Nauczycielka

Wydawnictwo: Albatros
The Learning Curve
978-83-7359-583-5
villemo47

Ostatnia powieść zmarłej niedawno młodej, popularnej brytyjskiej pisarki, autorki "Niani w Londynie" i "Kelnerki". Vicky Hobbs jest nauczycielką, która z radością i zapałem chodzi do pracy - miejscowej szkoły podstawowej - uwielbianą przez swoich uczniów, zwłaszcza dziesięcioletniego Oscara Samuelsa, który nie ma komu okazywać swego przywiązania. Wiecznie nieobecny samotny ojciec, Mark, to bezduszny pracocholik, który prezentami próbuje kupić przychylność syna. Ale czy dorosła kobieta może zadowolić się uczuciem dziesięciolatka? Nie bardzo. Vicky ma słabość do swojego eks-narzeczonego, Roba, który chce ją odzyskać. Mark uważa Vicky za wścibską babę, która niepotrzebnie wtrąca się w jego życie. Kiedy oboje staną naprzeciw siebie, odkryją, że pierwsze wrażenia mogą być bardzo mylne...

Marlena | 2013-10-06
Przeczytana: kwiecień 2013

Nicky pracuje jako nauczycielka w szkole podstawowej, uwielbia swoją pracę i swoje dzieciaki.Pracuje wraz ze swoim ex narzeczonym, do którego wciąż "coś czuje" i z którym konkuruje o posadę dyrektora szkoły. Staje przed trudnym wyborem; kariera czy rodzina. Zaprzyjaźnia się ze swoim uczniem, Oscarem, który jest bardzo zaniedbywany przez ojca - pracoholika. Czy Nicky uda się pogodzić życie prywatne z zawodowym? Zakończenie łatwe do przewidzenia jak to zwykle w romantycznych powieściach bywa. Chwilami lektura się trochę dłuży, jednak czytałam ją z przyjemnością

książek: 1991

Moim zdaniem powieść obyczajowa powinna mieć coś, co przyciągnie czytelnika, najlepiej coś zaskakującego. 'Nauczycielka' Melissy Nathan zawiera to, czego najbardziej nie lubię w fabułach powieściowych, czyli schematów. Schemat schematem pogania - bohaterowie i ich tok rozumowania, historia, sposób pisania (mnóstwo nieistotnych szczegółów, np. to, jakimi kosmetykami maluje się Vicky) są przewidywalne do granic możliwości, że już po kilkunastej stronie będzie wiadomo, co dalej się stanie.
Niby lektura miała być lekka, łatwa i przyjemna, ale mnie tak męczyła, że nie dałam rady nawet dotrzeć do połowy objętości. Jest mi z tego powodu smutno, ponieważ 'Duma, uprzedzeni i gra pozorów' była o wiele lepsza niż 'Nauczycielka'.

Kasiek m | 2012-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2012

Dziś będą dwie recenzję, a że zwykle hołduję zasadzie, ze najlepiej zacząć od mniej przyjemnego, zacznę od książki porażki. Od książki którą zaczynałam kilka razy a która tak mnie męczyła, że nawet mantra mająca na celu poprzez podświadomość wpłynąć na odbiór tej książki i zalać mnie falą pozytywnych myśli na nic się zdała.
Dziwnie mi pisać od tej książce z dwóch powodów, po pierwsze jest to wydanie pośmiertne. Autorka – młoda kobieta zdążyła tylko napisać tą powieść a później zmarła na raka piersi. A o zmarłych nie mówi się źle. Tej zasadzie też hołduję, ale nie będę pisała źle o autorce, tylko o książce. Tak przecież może być, prawda? Po drugie, dlaczego ciężko pisze mi się recenzję negatywną? Bo przeczę sama sobie a przecież w styczniu zachwycałam się inną książką autorki, pisząc jakie to czytadła są fajne, potrzebne, krzepiące itp. Zdaję sobie sprawę z absurdu w jaki wpadam, ale jak mawiał Mały Rycerz – nic to.

Miała być sympatyczna komedia romantyczna, romans jest ale mnie...

Kasjopeja | 2012-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2012

WSZYSTKO MOŻE ZMIENIĆ... WYWIADÓWKA

Życie samotnego ojca nie należy do łatwych. Na głowie jest dziesięcioletni syn, praca zajmująca cały czas niezależnie od pory dnia lub nocy, a do tego jakaś wścibska, stara nauczycielka wtyka nos w nie swoje sprawy i chce mu mówić, jak ma wychowywać własnego syna... Przecież sama nie ma dzieci, więc co ona może wiedzieć? Tylko czy ta wścibska nauczycielka rzeczywiście jest taka stara? I jak Mark zareaguje na nauczycielkę syna, kiedy zorientuje się, że jest nią kobieta, którą ostatnio często spotyka i o której mimowolnie myśli? Już nie wspomnę w jakim kierunku te myśli biegną...

W życiu już tak niestety bywa, że niektóre sprawy są... skomplikowane. Jedno nieporozumienie niesie za sobą kolejne, uczucia bywają mylne i zmienne, podobnie jak ludzie, w tym nawet przyjaciele, którzy nie muszą się okazać tacy, jak przypuszczaliśmy. Intrygi, kłamstwa, a czasem i skandale są obecne nawet w pokoju nauczycielskim, bowiem nie każdy nauczyciel musi mieć...

Gabriela Ozon | 2012-02-06
Przeczytana: luty 2012

Sympatyczna, szybko się czytająca książka o perypetiach brytyjskich nauczycieli szkoły podstawowej. Zabawna, miejscami wzruszająca powieść jest idealną lekturą na mroźne wieczory. UPRZEDZAM: wciąga!

Paula | 2012-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2012

łatwa i miła książka o rozterkach kobiety - kariera czy dzieci? Genialny odmóżdżacz po ciężkim dniu, gdzie wszystko się dobrze kończy i wszyscy są szczęśliwi. Czego chcieć więcej?

meglau7 | 2011-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2011

Okazuje się, ze nie każdy romans stanowi pożywkę dla głodnego serca kobiety. Tutaj mamy coś dla rozumu.
O feminiżmie, karierze i dzieciach. W sam raz na popołudniowy lunch.

magdalena | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

Ciężko mi obiektywnie ocenić tę książkę. We wstępie dowiadujemy się, że Nauczycielka to pośmiertne dzieło młodej kobiety, matki, żony i córki. Po takim początku od razu się wzruszam i książka zyskała dodatkowe plusy. Muszę jednak powiedzieć,że Nauczycielka nie jest jakąś wyjątkową pozycją w swoim gatunku. Za długa - wydaje się momentami pisana na siłę, zbyt schematyczna, zbyt dużo tu powtórek. Za mało tu prawdziwych emocji, prawdziwych bohaterów i prawdziwego życia. Całość zmierza ku dobrze znanemu zakończeniu, które nic a nic nie zaskakuje. Ot, taki leciutki i dość płytki romansik jakich wiele na półkach.

idrilka | 2012-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2012

Zabawne, że tytuł książki, którym jest "Krzywa uczenia się" ("The Learning Curve") został przetłumaczony na "Nauczycielka". Tytuł raczej nie zachęcający. Mnie osobiście podobałby się ten oryginalny.
Książka sama w sobie nie powala, dłużyła mi się niesamowicie i choć od samego początku była nader przewidywalna, to jednak pojawiały się w niej zabawne momenty i teksty.
Monologi Nicky i dowcipne dialogi bohaterów jak dla mnie są niezłe :)

Ewa | 2012-07-06
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Tytuł: „NAUCZYCIELKA”
Autor: Melissa Nathan
Stron: 379
Ocena: 5/5
To książka o zwyczajnym życiu nauczycielki. To historia, która mogła przydarzyć się każdemu z nas.
Młoda Nicky pracuje jako nauczycielka w szkole podstawowej. Pracę tutaj zdobyła w tym samym czasie co jej eks chłopak Rob, do którego po latach znajomości ciągle czuje słabość. Praca z nim staje się jednak z lekka utrudniona, gdy dyrektorka mianuje ich oboje na swoich zastępców.
W swojej klasie Nicky ma chłopca o imieniu Oscar, z którym się zaprzyjaźnia. Chłopiec ma problem z wiecznie spóźniającym się ojcem. Nicky nie może darować, że można tak zaniedbywać dziecko tłumacząc się tylko pracą i zarabianiem kasy na zapewnienie bytu, której zapewnie ma już wystarczająco. Do konfrontacji z rodzicem dochodzi wreszcie na wywiadówce…I wtedy wszystko kręci się już trochę inaczej. Nicky nie przypuszcza też, że miłość zaskoczy ją w tak niespodziewany sposób.
Czy ojciec Oskara zrozumie jak wielką krzywdę wyrządza synowi,...