Zbabělci
literatura czeska
Adam B

W powieści „Tchórze” autor ukazuje zjawisko postawy narodu okupowanej Czechosłowacji, który „odważny” był tylko w tych momentach, kiedy mógł sobie na to pozwolić, kiedy pozwalała mu na to sytuacja polityczna końca wojny. Bez względu na wyznawaną ideologię czy system wartości (nawet najbardziej szlachetny) – zdaje się mówić Škvorecký – człowiek pozostaje tylko człowiekiem, człowiekiem z całym przypisanym sobie brudem, ale także wspaniałością. Pisarz w swym debiucie literackim stwierdzał poprzez wypowiedzi bohatera, że nawet największa szlachetność i wzniosłość rodzi się z egoizmu, pychy i z zakładanej na siebie maski. To książka przede wszystkim o młodych ludziach i o targających nimi namiętnościach, a dopiero potem o ostatnich dniach wojny w małym miasteczku Kostelec.

źródło opisu: Maciej Łopuszyński Media FM

źródło okładki: http://www.kwadryga.com

Naia | 2014-11-22
Przeczytana: 03 listopada 2014

Na pewno nie warto podsuwać tej książki komuś, kogo chce się wyleczyć z czeskich stereotypów. „Tchórze” są bowiem groteskowym potwierdzeniem tego wszystkiego, z czym walczy Mariusz Surosz w „Pepikach” – przekonania, że Czesi są narodem biernym i gnuśnym, bezwolnie poddającym się prądowi historii. Inna sprawa to ten cudowny dystans, który pozwala takiemu Škvoreckiemu spojrzeć na sprawę sceptycznie i bez sentymentów. Gryząca ironia, humor... To też jest przecież bardzo czeskie. To jest to, co u Czechów najlepsze! Więc wszystkim wolnym od stereotypów podsuwać można, a nawet trzeba.

[http://literackie-skarby.blogspot.com/2014/11/hormony-i-jazz-w-czas-dogasajacej-wojny.html]

myggfa | 2016-11-06
Asia | 2016-05-13