Widoki Londynu

978-83-7648-164-7
eseje, Londyn, Anglia,
Inne
Snoopy

Sześć esejów o życiu w Londynie, zawartych w niniejszym tomie, ukazuje się po raz pierwszy razem. Virginia Woolf była mieszkanką Londynu. Podziwiała historię miasta i przyglądała się "urokowi nowoczesnego Londynu" oczyma elit i zwykłych londyńczyków. "Widoki Londynu", ukazujące niezrównany talent Woolf do odświeżania naszego spojrzenia za pomocą tego, co znajome, są cennym przykładem...

"Widoki Londynu", ukazujące niezrównany talent Woolf do odświeżania naszego spojrzenia za pomocą tego, co znajome, są cennym przykładem twórczości autorki "Orlanda", mającym własne miejsce w oglądzie tego niezwykłego miasta.

Virginia Woolf (1882-1941). Pisarka brytyjska, jedna z najwybitniejszych postaci literatury XX wieku. Jej najbardziej znane powieści to "Pani Dalloway", "Do latarni morskiej" i "Pokój Jakuba". Virginia Woolf należy do grona najbardziej wpływowych pisarzy XX wieku. Jej eksperymentalny styl, w szczególności posługiwanie się techniką strumienia świadomości, wyróżniają ją jako kluczową postać modernizmu.

Monika Adamczyk | 2010-09-04
Przeczytana: 03 września 2010

Virginia Woolf jak zwykle oczarowuje trafnością swoich spostrzeżeń. "Widoki Londynu" to sześć esejów dotyczących kluczowych miejsc i zagadnień dla stolicy Wielkiej Brytanii. Czytelnik zabierany jest do londyńskiego portu, na słynną Oxford Street, do Izby Gmin, wreszcie do domów wielkich ludzi żyjących w Londynie, a także tych zupełnie zwykłych mieszkańców stolicy.

Eseje pojawiały się w 1931-1932 roku w magazynie "Good Housekeeping". Virginia Woolf szczególnie [rzygotowywała się do perfekcyjnego ich napisania. Odwiedzała w tym celu po kilka razy londyński port, Izbę Gmin, kościoły i opactwo, oraz domy Thomasa i Jane Carlye'ów w Chelsea i Johna Keatsa w Hampstead. Z tych szczególnych spostrzeżeń widać, jak bardzo Woolf kochała Londyn i jak dużą rolę odgrywało to miasto w jej życiu.

Poza samymi obrazami, przybliżającymi nam Londyn z czasów sprzedz II wojny światowej, Woolf porusza wiele ciekawy kwestii. W pierwszym eseju uderzające jest spostrzeżenie, iż stojąc w ogromnym...

Dociekliwy_Kotek | 2013-01-04
Przeczytana: styczeń 2013

Spodziewałam się wyznań typowego flaneura, panoramy miasta i obyczajów, po drodze zapominając chyba, że po Virginii Woolf trudno spodziewać się czegoś oczywistego i przewidywalnego.
Londyn zostaje tu okrojony do zaledwie pięciu miejsc: portu, domów handlowych na Oxford Street, domów Carley'ów i Keatsa, katedrze św. Pawła i Opactwu Westminsterskiemu, wreszcie Izbie Gmin. Trudno o bardziej symboliczne dla Londynu miejsca, jednak ich wygląd zewnętrzny jest jedynie pretekstem, aby przedstawić ich atmosferę i wewnętrzne wrażenia autorki - powiedziałabym, że subiektywne odczucia i refleksje Woolf przesłaniają przedmioty jej rozważań.
Co jest zatem wartością tej książeczki? Piękny poetycki język i zaskakująca niekiedy wrażliwość, która niejako dodaje przedstawianym miejscom jeszcze jednego wymiaru.
Zbiorek uzupełnia esej przedstawiający życie średniozamożnej mieszkanki Londynu, najbardziej ze wszystkich konwencjonalny.

I czy tylko mi się wydaje, czy kilka przypisów albo słów...

Idan | 2011-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2011

Przez "Pokój Jakuba" nie przebrnęłam. Nie wiem, na ile było to winą mojego samopoczucia, kiedy ją czytałam, a na ile faktycznej wartości książki. Postanowiłam dać jednak pani Woolf jeszcze jedną szansę, i przy najbliższej okazji zaopatrzyłam się w "Widoki Londynu". Muszę powiedzieć, że czytało się dużo lepiej.

Jest to zbiór sześciu esejów, dotyczących kolejno londyńskiego portu, ulicy kupieckiej, domów sławnych londyńczyków, kościołów, siedziby Izby Gmin i prywatnego domu panny Crowe. Tworzą one niekompletny, króciutki, ale wartościowy przekrój stolicy Anglii opisany właściwym Virginii stylem, który w niej uwielbiam.

Zazdroszczę autorce umiejętności patrzenia i dostrzegania szczegółów. Jak mówi tekst z tyłu okładki: "Widoki Londynu ukazują niezrównany talent Woolf do odświeżania naszego spojrzenia za pomocą tego, co znajome".

Snoopy | 2010-02-18

Bardzo zręcznie napisane i przyjemne w odbiorze teksty, które mówiąc o Londynie, traktują w zasadzie nie tyle o samym mieście, co o "tworzywie zwykłego człowieczeństwa" z jakiego to miasto się składa. Odwiedzając wraz z Virginią port, czy Izbę Gmin, Oxford Street, czy panią Crowe, dotykamy bardziej natury ludzkiej niż miejskiej. Przenikliwy wzrok autorki przygląda się skutecznej organizacji w porcie, wystawom sklepowym, obradom polityków, domom pisarzy, nagrobkom w kościołach - a wnioski jakie wyciąga z tej obserwacji jej wnikliwy umysł mówią nam wiele o ludzkich motywacjach i pragnieniach, pasjach i słabostkach. A w tej materii Virginia jest przecież mistrzynią.

Marysia | 2011-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2011

Ona pisze jakby była częścią tego miejsca. Jakby Londyn odwzajemniał jej spojrzenie. Nie rozumiem tych emocji. Być może dlatego, że nie znam historii mojego miasta a to, co przypomina mi się najpierw to stare fotografie z naćkanymi na wzgórzu żydowskimi chałupkami i białym zamkiem. To wygląda jak mrowisko z martwym motylem na wierzchu. Teraz zamek stoi, trawa równa po mrowisku ani śladu.

Sirocco | 2010-06-23

Zgrabnie napisane, ale nie porywające.

macpar | 2016-10-09
forrestgump | 2016-04-24