Dusza towarzystwa

Tłumaczenie: Monika Wiśniewska
Wydawnictwo: Sonia Draga
Life & soul of the party
978-83-7508-216-6
Mjuzajka

Sześcioro przyjaciół, trzy pary... i rok, który zmieni ich życie na zawsze. Poznajcie Melissę i Paula: pięć lat po rozstaniu on nadal szuka miłości nie tam, gdzie powinien, ona natomiast pragnie tego, czego mieć nie może - Paula. Poznajcie Chrisa i Vicky: są tak zgraną parą, że nawet w równym rytmie myją zęby. Co więc Chris sobie myśli, ryzykując to wszystko dla nic nie znaczącego...

Sześcioro przyjaciół, trzy pary... i rok, który zmieni ich życie na zawsze.

Poznajcie Chrisa i Vicky: są tak zgraną parą, że nawet w równym rytmie myją zęby. Co więc Chris sobie myśli, ryzykując to wszystko dla nic nie znaczącego romansu?
Poznajcie Coopera i Laurę: on chce założyć rodzinę, ona pragnie zrobić sobie rok przerwy, by podróżować po świecie - ale czy ich związek jest w stanie przetrwać tak długi czas rozłąki?
Rozgrywająca się na przestrzeni roku wypełnionego imprezami pożegnalnymi, urodzinami i rocznicami, Dusza towarzystwa to ciepła, zabawna i poruszająca opowieść.

Marta | 2014-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rok z życia kilkorga przyjaciół. Opowiedziany z kilku perspektyw. Różne problemy, różne pomysły na życie, różne rozwiązania tego jak powinno się postępować. Jedno wspólne nieszczęście- śmierć Paula jednego z nich. Ciekawa fabuła i przestrzeń czasowa, pomimo "braku ciągłości historii" tzn. kontynuowania opowieści co kilka tygodniu/miesięcy dobrze się czyta, nie brakuje spójności w ich opowieściach. W kilku miejscach mnie zaskoczyła jakimś wydarzeniem, którego się nie spodziewałam.

Jagoda30 | 2014-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Zazwyczaj stronię od takich książek. To co zwie się "Literaturą kobiecą" powinno mieć znak równości z hasłem "Literatura dla idiotów". Naprawdę nie wiem dlaczego uznaje się, ze kobiety czytają jedyne durne romansidła, albo książki o niczym

A jednak zmęczona kryminałami i przygnębiającymi obyczajówkami, zachciało mi się czegoś lekkiego

Tą książkę znalazłam w swoich rekomendacjach, miałą dobre opinie, więc zaryzykowałam

Książka zapowiada się nieźle, do tego stopnia, ze przy początku uznałam, że w końcu trafiłam na całkiem niezłą "literaturę kobiecą". Owszem męczący jest pierdylion narratorów, ale zapowiadało się nieźle

Tyle, ze im dalej w las....książka robi się coraz gorsza, grupa przyjaciół, wszyscy w związkach,ciągle imprezują, wszyscy mają coś za uszami, jeden z nich ginie w wypadku, a oni nadal ciągle imprezują, w międzyczasie zdradzają się wszyscy na potęgę, moim zdaniem nikt naprawdę nikogo nie kocha, choć wszyscy się zapewniają jak to się bardzo kochają

Książka kończy...

Lenka | 2010-12-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2010
Przeczytana: 01 grudnia 2010

Książka lekka, łatwa i przyjemna. Opowiada o losach sześciorga przyjaciół, opisująca zdarzenie i smutne i radosne. Całośc książki podzielona jest na wypowiedzi każdego z bohatera, stanowi to pewna ciągłośc, ale bywa denerwujące, bo każdy z bohaterów inaczej postrzega tę samą rzeczywistość. Różni bohaterowie, le łący ich przyjaźń. Książka godna polecenia, bo czyta się lekko i przyjemnie :)

ann_u | 2015-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2015

Pierwsze co ciśnie mi się do głowy to stwierdzenie iż cała koncepcja autora to przerost formy nad treścią. Dlaczego? Ponieważ w zasadzie treść książki jest żadna i odnoszę wrażenie, że autor miał masę pomysłów, wszystko chciał zamieścić w jednym dziele, jednak po pewnym czasie brakło mu chęci, czy motywacji.

Z początku zapowiada się nieźle, jednak im dalej...tym gorzej. Czytając miałam wrażenie, że to coś w stylu tych kiepskich brazylijskich tasiemców- historia grupki przyjaciół, w której non stop ktoś się rozstaje, zdradza, jest też dziewczyna, która rzuca wszystko i chce podróżować, później wpleciona zostaje w to wszystko dramatyczna śmierć jednego z bohaterów i jest też namiastka o okrutności losu, bo przecież ginący w wypadku Paul musi mieć żonę i dziecko w drodze!

Nie przemawia też do mnie koncepcja tego, że akcja powieści toczy się od imprezy do imprezy. Bo choćbym nie wiem jakbym chciała, to nie jestem w stanie "wdrążyć się" w życie bohaterów, ponieważ mam do...

Agnieszka | 2013-01-27
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: styczeń 2013

Książka jest o życiu szóstki przyjaciół z Manchesteru. Chris i Vicky są małżeństwem i mają synka, Cooper i Laura są parą, ale każde ma trochę inne oczekiwania wobec tego związku, Paul i Melissa byli parą, ale teraz są tylko przyjaciółmi.

Po pierwszych kilku stronach tej książki pomyślałam, że będzie to coś w rodzaju "Drugiej Szansy" Ashley Green. Okazało się jednak, że po krótkim wstępie cofamy się w czasie o ok rok do wydarzeń, które w większość rozgrywają się na imprezach w których uczestniczą bohaterowie.
Mają ok 35 lat, ale ich życie nie do końca jest poukładane a do tego jeszcze się komplikuje. Czytałam tą książkę z ciekawości jakie będzie zakończenie i nawet się wciągnęłam, ale nie ma w niej nic zaskakującego. Tak jak podejrzewałam zakończenie nie przynosi odpowiedzi na pytania które nas najbardziej nurtują. Można czuć po nim niedosyt. Mimo wszystko dla zabicia czasu można po tą książkę sięgnąć chociażby po to aby zastanowić się przy okazji jej czytania nad własnym życiem.

Famea | 2012-11-29

Gdyby każdy usiadł i napisał co wydarzyło się w jego życiu w danym roku z pewnością efektem byłoby opasłe tomiszcze wzlotów i upadków, smutków i radości, okraszone opisem relacji interpersonalnych. Właśnie tym jest Dusza towarzystwa. Uświadamia czytelnikowi, że przez tak krótki okres czasu jego sytuacja może się diametralnie zmienić. Autor opowiada nam kilka historii oczami różnych postaci, które stanowią grupę przyjaciół. Wszelkiego rodzaju imprezy są miejscem przepływu największej liczby informacji, źródłem wiedzy bohaterów o nich samych.

Przyznaję, że tytuł ten kupiłam na wyprzedaży pod wpływem impulsu... i nie zawiodłam się. Moim zdaniem jest to literatura kobieca w "dobrym wydaniu". Niby zwykłe czytadło, a jednak dzięki stylowi, językowi, a może po prostu opowiedzianym historiom (ukazanym na 328 stronach) książka ta zapada w pamięć na dłużej.

Podsumowując "Dusza towarzystwa" jest inteligentną, przyjemną, ciekawą literaturą kobiecą, mieszanką sytuacji smutnych i zabawnych,...

chochlikowa | 2014-01-20

Powiedzmy sobie szczerze, że nie jest to może najwybitniejsza z książek jakie czytałam. Nie jest odkrywcza, może nawet kilka już w życiu podobnych przeczytałam. Bo powieść o szóstce przyjaciół i ich perypetiach to dosyć oklepany temat. Jednakże książka jest przy tym lekka i urocza. Łatwo się czyta i szybko, a po oderwaniu się nie myśli się o bohaterach. Nie pozostają na dłużej w pamięci, jednakże nie jest zła.

MadziaR | 2012-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2012

Książka wzruszająca, pełna humoru, inteligentna, ale zarazem momentami bardzo smutna. Podobało mi się to, że każdy z bohaterów wypowiada się oddzielnie i dzięki temu na wszystkie wydarzenia można spojrzeć z różnej perspektywy. Czyta się przyjemnie, polecam.

Patrycja | 2015-03-31

Polecam wszystkim, którzy lubią historie pokazujące życie takie, jakim jest. Historia niezbyt szczęśliwa....

Kinga | 2016-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Zdecydowanie za krótka, przydałby się ciąg dalszy tej opowieści, trochę zabrakło tutaj barwnych osobowości i szerszych ich opisów. Jednak na swoje plusy jest to bardzo ciekawa propozycja dla tych którzy szukają czegoś lekkiego i mało skomplikowanego.