Ptak Dodo, czyli co mówią do nas politycy

Okładka książki Ptak Dodo, czyli co mówią do nas politycy Michał Rusinek
Okładka książki Ptak Dodo, czyli co mówią do nas politycy
Michał Rusinek Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
Znak
2023-07-26
2023-01-01

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Makabreski Sebastian Kudas, Michał Rusinek
Makabreski Sebastian Kudas, Mi...
Okładka książki Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Szalik. O Wisł... Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki Sennik dla dzieci Maria Brzozowska, Michał Rusinek
Sennik dla dzieci Maria Brzozowska, M...

Rusinek jak zawsze w doskonałej formie. Rozważania o języku (w kontekście współczesnej polityki, zwłaszcza) zajmują miejsce najszczególniejsze ze szególnych w zakamarkach mojego językoznawczolubnego serduszka. Cieszę się że została ta książka wydana poza trylogią (‘Pypcie na języku’/’Zero zahamowań’ i ‘Mroczny eros’ – jeśli jakimś cudem nie znacie to zdecydowanie polecam); ciężar gatunkowy, pewnie ze względu na nieco mniej prześmiewczo mroczną tematykę (uchodźcy, wojna w Ukrainie) – cóż, ciąży. Ale M. Rusinek, jak tylko M. Rusinek potrafi, i o tym pisze z inteligencją, swadą, polotem, humorem, szacunkiem do tych, którym szacunek się należy i delikatną szpilą wbitą tym, którym należy się nawet więcej niż delikatna szpila. Uczta.

Michał Rusinek, ,,Ptak DODO, czyli co mówią do nas politycy".
To wybór felietonów pisanych przez p. Rusinka do ,,Gazety Wyborczej". Wciągająca i pouczająca lektura, szczególnie dla osób żywo zainteresowanych językiem i polityką.
Michał Rusinek analizuje wypowiedzi polityków pod względem struktury, użytych frazeologizmów, znaczenia słów. Jest przy tym bardzo sarkastyczny. Tropi błędy językowe w wypowiedziach polityków i dziennikarzy, np. wbić szpilę w kogoś zamiast komuś. Bezlitośnie obnaża braki w wykształceniu ogólnym i językowym osób z otoczenia poprzedniej władzy.
Pan Rusinek pisze o różnych rzeczach, np. o współczesnych eponimach i zapożyczeniach językowych, o patosie w narracji rządu Morawieckiego, o pokazie slajdów MSZ na temat niemoralności uchodźców ,,atakujących" nasze granice, o disco-polowej poetyce wywiadu z Kurskim, o tym, kto poczuł się obrażony dziecięcym purnonsensem w modlitwach (,,pod Poncjuszem Piratem") itp.
Tytułowy ptak Dodo to postać z ,,Alicji w Krainie Czarów", który wyrażał się w sposób niejasny, bełkotliwy, tak, aby zagmatwać wypowiedź. Dokładnie tak jak mówili do nas politycy poprzedniej ekipy. Michał Rusinek jest bezlitosny w analizowaniu wypowiedzi typu: ,,Na dzień dzisiejszy uważamy, że planowane wykonanie wydatków będzie wynosiło zero, ponieważ nie będziemy mogli zrealizować całych procesów inwestycyjnych, które dopiero się rozpoczną. Było jeszcze pytanie dotyczące wydatków w zakresie subfunduszu profilaktyki. Również planujemy niewykonanie planu wydatków, ponieważ faktycznie są tam 124 mln zł, ale całość wydatków planujemy w roku przyszłym". UFFF.

Michał Rusinek, ,,Ptak DODO, czyli co mówią do nas politycy".

Przyjemne, inteligentnie napisane felietony językoznawcze. Bardzo dobra pozycja.

Książka "Ptak Dodo" jest znacznie poważniejsza niż takie pozycje jak "Niedorajda" czy "Zero zahamowań". Wynika to prawdopodobnie z tematyki: wojna w Ukrainie, kwestia granicy polsko-białoruskiej, śmierć pani Izabeli z Pszczyny czy "śnięte" ryby w Odrze.
Z języka można wyczytać znacznie więcej niż tylko umiejętności komunikacyjne danej osoby, jak np. ukryte zamiary, czyjeś intencje itp. I to rozpracowanie, w tym przypadku polskich polityków udało się panu Rusinkowi doskonale. Niektóre teksty mnie poruszyły i wzruszyły, inne dużo rozjaśniły.
Polecam nie tylko osobom zafascynowanym i interesującym się językiem, ale wszystkim, chcącym być na bieżąco. Warto być zorientowanym także w sferze języka, choćby po to by szybko i łatwo wyłapać szkodliwe treści, w tym propagandę.
A wszystkim politykom życzę takiej kultury słowa, jaką operuje pan Michał Rusinek.
Na sam koniec pragnę dodać, iż książka ta rozbudziła mój apetyt na inne publikacje tego autora.

"Ptak dodo" to moje pierwsze spotkanie z piórem Michała Rusinka. Powiem tak: obym przeżywał więcej takich literackich spotkań! Intelektualna uczta dla ducha i umysłu.

1962

Felietony. Błyskotliwe i inteligentne, śmieszne, a jednocześnie przerażające w swej prawdziwości.

W każdym rozdziale musiałam sięgać po słownik języka polskiego. Nie każdy ma stopnie naukowe i zna encyklopedyczne słownictwo, a niektóre słowa (nie cytaty) można było zastąpić bardziej zrozumiałymi dla przeciętnego czytelnika.

Jednak wolę Rusinka czytac/słuchać jak pisze o Szymborskiej, a nie politykuje :) momentami mocno odpływałem.

Błyskotliwe, ale mam wrażenie, że te ostrze języka może obrócić się na każdego i obśmiewać zjawiska pod dowolną tezę. Niepokojący oręż.

• Polityka
  • Przeczytane 2023