Złe miasto

Cykl: Doktor Jan i Karol Gordon (tom 20)
Wydawnictwo: Czytelnik
8307019753
przygodowa
Paweł

Doktor Jan, przyjaciel głównego bohatera, wyrusza wraz z nim do Nevady. Po drodze do rzeki Humboldta zatrzymują się w małym miasteczku. Bohaterowie spróbują odkryć czy szeryf, który traktuje miasto jak swoją własność, nie ma czarnej plamy na karcie przeszłości.

Ilustracje Stanisław Rozwadowski.

źródło opisu: opis okładkowy

Stokrotka | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Od dawna miałam chrapkę na powieść Wiesława Wernica, zwłaszcza na „Tropy wiodą przez prerię”. Zdobycie książki okazało się jednak niewykonalne i dopiero ostatnio – zupełnym przypadkiem – w moje ręce trafiło „Złe miasto”, ostatni tom cyklu. Miałam obawy, czy fabuła będzie zrozumiała dla osoby, która nie zna poprzednich części. Na szczęście Wiesław Wernic tak poprowadził akcję, że bez trudu odnalazłam się w sytuacji.
Głównymi bohaterami są doktor Jan i traper Karol Gordon. Zatrzymują się oni na dłużej w miasteczku Colding rządzonym przez szeryfa Creniana, który zaskakuje ich swoimi kontrowersyjnymi decyzjami i zasadami.
„Złe miasto” to interesująca powieść przygodowa w starym stylu. Para głównych bohaterów budzi sympatię. Akcja jest niespieszna, przeplatana przeróżnymi opowieściami z przeszłości poszczególnych bohaterów, których Jan i Karol spotykają na swojej drodze. To lektura w sam raz dla lubiących westerny.

Galfryd | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017

"Złe Miasto" to ostatnia, dwudziesta powieść w westernowym cyklu Wiesława Wernica.

Bohaterowie cyklu - Doktor Jan i Karol Gordon przybywają do miasteczka Colding w Nevadzie, gdzie umówili się z zapoznanym wcześniej eksplorerem na wyprawę. W miasteczku panują dziwne porządki - wjazd i wyjazd są płatne, obowiązkowe jest uzyskanie karty pobytu, na rogatkach postawione są szlabany.. Zasady wprowadził nowy szeryf, który został nim po rozgromieniu prześladującej wcześniej miasteczko bandy, teraz rządzi w Colding wraz ze swymi pomocnikami.

Mimo takiego, wojskowego wręcz, drylu, nocą dochodzi w mieście do strzelaniny. Nieznani sprawcy zaatakowali i zranili szeryfa - doktor Jan okazuje się niezbędny.

Z bohaterami nawiązuje kontakt również tajemniczy kupiec - który nie bardzo zajmuje się handlem, za to bardzo postacią szeryfa.

Wyjątkowo łatwy do przewidzenia finał ujawnia tajemnicę - sprawiedliwości staje się zadość a przyjaciele udają się w dalszą podróż.

Zakończenie przygód...

Yrr | 2016-06-08

Najlepsza z książek tego autora, które pamiętam z dzieciństwa. Jak już pisałem przy okazji "Słońca Arizony", uważam że powieści tego autora są lepszą lekturą od K. Maya, głównie ze względu na wątki kryminalne i niech bardziej urealnione postaci, w szczególności Indian.

Nie ma co ukrywać, jest to książka przygodowa, dziejąca na dzikim zachodzie, więc i postaci są raczej typowe dla westernów, choć u tego autora nie zawsze tak czarno-białe jak u Maya. Nie jest wybitną literaturą, do której się będzie wielokrotnie wracać. Ja nie wracam, bo boję się że nie przetrwa próby czasu.

Snare | 2013-11-24
Przeczytana: listopad 2013

Raczej kryminalne zwroty akcji dużo rozmów ,ale mistrzowski rozdział zatytułowany "Opowieść z Teksasu" Polecam

Robert Sikora | 2017-07-29

Ostatni tom cyklu o przygodach Jana i Karola. Ocena obciążona sentymentem z młodości, ale cykl ten jako jeden z nielicznych przetrwał próbę mojego, dojrzewajacego gustu. Tym razem w czysto westernowej wersji, przygoda w mieście planowanego przez szeryfa z mroczną przeszłością. Czysta rozrywka i zapomnienie o codziennych trudnościach gwarantowana.

arturmik | 2018-10-28
Przeczytana: wrzesień 2018