Ocalone w tłumaczeniu

Wydawnictwo: a5
978-83-61298-14-4
tłumaczenia, translatologia
Agnieszka

W nowym wydaniu Ocalone w tłumaczeniu składa się z pięciu części. Pierwsza to Mały, lecz maksymalistyczny manifest translatologiczny - teoretyczne wnioski z doświadczeń translatorskich autora. Druga to zbiór szkiców o poszczególnych przekładach z języków obcych na język polski. Trzecia analizuje przekłady z polskiego na inne języki. W czwartej części Barańczak pisze o problemach tłumaczenia Shakespeare'a, zaś w piątej, Małej antologii przekładów-problemów, prezentuje czterdzieści wierszy różnych poetów, opatrując je komentarzami objaśniającymi stopnie trudności przekładu.

Melancholia | 2012-05-09
Przeczytana: 06 maja 2012

Książka do podziwiania... wyjątkowego talentu translatorskiego pana Barańczaka.

Agata_S | 2011-08-02

Jak to u Barańczaka - pięknie, błyskotliwie i z humorem. Książka będąca obszernym przewodnikiem po trudnej i podstępnej sztuce tłumaczenia z obcych języków. Zamiast nudnego podręcznika nafaszerowanego teoriami, mamy tu ciekawą i wciągającą lekturę pełną praktycznych wskazówek. Dla mnie - kopalnia potrzebnej wiedzy i wyszukanej zabawy, kiedy mogę śledzić krok po kroku warsztat autora. Niezaprzeczalnym atutem tej książki jest sama osoba autora - geniusza w dziedzinie, którą z takim kunsztem, pasją - ale też dystansem - opisuje.

Kamasz | 2013-10-06
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2013

Można nie interesować się poezją, można przymykać oko na Shakespeare'a, ale wrażliwość na piękno (jedność w wielości) występuje u każdego homo sapiens zdolnego do składania liter w wyrazy. Barańczak konfrontuje przekłady z przekładami, usiłując wykazać błędy, przekazać wskazówki i... pochwalić się swoimi dokonaniami. Udowadnia, że wszystko jest możliwe, że nie istnieją dzieła nieprzetłumaczalne. Gani słabych, chwali ambitnych translatorów (tłumacze Białoszewskiego na angielski!). Szczególnie cenne są jego zmagania z Szekspirem, w związku z tym, co zrobili z nim poprzedni tłumacze. Wytyka bolesne wpadki, pokazuje drogę swoim zdaniem poprawną.
A kto jak kto, ale Barańczak swoim Szekspirem chwalić się może.
W dodatku - mnóstwo zagadek translatorskich, zabawa dla ambitniejszych. POLECAM.

książek: 1941
Luna | 2013-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2013

Interesujące, dowcipne, zabawne, pouczające - i co by tu jeszcze! Zbiór artykułów czy też właściwie przykładów, jak tłumaczyć nie należy, podane propozycje autora, przestrogi... Autor dość śmiele sobie poczyna, zwłaszcza na początku - lecz z pewnością usprawiedliwia go ponad dwudziestopięcioletni staż w zawodzie.

yootsuu | 2014-08-24
Przeczytana: 02 czerwca 2014

zawsze podziwiałam Barańczaka nie tylko za jego twórczość, ale też to, co robił w zakresie tłumaczeń. ma wybitny smak i zmysł, ufam jego pracom w stu procentach i bardzo chętnie sięgam po jego przekłady. 'Ocalone w tłumaczeniu' to niezwykle ciekawa lektura, po którą radzę sięgnąć niezależnie od tego, czy ktoś zajmuje się angielskim, hiszpańskim, francuskim czy litewskim - nawet, jeśli w książce nie znajdziemy przykładów i zadań dla 'swojego' języka, to i tak warto je przejrzeć, zwłaszcza, że z angielskiego łatwo wyłapać sens. oprócz części 'przykładowej', niezwykle cenna jest część teoretyczna i przemyślenia autora. polecam! :)

Karol | 2013-07-09

Niby rzecz o tworzeniu tłumaczeń a czyta sie jak powieśc kryminalną. Wspaniała!

e14626 | 2016-04-28

Zmagania tłumacza z językiem, które czyta się jak kryminał.

Nie | 2016-10-14
Przeczytana: 02 listopada 2016
oliksto | 2016-09-21
Przeczytana: 2013 rok
Agnieszka | 2016-03-06
Zmarł Stanisław Barańczak

W nocy z 25 na 26 grudnia zmarł znakomity poeta, krytyk literacki i tłumacz - Stanisław Barańczak. W 1999 roku za tomik poezji "Chirurgiczna precyzja" został uhonorowany Nagrodą Literacką NIKE. Przełożył na język polski ponad 20 dzieł dramatycznych Szekspira. Prywatnie - brat Małgorzaty Musierowicz.