Ostatni Mesjasz

Den sidste Messias
flow

darthbergi | 2017-10-23

Genialny poetycki esej, skłaniający do refleksji nad stosowanymi powszechnie i na szeroką skalę metodami tępienia przez jednostkę ludzką swojej własnej świadomości. Analiza metod zakotwiczania się w tej rzeczywistości, aby uniknąć spojrzenia na swoją małość i beznadzieję w obliczu wszechświata.

Jedyne, co poddałbym w wątpliwość, to sugerowanie przez autora, że poszerzenie świadomości prowadzi bezpośrednio do wniosku, że życie ludzkie nie ma sensu i sprzyja zakończeniu tego życia. Kłóci mi się to trochę z nauką. Skoro wszystko to tylko zbiór atomów i reakcji, to co moje życie/ śmierć zmieni? Nic. Autor zdaje się za mało polemizował z tym punktem widzenia.

Arczi | 2017-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciekawa próba ujęcia człowieka z perspektywy egzystencjalistyczno-naturalistycznej.

Zapffe widzi świadomość człowieka jako przypadkowy wytwór natury. Podążając tym założeniem wylicza szereg mechanizmów, mających bronić tę świadomość przed tą rażąca beznadziejnością jej egzystencji. Pod lupę bierze zarówno potoczne oczywistości jak i te przejawy ludzkiej aktywności, które zwykliśmy uważać za wyższe (kultura, religia, filozofia). Ostateczne zbawienie ludzkości widzi w antynataliźmie.

Na pewno warto rozważyć wywód autora, przyjmując jego początkowe założenie jako pozycję w jakiej postawiona jest ludzka świadomość, otoczona mechanistycznym światem nie może w nim odnaleźć nic sobie podobnego, co może prowadzić do beznadziejnych wniosków. Ostatecznie, oceniając z pozycji antynaturalistycznej uważam, że autor mocno spłyca charakter ludzkiej egzystencji. Należy za to zdecydowanie oddać mu szacunek, za doprowadzenie w wywodzie swoich założeń do ostatnich konsekwencji, mimo ich...

Niesamowite rozważania na temat tego czym jest kultura i jaką pełni ona rolę w życiu człowieka - tej samoświadomej, kosmicznej sieroty, skazanej na życie na ziemi. Zapffe opisuje główne mechanizmy, służące pewnej negacji ludzkiej istoty tj. stłumienia jego świadomości. W paru zdaniach odnosi się też do dzisiejszego upadku najważniejszego z nich, czyli kotwiczenia, sprzedając zgrabnego pstryczka w nos komunistom, choć zupełnie nie było to jego zamiarem. Ten esej ma lekko artystyczną formę i naprawdę zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Z całych rozważań wysuwa się jeden postulat - antynatalizm.

MalujęTrawę | 2018-12-26

Czy mieliście kiedyś wrażenie z tyłu głowy, że coś z tym życiem jest nie tak? Że coś tu nie pasuje? Że wydaje się wam ono nieco... hmm... sztuczne?
Co takiego popycha nas do działania? Dlaczego nie możemy po prostu siedzieć zupełnie biernie w wolnym czasie, jak to robią zwierzęta?
Dlaczego ludzie pomimo bólu, strachu, nudy, upokorzeń i wszelkiego innego cierpienia brną dalej, rzadko decydując się na ostateczny krok w postaci odebrania sobie życia?

Na te pytania można znaleźć odpowiedzi w "Ostatnim Mesjaszu". Jego autor - Peter Wessel Zapffe połączył biologię z filozofią,
zajmując się ludzkością z punktu widzenia natury, nie zaś z punktu widzenia człowieka. Według niego cecha charakterystyczna, wyróżniająca nas od zwierząt, czyli świadomość, wyewoluowała przesadnie (ewolucja jest tu zbiorem przypadkowych zmian, niekoniecznie korzystnych) i przez jej ogrom stała się ciężarem. Nasze mózgi nie są w stanie radzić sobie z nadmiarem stymulacji. Dlatego człowiek, aby przeżyć i sprawnie...

atampaolo | 2018-03-02
Przeczytana: 02 marca 2018

"Całość życia, jakie obecnie możemy obserwować, jest zarówno na płaszczyźnie społecznej, jak i indywidualnej na wskroś przesiąknięta mechanizmami wyparcia; możemy je wyśledzić nawet w najbardziej prozaicznych przejawach życia codziennego. Procesy te tworzą złożoną i nieprzejrzystą wielość fenomenów, choć uprawomocnione wydaje się wyróżnienie czterech głównych typów (naturalnie występujących we wszelkich możliwych kombinacjach). Są nimi: izolacja, zakotwiczenie, rozproszenie i sublimacja."

polny | 2016-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Absolutny geniusz. Chciałem się kilka razy rozpisać, ale nie potrafię. Po prostu geniusz.

książek: 2020
Yasui | 2019-04-18