Słońce, możliwość, radość

Seria: Esej
Wydawnictwo: Czarne
Snoopy

Kolejna eseistyczna książka Michała Pawła Markowskiego, laureata Nagrody Kościelskich z roku 2000 za zbiór esejów "Anatomia ciekawości". Prywatne miesza się tu z publicznym, a rozważania o sztuce, literaturze i fotografii z bardzo osobistą narracją. Tytułowe kategorie odnoszą się do afirmacji doświadczenia estetycznego w najszerszym zakresie. Nie ma tu granicy między oglądaniem obrazów Bacona i Hoppera w muzeach czy zdjęć Cartier-Bressona a radosnym, zmysłowym doświadczaniem rzeczywistości. Intelekt nie spycha na dalszy plan cielesnego uwikłania w egzystencję, lecz stara się za nim, w miarę swoich sił, podążać. Książka zaczyna się od autobiograficznej opowieści o czytaniu, kończy zaś na odkryciu Ameryki. Choć nie jest to dziennik z podróży w sensie ścisłym, rejestruje podróże autora, zarówno te odbywane w wyobraźni i na piśmie, jak i te realne (Waszyngton, Tanger), podróże między wiekiem dziecinnym i dojrzałym i te między Europą a Ameryką. Jest to – jak powiada autor – egzystencjalny raptularz, w którym sztuka muzeów, sztuka opowieści i sztuka życia splatają się w mocny węzeł.

Książka ukaże się w koedycji z "Tygodnikiem Powszechnym".

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

ghaia | 2015-04-26
Przeczytana: kwiecień 2015

"Słońce, możliwość, radość" nie jest lekturą lekką, choć momentami odnosi się wrażenie, że taka właśnie w zamierzeniu miała być. Niestety, nie każdy może z nią stanąć do walki jak równy z równym. Zdecydowanie należy docenić nieprawdopodobną wręcz wiedzę i bogactwo języka autora, reprezentującego umierająca już kulturę wypowiedzi i kulturę w ogóle. Towarzyszenie myśli przewodniej wyłaniającej się (czasem) z jego esejów może być trudne, jednak nie znajduję jak na razie nic lepszego na rozruszanie szarych komórek i zmobilizowanie ich do rozwoju.

artdeco92 | 2011-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Z początku czytało się naprawdę świetnie. Eseje wprowadzały w trochę inny świat - ciekawy, piękny, pełen sztuki. Poszczególne teksty są zróżnicowane. Jedne mocno wchodzą w istotę jakiegoś zagadnienia penetrując ją bardzo erudycyjnie, inne są zabawnym zapisem wizyty na wystawie, czy w mieście. Pod koniec styl autora jest już jednak trochę nużący. I to wieczne wtrącanie słowa - "epifania", wyjątkowe zamiłowanie eseisty do tego pojęcia, nie jestem pewna, czy we wszystkich przypadkach użyte z uzasadnieniem.

lcht | 2016-05-29
MsSurrealist | 2015-09-15