O sobie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Autobiografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak

Absolutna Rewelacja.
Fantastyczna.
Niezwykle skromny człowiek.
Żadnej egzaltacji,czy pozerstwa.
Głęboka znajomość kondycji ludzkiej i realiów życia w komunistycznej Polsce.
Świetny zmysł obserwacji.
Wszystko to w moim ulubionym gawędziarskim stylu.
Kupiłem natychmiast

Żona_Pigmaliona | 2017-11-16

Książka absolutnie rewelacyjna ! . Ciekawa gratka dla sympatyków autora , jak również dla miłośników filmów i sztuk wyreżyserowanych przez Pana Kieślowskiego . Na początku autor opowiada o swoich latach dziecinnych , o ciągłych przeprowadzkach z powodu choroby ojca , o chłopięcych psotach i bez rozczulania się i ględzenia o biedzie . Później z chłopca wyrasta młodzieniec który według ówczesnych czasów miał obowiązkowo odbyć Zasadniczą Służbę Wojskową . To w jaki sposób udało mu się od niej wymigać i jak sprawił że dostał kategorię która mówiła '' Niezdolny do służby wojskowej nawet w czasie wojny '' , rozbawiło mnie niemal do łez . Później dorosły już Kieślowski opowiada o swoich filmach . Dokładnie i z detalami . Jakie miał kłopoty z ich realizacją , jakie zdarzały się dziwne przypadki , które filmy cenzura zamieniła na długie lata na tak zwane '' pułkowniki '' i jak tę cenzurę sprytnie czasami udawało się wykiwać . Skąd się brały i jak powstawały pomysły na dany film i jakie...

Ta książka to dla mnie jak rozmowa z mądrym przyjacielem. Tym bardziej, że jest ona zapisem rozmowy Krzysztofa Kieślowskiego z Danutą Stok, która zapisała słowa pierwotnie mówione bez uładzania. Stworzyło to „niemalże intymny nastrój wypowiedzi”. I tak też odbierałam wypowiedzi KK, miałam wrażenie, że rozmawiamy, że mówi do mnie.
Opowiada głównie o tym jak powstawały jego filmy począwszy od zamysłu, od samej idei, poprzez scenariusz, scenopis później montaż; opowiada jakim transformacjom ulega pierwotny pomysł, jak zmienia się, gdy pojawiają się operator, kompozytor, aktorzy – wszyscy oni wnoszą swój wkład w filmy Kieślowskiego. Wydaje się to być niezbyt ciekawe, ale reżyser opowiada tak, że nie można się oderwać! – ja nie mogłam.
Prosta, wydawałoby się, sprawa jak tytuł filmu (chodzi o „Podwójne życie Weroniki”) angażuje wiele osób: rodzina, przyjaciele, ekipa – wszyscy myślą nad tytułem. Sam Kieślowski ma ponad 50 pomysłów na tytuł i żaden mu się nie podoba. W końcu KK...

Czas | 2016-03-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016

Ta książka, to spotkanie z niesamowitym człowiekiem. Postacią pełną wrażliwości, ciekawości drugiego człowieka i otwartości na drugiego człowieka. Z czytanych słów, zdań układa się obraz człowieka pełnego mądrości, pokory i skromności. Odpowiedzialnego za obraz, który tworzy, ale również za przedstawionego w nim bohatera.
Bohater i zarazem narrator tej książki był poszukiwaczem wartości, a jednocześnie był wartością samą w sobie. Bardzo bliskie jest mi się również poczucie humoru Kieślowskiego, jego dystans do świata i ludzi. Jak również jego dojmująca potrzeba zrozumienia drugiego człowieka, wczucia się w niego. Cechowały go ponadto ogromne pokłady tolerancji, postawa daleka od krytykowania, a akcentująca o złożoność ludzkiej psychiki, postaw, okoliczności towarzyszących i wpływających na określone decyzje człowieka. Czytając tę książkę przypomniał mi się bohater „Zbyt głośnej samotności” - mimowolnie wykształcony, tak tutaj poznałam mimowolnego psychologa, czy psychoanalityka...

Grażyna | 2014-02-03
Przeczytana: 12 lutego 2014

Stefi | 2013-04-29
Przeczytana: 2001 rok

Chciałabym widzieć świat jego oczami...

Butcher | 2013-05-20

Krzysztof Kieślowski jest moim autorytetem. Uwielbiam go za jego inteligencję i skromność. W książce opowiada o swoim życiu, filmach, Polsce XX wieku. Serdecznie Polecam.

Nala08 | 2017-01-02
Przeczytana: 31 grudnia 2016

„Autobiografia” ma charakter osobistego i poruszającego wyznania. Wielka w tym zasługa Danuty Stok, Polki urodzonej i zamieszkałej w Wielkiej Brytanii, która cykl swoich wywiadów z Kieślowskim zapisała w formie jego wypowiedzi. Kompozycją „Autobiografii” rządzi chronologia. Kieślowski opowiada kolejno o swoim dzieciństwie, o swoich rodzicach, potem o łódzkiej szkole filmowej, o swoich filmach dokumentalnych i filmach fabularnych, aż do „Trzech kolorów”. Ostatnie rozmowy Stok przeprowadziła z Kieślowskim w czerwcu 1993 roku w Paryżu.

koemata | 2016-01-22
Na półkach: Przeczytane, Audio, A w 2016
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Kieślowski w rozmowach na temat swoich filmów

Jakub | 2018-07-06