Twórcze pisanie dla młodych panien

Wydawnictwo: W.A.B.
83-88221-05-1
eseje, poradnik, creative writing

Poradnik i esej literacki zarazem: autorka odsłania kulisy twórczości, źródła inspiracji, tajemniczy proces przemiany luźnego pomysłu w skończone dzieło sztuki. Izabela Filipiak rozmawia z potencjalnymi czytelniczkami tak, jakby uczestniczyły w jej zajęciach na wydziale Gender Studies. Adresatką książki jest kobieta poszukująca spełnienia. Do niej zwraca się autorka w sposób bezpośredni, ale nie protekcjonalny; błyskotliwy, ale nie hermetyczny; mądry, ale nie naukowy. Filipiak opowiada o swoich uczuciach, fascynacjach literackich, sposobach przełamywania bierności w stosunku do świata. Jej książka pokazuje, że prócz samego aktu tworzenia możliwa jest twórcza postawa wobec życia.

książek: 1989
kryptonite | 2015-10-08
Przeczytana: 08 października 2015

Mój pierwszy kontakt z książką na temat twórczego pisania jest... nie taki, na jaki się spodziewałam.
Interesuję się pisaniem kreatywnym, ale ta pozycja sprawiła, że mam mieszane uczucia. Chyba spodziewałam się czegoś zupełnie innego niż kilka ciekawych cytatów z różnych, czasem wręcz genialnych powieści interesujących pisarek oraz pobudzających wyobraźnię ćwiczeń. Chyba bardziej wolę, gdy coś jest przedstawione krótko, zwięźle i na temat niż tak rozbudowane zdania, z których mało co wynika.
Trzeba te rady wypróbować kiedyś w praktyce :-)

Ewusia Paliga | 2016-02-22
Na półkach: O pisaniu, Przeczytane

Niestety, ale z "Twórczego pisania dla młodych panien" niewiele się dowiedziałam o tego typu pisarstwie, które chciałabym uprawiać. Dobrą stroną tej pozycji jest warstwa ćwiczeniowa, nie zmienia to jednak faktu, że znam o wiele lepsze książki na ten temat.

Kasjopeja | 2014-12-17
Na półkach: Lektury - UAM, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Nie jestem zwolenniczką książek o pisaniu. To pierwsza jaką przeczytałam. Wcześniej uważałam pisanie o pisaniu za głupotę. Ale to nie jest zwykły poradnik. Są tutaj przykłady z książek. Przykłady autorów, którzy napisali coś przełomowego, oryginalnego czy po prostu popularnego, popkulturowego. Autorka streszcza fabułę niektórych dzieł, mówi jakie motywy ktoś zastosował, gdyba nad możliwościami czym się kierował. Mnie ta książka odprężyła. Zaczęłam myśleć nie szablonowo, nauczyła mnie się skupiać i inaczej podchodzić do niektórych pisarzy, którzy możliwe że do tej pory jakoś mi przeszkadzali. Oczywiście odkryłam ją dzięki zajęciom z twórczego pisania, które nie podobały mi się aż tak bardzo jak sama książka. Chodziłam na nie z musu, były bowiem częścią innych zajęć z których mam zaliczenie. Polecenia mnie nie przekonują, nie lubię kiedy mi się coś narzuca. Niektóre z zadań w tej książce są naprawdę dziwne, ale sama treść książki bardzo ciekawa.

Książka jak sam tytuł sugeruje przeznaczona jest dla młodych panien, czego jednak nie należny brać dosłownie, ale rozpatrywać w kategorii - zaczynających karierę pisarską kobiet. Do kobiet właśnie skierowany jest poradnik, bo żaden, lub prawie żaden mężczyzna nie zrozumie przekazu, który za sobą niesie książka. To nie są zwyczajowe regułki w formie - drogie panie usiądźcie przy klawiaturze lub z ołówkiem w ręku i piszcie zaczynając od... Filipiak niczym Virginia Woolf we "Własnym pokoju" tłumaczy, również ustami innych wielkich pisarek, jak uwolnić z siebie kobietę z całym jej bagażem doświadczeń, i jaka jest w niej (kobiecie) siła, która zasługuje na posłuch i szacunek. Czytając, dużo dowiemy się o naszej wewnętrznej naturze i zewnętrznym postrzeganiu nas, jako kobiet i kobiet pisarek.

Czytelnik_Anonimowy | 2011-05-04

Książka, jeśli potraktować ją jako poradnik wina zawisnąć na ścianie hańby. Już tytuł wzbudza wątpliwości. Co to, przenosimy się do wiktoriańskiej Anglii? Otóż nie. Autorka widać założyła, że książkę czytać będą małolaty z Bravo Girl w tornistrze albo korporacyjne singielki z Cosmo w torebce. Uważam, że adresowanie poradników do takiej grupy docelowej to pomyłka. Choć z drugiej strony nie znalazłem innej pozycji adresowanej do autorek kobiecego nurtu w pisarstwie, cokolwiek to znaczy. uważam, że porady, by opisywać swoją pierwszą miesiączkę (sic!) adresowane do adeptów pióra (nieistotne jakiej płci) to pomyłka. Nie polecam, chyba, że potraktować to jako rozrywkową lekturę, w takim wypadku jak najbardziej – nawet całe 3 gwiazdki.

Oniry | 2011-03-15
Przeczytana: 2011 rok

Z jajami poradnik. Pyszne cytaty, przykłady i anegdotki. Wyzwala kreatywne myślenie poprzez kreatywne pisanie. Ku literaturze pięknej, oby.

papisotoromek | 2016-02-01

chujowy poradnik napisany przez niewyruchaną i żadną pisarkę. nie polecam.

zarin | 2015-12-26
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 grudnia 2015
Vivianne Davenport | 2015-11-06
kaska_es | 2015-01-27
Kurs Kreatywnego Pisania - lekcja 2

Udostępniamy dzisiaj drugi rozdział Kreatywnego Kursu Pisania Miasta Literatury UNESCO zatytułowany Jak naostrzyć pióro? Poczytajcie i posłuchajcie jak Wit Szostak odpowiada na pytanie co wyzwala w autorze pęd do pisania oraz przekonajcie się czy Katarzyna Bonda planuje objętność swoich książek.

Kurs Kreatywnego Pisania - lekcja 1

Kurs Kreatywnego Pisania jest czymś w rodzaju interesującej opowieści. Żeby Was w nią wciągnąć rozpoczynamy publikację „Poradnika” napisanego przez Artura Wiśniewskiego, redaktora związanego od kilkunastu lat z Wydawnictwem Znak i wykładowcę akademickiego. Właśnie udostępniamy pierwszy rozdział – „Skąd biorą się pomysły na książki?”