Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki

Wydawnictwo: Znak
medycyna, sztuka,

Książka nie próbuje epatować postępem medycyny, choć nie pomija jej zawrotnych osiągnięć. Na tej kanwie mówi o przenikaniu medycyny przez naukę, wspomina o odkryciach, których autor był świadkiem, porusza sprawy erozji etyki lekarskiej i snuje wizje medycyny przyszłości.

• Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Obce dziecko
  • Historia pszczół
  • Sen sów
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Cześć, co słychać?
  • Małe życie
  • Ogród spieczonej ziemi
  • Pani Noc
  • Malfetto. Drużyna Róży
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

7,74 (43 ocen i opinii)
Sen sów
Jerzy Sosnowski

6 (3 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Malfetto. Drużyna Róży
Marie Lu

8 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 1919
Strega | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

"Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki" profesora Andrzeja Szczeklika to napisana w gawędziarskim stylu opowieść o sztuce lekarskiej, o darze przewidywania, o spotkaniu dwóch stron: lekarza z pacjentem. Sporo w niej nawiązań do greki, do symboliki, do mitów, magii, sztuki i muzyki, są i anegdoty z pracy lekarza.
Profesor Szczeklik był bardzo barwną krakowską postacią, człowiekim o szerokich horyzontach myślowych, erudytą, a przede wszystkim Wielkim Lekarzem. "Katharsis..." jest potwierdzeniem tej jego wyjątkowości. Zadziwia i wciąga. Polecam.

Przemysław Zyra | 2015-04-17
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Nie twierdzę, że to zła książka. Być może jest dla mnie zbyt ambitna i po prostu nie potrafię jej zrozumieć. Odnoszę jednak wrażenie, że jest strasznie chaotyczna. Autor z jednej strony opowiada coś z kultury antycznej, chwilę później mamy nawiązanie do kultury judaistycznej a zaraz potem anegdotę z życia lekarza. Troszkę ciężko za tym nadążyć, a jeszcze trudniej zrozumieć cel tych skoków.

Z pewnością osoby znające samego autora, bądź inne jego dzieła, mogą znacznie łatwiej przyjąć treść książki. Mi było trudno.

tivrusky | 2015-07-11
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 lipca 2015

Andrzej Szczeklik był wielkim humanistą! Udowadnia to dobitnie już w swoim debiucie książkowym - Katharsis - szuka istoty człowieka, relacji między pacjentem a lekarzem, natury cierpienia i nadziei. Do tych poszukiwań zaprzęga wszelkie możliwe dziedziny: zagląda do literatury minionych wieków, drąży grecką mitologię, przygląda się wielkim dziełom malarstwa... sięga też do rozległej wiedzy z dziedziny medycyny, genetyki, biologii, chemii i fizyki. Porusza się w nich z niezwykłą finezją, z podziwu godną zręcznością. A człowiek jako taki wciąż się wymyka! Wciąż pozostaje nieuchwytny! Autor pisze: "wszak biologia i nauki ścisłe nie powiedziały na temat świadomości nic ponad to, co odkryła filozofia i literatura!" Z kart książki przebija wielki zachwyt nad tymi wciąż trwającymi poszukiwaniami.
Pojawia się tu także niepokój o kształt współczesnego świata, o miejsce etyki w rozwoju nauki (klonowanie, eutanazja, polityka). Szczeklik skarży się: "Nauka, zajęta innymi sprawami, nie dba...

formalina | 2013-10-23

Pierwsza i najlepsza książka Szczeklika. Zachwycająca inteligencją, umiejętnością odnajdywania połączeń międzykulturowych, humanizmem. Ale także dająca wrażenie ostoi- po wszystkich obrazach, które widzi lekarz, a normalnemu człowiekowi są one oszczędzone Szczeklik okazuje człowieczeństwo. Nie jest bezosobowym Panem Doktorem, który mości się coraz wygodniej na coraz wyższym piedestale, co często robią lekarze. Jest człowiekiem, który widział agonię Tischnera, wychłodzonego menela ale i swoją własną.
Z tego wszystkiego mogła powstać klasyczna książka medyczna, jakich widziałam wiele: co zrobiłem, kogo uratowałem, jak wspaniała jest nauka (i także ja sam). A mamy drogę medycyny od jej początków, jej połączenie z magią, muzyką, poezją, alchemią. Neurastenik spotyka się z wieszczką Kasandrą, mitomanka z Achillesem cierpiącym nad truchłem Patroklosa, arcydzięgiel z prednizonem.

Nie do końca umiem wyrazić, czym jest dla mnie ta książka. Ciepły zapach papieru miesza się ze szpitalnym...

Anetka P | 2014-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 listopada 2014

A mnie ta książka zawiodła. Przeszkadzało mi doszukiwanie się na siłę ukrytych sensów i metafizycznych powiązań między sferą duchową a fizjologią/biochemią/biologią komórki. Raziło zbyt częste odwoływanie się do jedynych słusznych poglądów kościoła katolickiego i słów Jana Pawła II. W biologii nie ma miejsca na magię i poetykę. Medycyna i humanizm powinny iść razem, obok siebie, a nie się ze sobą zlewać.

Andrzej | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Co tu dużo mówić: po prostu niezwykle ciekawa, inspirująca książka, uchylająca rąbek tajemnicy niedsotępnej dla większości z nas - rozterki lekarza, balansującego nieustannie na granicy życia i śmierci ludzi powierzających mu siebie, swoje zdrowie, nadzieję, strach, chorobę, cierpienie. Ponadto pokazuje nieznany obraz alternatywnej medycyny z "rodzimego podwórka" Medycyny Zachodu, czyli rolę sztuki (nade wszystko muzyki) i natury w leczeniu. A do tego dołączone porządnie wydrukowane, doklejone, ciekawie dobrane ilustracje do kolejnych rozdziałów - jak dla mnie po prostu ujmujące.

Kaklucha | 2015-09-13
Przeczytana: 12 września 2015

Książka zmuszająca do refleksji, napisana przez wielkiego Lekarza i Humanistę. Nie tylko dla tych, którzy są związani z medycyną.

Michał | 2012-07-10

Profesor Andrzej Szczeklik był niestety jednym z ostatnich prawdziwych lekarzy-humanistów.Poza niekwestionowanymi dokonaniami w dziedzinie nauk medycznych, cechowała go także ogromna wrażliwość na piękno.Dawał temu wyraz między innymi w swych świetnych książkach (poza "Katharsis", napisał także "Kore" i "Nieśmiertelność") czy też uskuteczniając fortepianowy freestyle w "Piwnicy pod Baranami". Bez rozwodzenia się nad treścią "Katharsis"...każdy lekarz powiniem przeczytać tę książkę.Im mniej zdehumanizowanych palantów w tym zawodzie, tym lepiej dla pacjenta.By słowo ciałem się stało - wszystkim kolegom po fachu radzę sięgnąć po "Katharsis". Wystarczy jeden "luźniejszy" dyżur i książka przeczytana. P.S. Dawno nie widziałem tak pięknie wydanej książki. Krakowski "Znak" stanął na wysokości zadania - obrazki między rozdziałami przepiękne!!!

Hmm | 2013-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Zachęcona "Kore" i nie zrażona "Nieśmiertelnością" sięgnęłam po "Katharsis", ale nie doznałam, ani humanistycznego olśnienia, ani pocieszenia, ani oczyszczenia. Autor, znany profesor, humanista, i człowiek wierzący, już pomijając przywdziewanie nauki i prezentowanie prywatnych sądów tam, gdzie jest miejsce na ---moim skromnym zdaniem--- naukowe fakty, albo zaznaczenie swojej prywatnej opinii, po prostu się powtarza.Ten, kto czytał poprzednie książki Autora, wyłapie bez trudu owe duplikaty. Szkoda, wielka szkoda. Oczywiście nie odmawiam oczytania Autorowi, czy też gładkich okrągłych zdań.Książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie, ale z małymi zająknięciami. I, co warte zauważenia, ładnie jest wydana, tak jak wszystkie poprzednie.

Rosiomak | 2013-10-27
Przeczytana: 2013 rok

Wspaniała gimnastyka dla umysłu - o medycynie absolutnie interdyscyplinarnie, może nawet trochę magicznie. Książka lekarza, który naprawdę myśli o tym, co i dla kogo robi - a także jakie ma korzenie jego sztuka.