z impasu. Choć - nie do końca. Z otwartej jamy, z samych czeluści Ziemi, wychynęła dziwna, żółta mgła, która sprawiła, że Johna opętało szaleństwo.
"Miało żółtawy odcień i lekką, acz...

iza122 | 2014-04-16
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Twórczość Jamesa Herberta nie jest mi obca, do tej pory miałam okazję przeczytać dwie jego książki. Jedną z nich była powieść "Jonasz" a drugą "Ocalony". Obie powieści były przepełnione dreszczykiem i bardzo mi się podobały. Nic więc dziwnego, że sięgając po książkę "Mgła" byłam ciekawa opisanej historii.
Mała ciekawostka, powieść po raz pierwszy została wydana w 1975 r.

Tak jak z opisu na okładce wynika, powieść zaczyna się od trzęsienia ziemi w angielskim miasteczku. Skutkiem poruszenia się ziemi była wielka szczelina, która pochłonęła ludzi i budynki, jednak to nie koniec. Z pęknięcia wydobyła się mgła, która miała bardzo zły wpływ na żywe istoty, otóż atakowała mózgi. Ludzie i zwierzęta dopuszczały się masakrycznych czynów. Jedynym człowiekiem, który miał styczność z mgłą i przeżył, a także uodpornił się na nią, był Holman - to właśnie po części w jego rękach spoczywa ocalenie ludzkości.
Czym jest ta mgła? Kto ją stworzył i dlaczego?

"Mgła" jest pełna grozy,...

Podobała mi się. Ciekawa, wciągająca, emocjonująca.

Betoniarka | 2014-06-01
Przeczytana: czerwiec 2014

"Mgła" to jeden z horrorów, który wyjątkowo trafia w moje lęki - horror o broni biologicznej, która wymknęła się spod kontroli i niszczy ludzkość. Nie jestem zwolenniczką teorii spiskowych, ale siedzi gdzieś we mnie przekonanie, że badania nad bronią biologiczną odbywają się w setkach miejsc na całym świecie i że gdzieś, kiedyś, ta broń obróci się przeciwko jej twórcom.

Sam horror czyta się dobrze. Lubię sposób pisania Herberta i mogę książkę polecić. Choć nie są to zdecydowanie wyżyny horroru w mojej opinii.

Havelock | 2015-08-18

Jeden z pierwszych horrorów z którymi miałem do czynienia nie licząc młodzieżowej "szkoła przy cmentarzu". Pamiętam jakby to było wczoraj, zapach starych, pożółkłych kartek, mała - zapalona - lampka i "mgła". Horror raczej niskich lotów, ale sentyment zwyciężył :)

LWK | 2016-03-02
Przeczytana: 2016 rok

Ciekawa, wciągająca, choć początek dość zniechęcający.

ZadokAllen | 2013-12-21

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Całkiem niezła powieść ale bez rewelacji. Ciekawy pomysł z ta mgłą przez którą ludzi ogarnia szaleństwo. Dobre makabryczne opisy. Fabuła nieco rozciągnięta jak to u Herberta ale i tak dość sprawnie się czyta. Nie zabrakło jednak kilku głupotek jak np to, iż naukowcy którzy walczyli z opanowaniem tytułowej mgły pozwolili Holmanowi (tj. głównemu bohaterowi) biegać po ogarniętych szaleństwem ulicach Londynu, choć był taki cenny przecież dla nauki i do pokonania mgły. ogólnie książka bardzo przypomina inną Herbertowską pozycję a mianowicie "Ciemność".