Kwiaty od Artiego

Tłumaczenie: Teresa Tyszowiecka
Wydawnictwo: Otwarte
My Husband's Sweethearts

Słodko-gorzka opowieść o prawdziwej kobiecej przyjaźni, przebaczeniu i miłości wbrew rozsądkowi. Elspa, Eleanor, Heather, Ellen, Cassandra, Allison, Liz… Imiona kobiet z notesu mojego męża. Właściwie to imiona jego kochanek. Odeszłam, gdy odkryłam, że mnie zdradza. Wróciłam, kiedy dowiedziałam się, że umiera. Wściekła (i po czterech drinkach) zadzwoniłam do każdej z nich i...

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2009

źródło okładki: http://otwarte.eu/books/kwiaty-od-artiego/

naturalemotions | 2015-05-03
Przeczytana: 01 maja 2015

Jednego dnia dowiadujesz się, że Twój mąż Cię zdradza. Nie z jedną, ale z wieloma kobietami. Po kilku miesiącach wracasz do niego, do domu, bo temu nie zostało już zbyt wiele dni. W Twoim domu, na Twoje wyraźne zaproszenie, pojawiają się kobiety. TE kobiety, które zrujnowały Ci małżeństwo. A Ty zamiast ich nienawidzić, odnajdujesz w nich przyjaciółki. Nierealne? Cóż, życie bywa zaskakujące.

"Kwiaty od Artiego" nie są typowym dramatem, chociaż dramatu w nich nie brakuje, nie są też komedią, mimo iż nieraz uśmiechnąć się można. Ta książka to zbiór bardzo celnych analiz, nietuzinkowych charakterów. To swoisty rodzaj psychologicznego odrodzenia. Przypomnienia, iż mimo że bardzo się staramy, do samego końca pozostaniemy sobą, bo właśnie za to jacy jesteśmy - kochamy się nawzajem.

Piękna książka o sile niespodziewanych powiązań i połączeń wykreowanych w sytuacjach niecodziennych. Lekko, ale nie trywialnie, opisany trudny temat. Temat bycia w obliczu śmierci, zdrady, wybaczenia i...

angel | 2011-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2011

,,Kwiaty od Artiego" w wydaniu kieszonkowym kupiłam przypadkiem. Nie znałam autorki, kompletnie nie wiedziałam, czego się spodziewać. Zaczęłam czytać i zostałam pochłonięta bez reszty. Teraz z pewnością sięgnę po ,,Pożyczoną miłość", drugi tytuł B. Asher dostępny na polskim rynku wydawniczym.

Główną bohaterką jest Lucy, która odkrywa, że ukochany, starszy od niej o 18 lat mąż, zdradza ją. Przed ślubem związany był z niezliczoną ilością kobiet, a i po zaliczył ,,dwa spontaniczne zapomnienia" i ,,jeden przypadek". Odchodzi rozgoryczona, jednak los płata jej figla, Artie umiera, diagnoza nie pozostawia nadziei- chore serce. Wtedy Lucy wraca do domu zająć się mężem leżącym na łożu śmierci. Nie umie poradzić sobie z natłokiem emocji, nie rozumie swoich uczuć: kocha go i jednocześnie nienawidzi. Pewnej nocy pijana obdzwania kobiety, które Artie obdarzał niezliczonymi pokładami swojej miłości. Jakie jest jej zdziwienie, gdy następnego dnia w drzwiach domu pojawia się Elsa, była...

korcia | 2012-09-25
Przeczytana: 25 września 2012

Jest to książka o miłości, nienawiści, przebaczeniu, przemijaniu i przyjaźni.
Pomysł na książkę moim zdaniem jest bardzo ciekawy, od samego początku trudno przewidzieć, co nas może spotkać podczas tej lektury.
Niestety mnie osobiście "Kwiaty od Artiego" nie powaliły na kolana, było kilka momentów, gdy zaczynała dopadać mnie nuda. Na szczęście było to przejściowe zwątpienie i ogólnie muszę przyznać, że książka podobała mi się i dała sporo do myślenia.
Zadziwiające jest, jak kobiety, które teoretycznie powinny się nienawidzić, potrafią się zaprzyjaźnić, a nawet pokochać. Mamy tu niesamowitą mieszankę przeróżnych uczuć.
Książkę oceniam jako dobrą, bo jednak do bardzo dobrej czegoś mi brakuje...

Sabinka | 2010-10-05
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 04 października 2010

Książka w sam raz na dłuuuugi jesienny wieczór. Opowiada o młodej kobiecie, która odkrywa liczne romanse męża. Wraca jednak do niego gdy dowiaduję się ,że jest umierający. Kobiecie ciężko wybaczyć romanse męża. Pijana obdzwania liczne kochanki i przyjaciółki Artiego...na drugi dzień dwie z nich się pojawiają i wtedy zaczyna się ... tu Wam nie będę zdradzała.
Jeśli patrzeć z perspektywy kobiety zdradzonej sytuacja nie należy do przyjemnych, jeśli jednak patrzymy na to z przymrużeniem oka cała ta historia wydaję się bardzo zabawna.
Nie zabraknie też wzruszających i śmiesznych anegdot, a także małej miłostki.
Książkę polecam , może nie jest jakąś rewelacją , ale szybko i fajnie się czytało.

anya | 2011-02-26

super
polecam:) o miłosci się można jeszcze dowiedzieć bardzo dużo:)

Ola | 2012-05-24
Przeczytana: 23 maja 2012

Przypadkiem ta książka znalazła się na półce mojej domowej biblioteczki. Musiała trochę poczekać w kolejce zanim zaszczyciłam ją swoim spojrzeniem i wzięłam do ręki, by poznać treść jaką kryje. Wystarczyło dwa wieczory. Dwa niesamowite wieczory spędzone na rozmyślaniu o miłości, nienawiści, zdradzie, przebaczeniu, a także o radościach i losie, który czasami bardzo nieoczekiwanie potrafi się odmienić i do nas uśmiechnąć. Temat śmierci jest smutny, jednakże ta książka nie ma smutnego, dołującego przesłania - wręcz przeciwnie. Napawa optymizmem i zachęca do wiary w ludzi.

MadziaR | 2010-10-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2010

Kobieca solidarność ponad wszystko - tak tak nawet kochanki jednego faceta są w stanie stworzyć między sobą więzy jeśli nie przyjaźni to koleżeństwa. To także powieść o przebaczeniu, polecam nie tylko kobietom, choć w głównej mierze jest to chyba książka przeznaczona właśnie dla nas.

April30 | 2015-03-24
Na półkach: 2015, Przeczytane, Kindle ;-)
Przeczytana: 23 marca 2015

Elspa, Eleanor, Heather, Ellen, Cassandra, Allison, Liz… Imiona kobiet z notesu mojego męża. Właściwie to imiona jego kochanek.Odeszłam, gdy odkryłam, że mnie zdradza. Wróciłam, kiedy dowiedziałam się, że umiera. Wściekła (i po czterech drinkach) zadzwoniłam do każdej z nich i powiedziałam:
„Artie umiera. Kiedy życzy sobie pani pełnić wartę przy łożu śmierci?”. Ku mojemu zdziwieniu przyjechały… no i się zaczęło... ;-P
Nie stać by mnie było na taką odwagę jak bohaterkę książki, odwagę w sensie by wrócić do swojego byłego męża i być przy nim w ostatnich miesiącach życia... gdybym wiedziała że mnie zdradzał w czasie naszego małżeństwa a jednak Lucy potrafiła... potrafiła wybaczyć i być ze swoim ukochanym do końca... zanim jednak to się stało życie Lucy wywróciło się do góry nogami... jednak wszystkim wyszło to na dobre...
"Takie jest życie. Radość i smutek idą zawsze w parze...Prawdziwy smutek zawsze ma w sobie odrobinę radości."

Lucyna | 2014-03-21
Przeczytana: 19 marca 2014

Bardzo mi się podobało.
Bridget Asher napisała zaskakującą historię. Tytułowy Artie, wielbiciel kobiet, nie potrafi dochować wierności. Gdy umiera wraca do niego żona, a przy łóżku czuwają kolejno wszystkie jego kobiety.
Każdy przechodzi swego rodzaju oczyszczenie. Miłość miesza się z nienawiścią, złość i gniew ze współczuciem,kłamstwo z prawdą.
Autorka w doskonały sposób przedstawiła jak te sprzeczne uczucia targają główną bohaterką.
Jest to przede wszystkim książka dla kobiet i o kobietach. A także o relacjach między nimi i o rodzącej się przyjaźni.

figlarna24 | 2013-11-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 11 listopada 2013

Co należy zrobić, gdy kobieta dowiaduje się, że mąż, który przed ołtarzem obiecywał jej miłość, uczciwość i wierność małżeńską, zdradza? Czy powinna spakować się i odejść, a może trwać przy mężu i udawać niewiedzę? A , co jeśli żona odchodzi, ale dowiedziawszy się, że mąż umiera , to czy rzuca wszystko, wybacza mu i towarzyszy mu w ostatnich chwilach życia?

Nie wiem , co bym zrobiła, gdyby spotkał mnie taki dyshonor. Nie wie tego także Lucy, bohaterka powieści "Kwiaty od Artiego". Lucy jest zdradzaną żoną. Artie jej mąż, starszy od niej o osiemnaście lat w swoim życiu romansował z wieloma kobietami. Ślub ze śliczną, inteligentną Lucy nie zmienił jego przyzwyczajeń. Gdy Lucy odkrywa, że Artie zdradzał ją w trakcie ich małżeństwa odchodzi i wciąga się w wir pracy. Jednakże kobieta dowiaduje się, że małżonek umiera na serce. Pod naciskiem matki wraca do domu i zmaga się z bolesnym uczuciem samotności, zdrady i niepewności.

Bohaterka pod wpływem alkoholu zaczyna wydzwaniać do...