Egzorcysta

Wydawnictwo: Vesper
The Exorcist: 40th Anniversary Edition
horror
Hrosskar

Georgetown w Ameryce, lata 70. XX wieku, dwunastoletnia Regan bawi się spirytystyczną tabliczką ouija. Nawiązuje kontakt z bytem przedstawiającym się jako Kapitan Howdy. Wkrótce w jej otoczeniu dochodzi do paranormalnych zjawisk, a dziewczynka przejawia objawy opętania. Zaniepokojona drastycznymi zmianami w zachowaniu córki oraz niewytłumaczalnymi zdarzeniami Chris MacNeil, uwielbiana...

Zaniepokojona drastycznymi zmianami w zachowaniu córki oraz niewytłumaczalnymi zdarzeniami Chris MacNeil, uwielbiana gwiazda filmowa, zabiera Regan do lekarza. Ponieważ ani ten, ani kolejni lekarze niczego nie potrafią ustalić, zdesperowana Chris prosi o pomoc znajomego duchownego, przechodzącego poważny kryzys wiary młodego ojca Damiena Karrasa. Ten podejmuje się odprawienia egzorcyzmów. Pomocy udziela mu doświadczony, schorowany ojciec Lankester Merrin, dla którego spotkanie z demonem okazuje się nie być pierwsze. Rozpoczyna się walka o uwolnienie dziewczynki z rąk demona…

Na podstawie powieści powstał wielokrotnie nagradzany (między innymi dwoma statuetkami Akademii Filmowej) jeden z najbardziej szokujących obrazów w historii, kultowy dziś film w reżyserii Williama Friedkina.

„Pamiętam, jak strasznie się bałam, kiedy kończyłam przepisywać na maszynie manuskrypt naszego z Jankiem Kałużą pierwszego przekładu »Egzorcysty«. Minęło prawie czterdzieści lat, a ja pracując teraz nad nową, poszerzoną wersją, bałam się jeszcze bardziej... To jest naprawdę horror wszech czasów!”.
– Dagmara Chojnacka, współautorka przekładu

źródło opisu: www.vesper.pl

źródło okładki: www.vesper.pl

książek: 1903
Piotr | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Nigdy nie obejrzałem adaptacji filmowej "Egzorcysty", a po lekturze z pewnością tego nie zrobię. Powodem jest strach. Nie jest to typowy horror, ale coś więcej. Można wierzyć lub nie wierzyć w szatana, można go ignorować i można mieć różne zdanie. Jednak nawet nie wierzący zgodzą się chyba z faktem, iż nie można ignorować zjawisk paranormalnych, połączonych chociażby z okultyzmem.

Sam tytuł mówi nam o czym traktuje ta książka. Dziewczynka odnajduje w domu tabliczkę do kontaktowania się ze zmarłymi. Mała Regan nawiązuje kontakt z nowym "przyjacielem", który przedstawia się jako Kapitan Howdy. Zajęta karierą matka ignoruje pierwsze niepokojące objawy. Ważniejszy jest dla niej blichtr gwiazdy filmowej. Jednak w końcu nie może udawać, że nic się nie dzieje. Kolejne wizyty u lekarzy nie stawiają jednoznacznej diagnozy.

Poznajemy Jezuitę- doktora psychiatrii, który przechodzi kryzys wiary po śmierci matki. Nie potrafi pogodzić się z niedawną przeszłością. Losy tych ludzi...

Anka Markova | 2018-12-05
Przeczytana: 03 stycznia 1991

Dokładnie, ta książka i to jej wydanie przyczyniła się do tego, że stałam się rasowym czytelnikiem wszelkiego rodzaju horrorów, kryminałów i w ogóle innych ksiżek.

Pamiętam to jak dzisiaj. Ksiązkę polecił mi kolega. Przyniósł ją i zapowiedział mi, że to jedna z najlepszych pozycji jaką czytał.

Stało się. Wciągnęło mnie bez reszty. Zostałam wessana zarówno w świat egzorcyzmów, jak i książek w ogóle. Od tamtej chwili czytałam co tylko wpadło w moje łapki - każdy horror, thriller i kryminał.

Poza Wiliamem, szybko poznałam Mastertona, Kinga a później wielu innych pisarzy, których uwielbiam i czytam po dziś dzień.

Dzisiaj już nie wyobrażam sobie mojego życia bez tych wszystkich historii, które poznaję dzięki książką, a sam EGZORCYSTA ( dokładnie tak, bo przecież nie kolega ) stał się ojcem mojego zamiłowania do książek.

nadzieja1925 | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pewnego dnia córka znanej aktorki zaczyna bawić się tabliczką spirycystyczną. Zaprzyjaźnia się z Kapitanem Howdym, który po czasie ją opętuje.Dziewczynka zmienia się nie do poznania. Jej styl wysławiania się, przekleństwa, znajomość innych języków, czytanie w myślach, przesuwanie przedmiotów... te wszystkie zjawiska paranormalne nakłaniają matkę dwunastolatki do zwrócenia się do egzorcystów.

"-Dlaczego człowiek musi umrzeć?
-Po prostu ludzie są zmęczeni życiem.
-Dlaczego Bóg na to pozwala? Czemu pozwala, aby ludzie się męczyli?
-Widzisz, po jakimś czasie Bóg zaczyna za nami tęsknić i chce, żebyśmy do niego wrócili."

Przerażająca historia, ale wszyscy lubimy się czasem bać. Jedyny problem w książce jest taki, że nie możesz zasłonić oczu podczas przerażającej sceny... z drugiej strony można przejść kilka stron do przodu. Podczas czytania nasza wyobraźnia działa, i to jak! A że książka jest dobra, to trudno się odciągnąć.

Izabela Pycio | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

"Serce starego człowieka zmroziła pewność, że już wkrótce będzie musiał stawić czoło odwiecznemu wrogowi, którego twarzy nigdy nie widział. Ale znał jego imię."

Książka zapewniła mi niezwykły wieczór w odsłonie grozy, fantastyczne zaczytanie z dreszczykiem i rewelacyjnie budowanym napięciem. Z miłą chęcią zagłębiałam się we wciągająco przedstawianą fabułę, byłam pod wrażeniem prowadzenia wątków, spojrzenia na kult diabła, praktyki nieczystych sił, intensywne opanowanie przez demona, spirytyzm i okultyzm. Dziś, niemal pięćdziesiąt lat po napisaniu książki, niektóre rozwiązania zadziwiających i przerażających zdarzeń nie wywołują już tak silnych wrażeń na czytelniku. Wobec medialnej wszechobecności sensacyjnych przekazów, scenariuszy seriali telewizyjnych opartych na elementach mrocznych i nieprawdopodobnych zjawisk paranormalnych, czy powieściach bazujących na tych zagadnieniach, w pewnym stopniu zdążyliśmy się z tą tematyką oswoić, spowszedniała nam, a i tak chętnie do niej...

Tomek | 2018-12-28

Nadszedł najwyższy czas by cofnąć się kilkadziesiąt lat wstecz i sprawdzić czy historia dwunastoletniej Regan się nie zestarzała.
Nic a nic,jest bardzo dobrze,mimo że czasy sporo się zmieniły książka broni się świetnie.Dla wielbicieli gatunku to nie lada gratka,dla pozostałych bardzo ciekawa lektura.

korcia | 2017-06-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 maja 2017

To lektura pełna ekspresji, napięcia, dająca do myślenia, momentami wprawiająca w osłupienie. Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie i chyba nikogo nie zdziwię, mówiąc, że była lepsza niż film. Ekranizacja chociaż była bardzo dobra, to nie miała szans oddać wszystkiego, co zostało opisane w książce, szczególnie dylematów moralnych głównych bohaterów.

Cóż, bez wątpienia „Egzorcysta” to jedna z tych książek, które warto znać. To fascynująca lektura, poruszająca, wstrząsająca i dająca do myślenia, to powieść, o której nie da się łatwo zapomnieć. Gorąco ją Wam polecam, chociaż ostrzegam, że nie będzie to łatwa lektura.

VenusInFur | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

„Oko w oko z Kapitanem Howdym”

„Egzorcysta” w wersji kinowej od zawsze przeszywał mnie niesamowitym lękiem. Już jako nastolatka bałam się nie tyle aparycji Regan, co niewytłumaczalnego zjawiska, którego nastoletnia bohaterka stała się ośrodkiem. Choć demoniczne opętania to temat dość mocno eksploatowany przez współczesną popkulturę, nie zmienia to faktu, że „Egzorcysta” to dzieło kultowe i nie do podrobienia. Mam na myśli nie tylko słynną, oskarową ekranizację, ale przede wszystkim wstrząsającą powieść Williama Blatty’ego – sugestywny zapis wypadków towarzyszących intensywnej obecności demona w ciele dwunastoletniej dziewczynki.

Gdy jakiś czas temu obejrzałam film dokumentalny o autentycznym przypadku opętania przez niematerialny byt Niemki Anneliese Michel poczułam się co nieco zagrożona. Zdanie sobie sprawy z istnienia niebezpiecznej sfery, która objawia swoją obecność w tak niszczący sposób, poruszyło mną do głębi. Dlatego sięgając po „Egzorcystę” byłam pełna psychicznego...

Grumpy | 2013-07-26
Na półkach: Przeczytane, 2013, Horror
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Po czym poznać dobrą książkę? Dobrą książkę nie tylko się czyta, ale też czuje. A ja kończę ją w kilka dni, to też jakiś wyznacznik. I "Egzorcysta" jest dobrą książką. Może początek na to nie wskazuje, może ktoś poczuje się rozczarowany mało złożoną formą, może oryginał nie wygra konfrontacji z filmem. Ale tak czy inaczej - to jest dobra książka.

Chyba nie trzeba znać filmu, aby wiedzieć czego się spodziewać. Ja nie znałam, a wiedziałam. A mimo tego książka trochę mnie zaskoczyła. Niby wszystko kręci się koło opętanej dziewczynki, a jednak samej dziewczynki tutaj jest niewiele. To bardziej walka o nią, rozgrywająca się głównie poza ścianami jej sypialni, jest tutaj wątkiem pierwszoplanowym. Rozpacz jej najbliższych, wątpliwości księdza, do którego w końcu zwracają się o pomoc, kiedy lekarze zawodzą, próby znalezienia ratunku dla Regan nawet tam, gdzie wydaje się to najmniej prawdopodobne.
Wątki poboczne? Praktycznie nie ma. Wszystkie wydarzenia przedstawione w...

anitus | 2016-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Kultowy horror, który nareszcie przeczytałam, bo filmu nigdy nie miałam odwagi obejrzeć :). Treści nie będę przybliżać, bo wszyscy chyba ją znają. Książka niesamowicie wciąga, ale nie była, aż tak straszna, żebym nie mogła po niej spać, czy bała się ją czytać wieczorami. Filmu jednak nie obejrzę, bo myślę, że zrobiłby na mnie większe wrażenie :). Jednak zobaczyć coś, a czytać tylko o tym, w tym wypadku, stanowi zdecydowaną różnicę :)

Bastard | 2015-01-02
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

9/10 – WYBITNY

Życie gwiazdy filmowej Chris McNail i jej dwunastoletniej córki Reagan przebiega całkiem normalnie do czasu, kiedy dziewczynka zaczyna się dziwnie zachowywać: przemawia w nieznanym sobie języku, posiada nadludzką siłę, staje się niezwykle wulgarna i złośliwa. Zaniepokojona dziwnym zachowaniem córki Chris zwraca się o pomoc do lekarzy. Żaden z nich nie jest jednak w stanie wyjaśnić co dolega Reagan, a przeprowadzone badania wskazują na to, że jest ona całkiem zdrowa. Stan dziewczynki pogarsza się z jednak każdym kolejnym dniem. Zrozpaczona matka postanawia sięgnąć po ostatnią deskę ratunku, prosząc o interwencję niedawno poznanego księdza Damiena Karrasa.

Ekranizacja książki Blatty’ego osiągnęła status dzieła kultowego i moim zdaniem jest to dla tego filmu pozycja absolutnie zasłużona, ponieważ jest to jedna z niewielu produkcji z gatunku horroru, która potrafiła mnie faktycznie przerazić. Nic więc dziwnego, że w końcu postanowiłem zapoznać się z pierwowzorem tej...