Retoryka podręczna, czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić

Wydawnictwo: Znak
retoryka, podręcznik
czupirek

Retoryka to sztuka mówienia. Jest więc czymś, co każdy z nas powinien znać i umiejętnie wykorzystywać. Po co? Aby mówić skutecznie. Oczywiście większość osób intuicyjnie wyczuwa, co i jak należy powiedzieć w danej sytuacji, ale niestety czasem owe przeczucia zawodzą. I właśnie dlatego każdy powinien przeczytać tę książkę: żeby jego intuicja stała się niezawodna.
Ale jest jeszcze inna korzyść...

Ale jest jeszcze inna korzyść z lektury tej książki, może nawet ważniejsza: każdy powinien umieć bronić się przed manipulacją, gdyż retoryczne mechanizmy (roz)mówca może niestety wykorzystywać również w taki sposób. Trzeba więc nie tylko świadomie mówić, ale przede wszystkim świadomie słuchać wypowiedzi, które zewsząd nas otaczają, namawiają, kuszą, zwodzą...
Autorzy unikają suchych opisów teorii retorycznej. Zamiast tego dowcipnym, obrazowym językiem pokazują na przykładach wziętych z życia, jak mówić i słuchać. Ta książka nie wyjaśnia, jak jest zbudowany zegarek, lecz sugeruje, jak najlepiej pytać o godzinę i jak najzręczniej na to pytanie odpowiadać.

Książka opisuje nieznaną mi wcześniej dziedzinę. Jest ciekawie zbudowana podzielona na części. Każda część kończy się ćwiczeniami. Ponadto po drodze w podrozdziałach są wyróżnione hasła ułatwiające zapoznanie się z przedstawianym zagadnieniem.
Książka to nic innego jak instrukcja tworzenia wypowiedzi własnych oraz odbierania wypowiedzi innych. Można tutaj znaleźć zarówno wskazówki na co zwracać uwagę podczas tworzenia własnych wypowiedzi jak i to czego szukać w wypowiedziach innych osób. Zawiera przykłady z życia wzięte. Przykładowo "jestem za, a nawet przeciw" Wałęsy, jako "konflikt ról".
Dzięki niej można znacznie poprawić zrozumienie tego co mówią inni i nauczyć się mówić tak aby jasno przekazać innym to co przekazać się chce.

mikozul | 2012-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2012

Bardzo dobry poradnik – aktualny i barwnie napisany. Duży plus za konkretne ćwiczenia i dużo ciekawych przykładów.

Dobiesław | 2016-07-31
Melaczyta | 2016-05-17