Wyspy bezludne

Wydawnictwo: S. Orgelbrand i Sp.
83-86606-00-2
esej, historia, filozofia, sztuka
Beata Krawczyk

Jedna z najbardziej osobistych książek autora. Bohaterami kolejnych 21 rozdziałów - tytułowych wysp bezludnych są m.in.: Robinson Crusoe (a raczej jego rzeczywisty pierwowzór), Vincent van Gogh, Jan Paweł II, Sylvia Plath, Bolesław Wieniawa-Długoszowski, Rudolf Hess, Jezus Chrystus...). Trudno jest jednoznacznie określić gatunek literacki "Wysp bezludnych": eseje kulturowe, refleksje metafizyczne, proza poetycka...Całość jest dopełniona niezmiernie bogatym materiałem ilustracyjnym - książka zawiera ponad 160 czarno-białych i kolorowych: zdjęć, rysunków, reprodukcji malarskich i rycin.
Rozdziały:
Wyspa 1 (Mas-a-Tierra) - WYSPA KÓZ (Aleksander Selkirk)
Wyspa 2 (Epidauros) - UCHO (Vincent van Gogh)
Wyspa 3 (Tell el-Amarna) - OZYRYSACJA (Nefretete)
Wyspa 4 (Longwood) - CZWARTY (Napoleon Bonaperte)
Wyspa 5 (Teheran) - CUDOWNA LAMPA ALADYNA (Fath-Ali)
Wyspa 6 (Tipasa) - TIPASA - MON AMOUR (Marek Emiliusz Saturninus)
Wyspa 7 (Ossiach) - BLIZNA (Bolesław Śmiały)
Wyspa 8 (Burchan-Kaldun) - MODLISZKIADA (Dżyngis-Chan)
Wyspa 9 (Neuschwanstein) - ZAMEK BAJKOWEGO KRÓLA (Ludwik II Wittelsbach)
Wyspa 10 (Nowy Jork) - BOLEK OSTATNI (Bolesław Wieniawa-Długoszowski)
Wyspa 11 (Petersburg) - NOTRE DAME DE PETERSBURG (Katarzyna II Wielka)
Wyspa 12 (Połąga) - KRZYŻAK (Urlich von Kniprode)
Wyspa 13 (Savigny-sur-Orge) - RZYMSKI NAMIOT (Ludwik Davout)
Wyspa 14 (La Ferriere) - BALLADA O CZARNYM MAKAPHO I O DUCHACH (Henri Christophe)
Wyspa 15 (Auschwitz) - ĆWICZENIA Z DIALEKTYKI W ZAKRESIE PODSTAWOWYM (WEŁUG HEGLA) (Rudolf Hess)
Wyspa 16 (Watykan) - RUCHOMY CEL (Karol Wojtyła)
Wyspa 17 (Tadż Mahal) - TADŻ MAHAL (Sylvia Plath) Wyspa 18 (Sezam) - DOWÓD PRAWDY (Awicenna)
Wyspa 19 (Pitcarin) - SYNDROM ADAMSA (John Adams)
Wyspa 20 (Tobruk) - KISMET (Nieznany Żołnierz)
Wyspa 21 (Golgota) - LAMMA SABAKTHANI Wyd. 2 uzup.
Dodaj do profilu: FacebookBlipTwitter

Sandra | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Prawdopodobnie autor napisał najdłuższy wstęp na świecie. Co jednak nie psuje w nim nic, a nic. Cudownie opisane, inteligentne przemyślenia. Każdy rozdział jest o innej osobie z historii, która była na własnej bezludnej wyspie. Z książką zetknełam się, ponieważ musiałam przeczytać lekturę na historie. Mój nauczyciel pożyczył mi i z początku miałam przeczytać dwa rozdziały, co wystarczyłoby do zdania lektury. Jadnek kiedy podeszłam cała podekscytowany do biurka nauczyciela i zaczęlam opowiadać mu o moich odczuciach.porzyczył mi na dłużej, za co jestem wdzięczna, ponieważ książka jest wspaniała od początku do końca.

Chatte | 2013-06-08

Książka mojego życia. Ta książka jest moją Wyspą Bezludną, do której wracam, gdy potrzebuję ukojenia, gdy "rzeczywistość skrzeczy".

adamats | 2010-08-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2001

ON. To nie skrót, to ON, który przewija się przez stronnice tej książki i nie pozwala się od niej oderwać. Napoleon, Van Gogh i On... A jest jeszcze Bolesław Śmiały - jeden z najznamienitszych Władców Polski, skazany na wieczną konfrontację z jej patronem - Biskupem Stanisławem znaczy - którego wedle podań i legend własnoręcznie, na Skałce zaszlachtować raczył za warcholstwo i przeciwianie się władzy państwowej. Można nie zgadzać się z Autorem w kwestii wizji otaczającego nas świata, można nie podzielać jego poglądów na temat otaczającej nas rzeczywistości, nie sposób jednak nie docenić Jego pióra, sposobu w jaki przekazuje nam swoją wizję historii i reguł rządzących światem. Pan Łysiak czyni to WYŚMIENICIE, a lektura jego książek to uczta prawdziwa dla duszy i dla ciała, bo ono wszak za duszą podąża - nieprawdaż? :)

Harald_Hardrade | 2013-06-15

zdecydowanie uwielbiam wcześniejszą twórczość Łysiaka. Zanim wdał się we współczesne nawalanki polityczne (notabene nie bez racji), niemal każda Jego książka wciągała mnie w całości.

SylwiaCze | 2013-09-18
Przeczytana: wrzesień 2013

Nie jestem "łysiakowcem" ale ta książka mnie wciągnęła. Wybrane "wyspy" różnią się od siebie praktycznie wszystkim, począwszy od postaci i umiejscowienia w czasie a kończąc na zaskakującej puencie, w której autor pozostawia czytelnikowi miejsce na jej własną interpretację. Łysiak porusza procesy myślowe, wywołuje konsternacje, sprzyja refleksjom, pieści erudycją. Jestem wdzięczna osobie, która podarowała mi tę książkę w prezencie...

"Tę książkę przeznaczam ludziom, którzy na nią zasłużyli. Nie wiem ilu ich jest. Człowiek dziczeje stykając się z ludźmi i albo musi wybudować sobie erem, albo spłaszczyć się do wymiarów otoczenia(....) Znaleźć człowieka, z którym można porozmawiać nie wysłuchując banałów, komunałów, idiotyzmów, cwaniackich łgarstw, fałszywych zapewnień, tanich sprośności lub specjalistycznych bełkotów ,,fachowca", dla którego branżowe wykształcenie (plus umiejętność trzymania widelca) jest całą jego kulturą, kogoś bez płaskostopia mózgowego i bez lizusowskiej...

Radosław | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

Podobno nad tą książką Waldek napracował się najbardziej - powtarza, że zmieścił 21 powieści w jednej książce a honorarium dostał tylko za jedną więc to ostatni taki wybryk z jego strony.
Książka wybitna, jeśli ktoś akceptuje megalomanię WŁ, taka wycieczka w przeciekawe odmęty ludzkiej duszy. Kilka razy się człek uśmiechnie i kilka razy pochlipie cichutko.

polny | 2015-11-11
Przeczytana: 08 listopada 2015

Przeczytałem dawno temu Syndrom Adamsa gdzieś w Internecie i rozdział ten wstrząsnął mną wtedy. Postanowiłem dowiedzieć się kto to napisał i czy jest więcej - było. Po przeczytaniu całości wiem już, że było warto. Wśród Wysp Bezludnych jest jeszcze kilka znakomitych rozdziałów, arcydzieł, dzięki którym tak wysoko cenię tę książkę.
Czym ona jest? Wg mnie bajką dla dorosłych, poszukiwaniem idei, nostalgią za pewnym światem wartości nigdy nieistniejącym i który nigdy nie będzie istnieć poza naszymi umysłami.
Autor troszeczkę ustawia historię pod ten cel, ale nie jestem historykiem i zupełnie mi to nie przeszkadza. Miesza historię z fikcją, wręcz podróżuje w czasie.
Nie wiem co więcej napisać - trzeba to przeczytać.

Lilith | 2016-01-09

Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w życiu.

Żałuję niezmiernie,że odkryłam Pana Łysiaka dopiero teraz. Jego historie są magiczne,pełne ciekawych faktów i burzliwych historii. Autor miesza fikcję z rzeczywistością, ale robi to w taki sposób, że czytelnik chętnie się w tym świecie gubi. Gorzki wstęp, przy którym można uronić nawet kilka łez (ubolewając nad bolesną prawdą), przeradza się w fantastyczną lekturę. Tak trudno było mi się z nią rozstać, że dawkowałam sobie tę przyjemność powoli, rozdział po rozdziale, ze sporymi przerwami.

Jeśli jeszcze nie mieliście tej książki w dłoniach, zróbcie to. Nie pożałujecie!

pkkurek | 2014-12-19

Tak na prawdę to trudno ocenić jednoznacznie dzieło Łysiaka, ale każda z 21 wysp ma coś w sobie co powoduje, że człowiek musi uruchomić różne zwoje swojego mózgu,raz są to wspomnienia z dzieciństwa, duma narodowa, zawikłana prawda związana z wiarą czy też porostu samo życie przedstawione na mega ciekawych przykładach. Ogromny szacunek dla autora!

uczimoo | 2013-05-06
Przeczytana: 2000 rok