Moi przyjaciele, moje kochanki

Mes amis, mes amours
978-83-7359-755-6
Marc, Levy, romans
Ag2S

Książki Marca Levy'ego sprzedają się we Francji w kilkusettysięcznych nakładach; jest też chętnie tłumaczony na inne języki. Pisarz wyspecjalizował się w komediach romantycznych, jak choćby niedawno sfilmowana Jak w niebie. Dwaj trzydziestoletni przyjaciele, obecnie samotni ojcowie, Mathias i Antoine, postanawiają zamieszkać pod wspólnym dachem. Reguły są jasne - żadnych opiekunek do dzieci i żadnych kobiet w domu. Niby proste, ale zasady są po to, by je obchodzić. Pod tym względem prym wiedzie Mathias: on pierwszy zakocha się w pewnej uroczej dziennikarce. A Antoine nie będzie umiał dostrzec miłości, która jest na wyciągnięcie ręki.

Gosia | 2017-07-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 06 lipca 2017

Sprawdziłam i okazało się, że 10 lat mi zeszło odkąd czytałam książkę Marca Levy'ego. Muszę częściej wracać do pisarzy, których książki są już w mojej biblioteczce. Mam już nawet opracowany system, który mi to ułatwi.
Co do samej książki. Była miła, specyficzna w stylu, bo pisarz przeskakuje od sceny do sceny, jak w filmie. Klimatem rzeczywiście przypomina niezapomniany film z Julią Roberts "Notting Hill".
Zabawna historia dwóch mężczyzn, którzy rozstali się z żonami, mają na wychowaniu dzieci i postanawiają wszyscy razem zamieszkać. Sporo ich różni, ale przyjaźń potrafi wiele wybaczyć. Są prawie jak stare dobre małżeństwo. Ciepła opowieść o wartości przyjaźni, łapaniu okazji do szczęścia, bo życie jest krótkie i można przegapić coś naprawdę ważnego. Fajne postacie dzieci, bardzo empatycznych i rozwiniętych nad swój wiek.
Myślę, że po wielkiej promocji innego francuskiego pisarza - Guillaume Musso - Mark Levy poszedł trochę w odstawkę i został nieco zapomniany, a szkoda.

Grażyna | 2011-03-23
Przeczytana: 23 marca 2011

Nie jest to jakiś wielki hit, ale na chwilę oddechu idealna. Miło czasami poczytać o tatusiach, którzy zajmują się dziećmi.

Lynxey | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

Przeczytałam tę książkę trochę z przymusu, ponieważ nabyłam ją w wersji oryginalnej podczas pobytu we Francji, wypożyczyłam z biblioteki polskie tłumaczenie i to miało służyć bardziej do nauki języka. Niemniej jednak, książka mnie nie wciągnęła, brak tam było jakiejś ciekawej akcji, zdarzeń prowadzących jedno do drugiego, co bardzo lubię w książkach, bo dzięki takiemu układowi są ciekawsze. Cóż, po prostu powieść nie w moim typie. Pomysł oryginalny, co prawda kojarzy się z różnymi podtekstami, ale nie był zły. Moim zdaniem po prostu trochę niewykorzystany.

BagatElka | 2013-10-22

Czuję się jakbym czytała komiks,poszarpane sceny pomimo tego,że chronologicznie się zgadzają to jednak irytują i niszczą całkowicie przyjemność z czytania.
Wolałabym za te 6 zł,które wydałam na zakup książki nabyć całą torbę jabłek i pożytku i przyjemności znacznie więcej,o zdrowiu nie wspominając.

marcia | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

"Moi przyjaciele, moje kochanki" to według mnie najsłabsza książka Marca Levy'ego.
Książka jest trochę zagmatwana, a przeskakiwanie przez autora z jednej sytuacji do drugiej lub z jednego miejsca w kolejne, albo rozterek jednego bohatera do drugiego tylko mnie denerwowało, ponieważ bardzo trudno było mi się skupić na fabule książki.

"Moi przyjaciele, moje kochanki" jest jednak zabawną powieścią, dialogi pomiędzy głównymi bohaterami są komiczne, kiedy je czytałam buzia mi się uśmiechała.

Książka ogólnie jest do przeżycia, ale nie sądzę, że przeczytam ją kolejny raz czy, że będę o niej pamiętać.

MariaMR | 2013-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Wspaniała książka, lekka, łatwa i przyjemna.

Jest to historia dwóch przyjaciół po przejściach. Mathias i Antoine, samotni ojcowie wychowujący syna i córkę. W pewnym momencie postanawiają zamieszkać pod jednym dachem w uroczym domu w Londynie. Wyznaczają sobie pewne zasady, żadnych nianiek, żadnych kobiet w domu. Niestety Mathias łamie te zasady, zakochując się bez pamięci w pięknej dziennikarce. Z kolei Antoine nie dostrzega, że ich wieloletnia przyjaciółka Sophie, od lat się w nim podkochuje. Czy Antoine dopuści do siebie myśl, że zasługuje ponownie na szczęście?
Warto się dowiedzieć :)

Ta powieść zachwyciła mnie swą lekkością, humorem, zabawnymi dialogami. Urzekły mnie postacie Emily i Louisa, dzieci głównych bohaterów, które, jak na swój wiek, wykazywały się niesamowitą bystrością, mądrością i sprytem. Czasem miałam wrażenie, że są bardziej dojrzałe niż ich ojcowie :)

Polecam gorąco!

Monika | 2015-03-25
Przeczytana: 23 marca 2015

Kompletnie nie mogłam się skupić na czytaniu tej książki... :( Albo jest taka kiepska albo zaczęłam ją czytać w złym momencie.

Jaśmina | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Przezabawna historia dwóch mężczyzn, którzy postanawiają zamieszkać ze sobą. Okazuje się jednak, że nie jest to takie łatwe- szczególnie, gdy ma się całkowicie różne charaktery.
Dawno nie czytałam książek Levy'ego i muszę przyznać, że powrót do jego twórczości okazał się strzałem w dziesiątkę.
"Moi przyjaciele, moje kochanki" to pełna ciepła opowieść o wyborach, których musimy codziennie dokonywać, o przezwyciężaniu swoich słabości, obfitująca w dające nadzieję wydarzenia i wspaniałych przyjaciół. Podczas czytania i ja poczułam się jedną z bohaterek- zachwycałam się wonią kwiatów Sophie, jadłam przepyszne śniadania u Yvonne, uczestniczyłam w piknikach z Louisem i Emily, a także brałam udział w szalonej eskapadzie po nawiedzonej Szkocji. I wiecie co? Bawiłam się wspaniale.

Katherina87 | 2012-11-22

Książki Marca Levy ego sprzedają się we Francji w kilkusettysięcznych nakładach jest też chętnie tłumaczony na inne języki. Pisarz wyspecjalizował się w komediach romantycznych jak choćby niedawno sfilmowana Jak w niebie. Dwaj trzydziestoletni przyjaciele obecnie samotni ojcowie Mathias i Antoine postanawiają zamieszkać pod wspólnym dachem. Reguły są jasne - żadnych opiekunek do dzieci i żadnych kobiet w domu. Niby proste ale zasady są po to by je obchodzić. Pod tym względem prym wiedzie Mathias on pierwszy zakocha się w pewnej uroczej dziennikarce. A Antoine nie będzie umiał dostrzec miłości która jest na wyciągnięcie ręki.

lejdi15 | 2014-08-22

Dwoje rozwiedzionych przyjaciół z dziećmi postanawia razem zamieszkać i podjąć trud wychowania. Rodzą się między nimi drobne konflikty, jednak siła przyjaźni robi swoje. Z czasem każdy z nich próbuje na nowo szukać miłości.
Lekka i przyjemnie się czyta. Doskonała na wolne wieczorki. Specjalna dla pań, które nie tracą nadziei na miłość.