Historia i utopia

Tłumaczenie: Jacek Szporko
Wydawnictwo: Aletheia
Histoire et utopie
historia, utopia, filozofia, polityka

Sześć obszernych esejów tego tomu daje wyraz wszystkiemu, z czego Cioran jest znany. Polityczny sarkazm jest niewątpliwie gorzkim echem młodzieńczej fascynacji i rozczarowania faszyzmem. Mizantropia i ironia biorą tu na warsztat fazę historii politycznej z komunizmem i tradycją utopijną. Autor, choć na przykład wypowiada proroctwa o historii Rosji, mniej interesuje się doraźną polityką niż polityczną "mentalnością" ludzkości gotowej ulec zniewoleniu przez utopię, potępiającej to, w czym Cioran prowokacyjnie upatruje twórczej mocy: tyranów i zemstę. Jak zawsze czytelnik staje przed dylematem, czy chodzi tu o swoisty eksperyment myślowy, o pytanie, jak daleko można posunąć myśl w destrukcji tego, co ludzkość uważa za przyjęte wartości, czy też o rzeczywiste przekonania i wizje outsidera-demaskatora.

m_ght97 | 2016-12-04
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 25 listopada 2016

Nie mam doświadczenia w czytaniu filozofów. Może go zdobędę. Cioran w swoich esejach pokazuje się jako zgrabny analityk, mile wnioskuje w sytuacji w Rosji "w latach komunizmu". Wiemy z posłowia, że autor to postfaszysta, co nieco może zmienić czytelnikowi postrzeganie toku myślowego, ale czy aż tak znacznie? Nie odpowiem na to pytanie. Będę zgryźliwy. Jeden z esejów był nudnawy, miał jakiś ciężki styl na czytanie w tramwaju i w metrze, a może to był autobus jadący przez Grochów, nieważne, przerzuciłem te parę kartek i czytałem następny esej.

Moja opinia wydaje się mętna, jakoś, moje rozkojarzenie nie wpłynie na to, że Cioran będzie miał mniej czytelników. Ale studium Rosji radzieckiej i nierealności utopii dawał autor świetnie. I o Prometeuszu parę słów. Jeśli kogoś interesuje tematyka to się nie zasmuci.

kasia9336 | 2014-02-03
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Dość ciekawa pozycja. Cioran, rumuński nihilista, człowiek w młodości rozczarowany faszyzmem, patrzy na świat w sposób tylko sobie właściwy. Drwiąco i pogardliwie wyraża się o wszelkim autorytaryzmie. Książkę niewątpliwie warto przeczytać, nie należy jednak spodziewać się po niej niczego konkretnego. Cioran nie tworzy doktryny politycznej, jakiegoś spójnego zestawu poglądów. Z perspektywy własnych doświadczeń i emocji, próbuje opisać, ocenić rzeczywistość. Ciekawe jest jego podejście do liberalizmu. Zdaniem Ciorana, wymaga on od człowieka, by wyparł się pierwotnych instynktów i charakterystycznych, dla ludzkiego gatunku, cech - potrzeby dominacji, egoizmu. Liberalizm obnaża, zdaniem Filozofa, dramat ludzkości - aby uczynić siebie szlachetnym, trzeba zrezygnować z siebie.

Zib | 2017-02-14
dama_KIER | 2016-02-11