Dzikowy skarb tom 2

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 1.2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Mieszko I, Piastowie
historyczna
kamk

"Dzikowy skarb" rozpoczyna cykl powieści piastowskich. Akcja utworu, nakreślona na barwnym tle obyczajowym, wpleciona jest w historyczne wydarzenia z czasów panowania Mieszka I i jego walki z Niemcami.

Perzka | 2014-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2014

Chrześcijaństwo i niewola, czy pogaństwo i śmierć? Oto problem z którym między innymi przyszło się zmierzyć bohaterom „Dzikowego skarbu” Karola Bunscha.
Chrześcijaństwo nadchodziło z Zachodu i posuwało się w szybkim tempie na Wschód, poszerzając granice swojej „władzy i panowania”.
963 rok,wnuk Piasta Ziemomysł, stary książę przywiązany do swoich bożków, obyczajów nie chciał przy końcu swojego życia zmieniać wiary. Ze względu na jego stan zdrowia rządy przejął najstarszy jego syn Mieszko, który nie słuchał się kapłanów, wróżb nie szanował co nie wszystkim się podobało i z donosami do Ziemomysła przybywali. Książę jednak wiedział co robi przekazując władzę temu co młody był i lepiej nowe czasy rozumiał.
Mieszko upatrywał wiele korzyści z przyjęcia chrześcijańskiej wiary i przybycia biskupów i księży na jego tereny. Wiedział, że znają Oni pismo, świat, zwyczaje i obyczaje sąsiadów, a więc wszystko to co mogło zapewnić rozwój i świetlaną przyszłość jego księstwa. Tym bardziej,...

Shimik | 2015-09-09

Przyjemna książka historyczna, opowiada o losach Mieszka I. Jest to o tyle ciekawe, że w szkole na lekcjach historii jest niewiele mówione o tej postaci niezwykle ważnej dla Polaków. Dzięki tej książce można się dowiedzieć jak doszedł do władzy i o początkach rządzenia. Mimo wszystko jakoś nie mam ochoty by sięgnąć po kolejną część. Może jednak się zdecyduje, ale sam nie wiem. Jestem niezdecydowany.

Czytam-Sobie | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Czytałam już kiedyś, ale byłam młoda, głupia i nienawidziłam historii dzięki mojej nauczycielce z liceum, więc nie doceniłam i pewnie ciepnęłam w kąt. To ta zołza sprawiła, że się zacięłam i nie chciałam nic z tą tematyką mieć do czynienia, a historią i książkami z tej dziedziny (zarówno popularno-naukowymi, jak i beletrystyką) zainteresowałam się dość późno.
Od kilku lat nadrabiam braki. Teraz sięgnęłam po Bunscha. Kiedyś był to bardzo znany i poczytny pisarz, teraz o nim zapomniano. Wielka szkoda. Czytamy o historii różnych krajów (wydaje się mnóstwo książek np. Philippy Gregory), a nie doceniamy swoich pisarzy piszących książki historyczne, których tak niewielu mamy. Tak samo jak poznajemy mitologię Greków i Rzymian, a o naszej rodzimej chyba już nawet w szkole się nie wspomina – to bardzo, bardzo źle (kto teraz wie, kim byli Światowid, Weles, Swarożyc, Marzanna...).
„Dzikowy skarb” to wspaniała książka, napisana przepiękną polszczyzną (nieco archaizowaną, ale w lekturze wcale...

Andy | 2015-09-14
Przeczytana: 14 września 2015

"Dzikowy skarb: Powieść z czasów Mieszka I" Karola Bunscha opisuje czasy jednoczenia plemion słowiańskich i budowy państwa polskiego. Karol Bunsch był jednym z niewielu autorów tworzących powieści osadzone w realiach właśnie tego okresu z historii Polski. Jest to o tyle dziwne, że postać pierwszego polskiego władcy - Mieszka I - jest, jak żadna inna, warta bliższego poznania przez potomnych. Był on księciem Polan, który wykazał się dalekowzrocznością i inteligencją, był niesamowicie zdolnym i mądrym politykiem, jak również bohaterskim i mężnym władcą. Dzięki tym przymiotom udało mu się zbudować jednolite i silne państwo, które było w stanie przeciwstawić się najeźdźcom. W powieści Bunscha oprócz wątków związanych z szerszym aspektem historycznym -takich jak np. jednoczenie państwa czy wprowadzanie chrześcijaństwa wśród poddanych, opisane są również losy i przygody kilku postaci - tytułowego Dzika i jego kompanów - dzięki którym książka ta nabiera charakteru powieści przygodowej....

Anna | 2015-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Książka pisana pod koniec II wojny światowej ku pokrzepieniu serc.
Tak samo aktualna wtedy, jak teraz.

Cudowna, klimatyczna, pięknie napisana historia Polski. I nie czepiajmy się, że nie wszystkie fakty się zgadzają - wszak nikt z nas nie wie jak to było naprawdę.

Podczas czytania, a nawet jeszcze kilka dni później, mówiłam staropolszczyzną i bardzo dobrze mi z tym było :)

Karol Bunsch rulez.

Samson Miodek | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Wspaniała powieść o początkach państwa Polskiego!
Książkę odkryłem przypadkiem wpisując na stronie teledyski.info: "audiobook-całość"
Ciekawe ile jeszcze takich perełek kryje się przede mną? Bo o książce i autorze nie miałem zielonego pojęcia, a ta historia jest zacna!
Świetny materiał na serial, bo dzieje Mieszka, Dzika i reszty kompanii są wiele ciekawsze niż Stara Baśń, czy Przyłbice i Kaptury ;)
Idąc za ciosem zakupiłem właśnie na allegro, za śmieszną cenę tom 2, oraz kontynuację, Powieści Piastowskie Ojciec i Syn.

Samson Miodek | 2015-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Wspaniała powieść o początkach państwa Polskiego, oraz chrześcijaństwa zastępującego starą wiarę na ziemiach polan.Świetni bohaterowie, jak posępny Dzik czy tajemniczy Zbrozło, ale i postacie historyczne, Mieszko, Ścibor, Dobrawa, z domieszką intryg i dramatu, oraz unikatowy klimat.
Posiadam piękne wydania średniowiecznych powieści historycznych pani Cherezińskiej: Niewidzialna Korona i Korona Śniegu i Krwi, oraz Królów Przeklętych, ale to ta mała, choć treściwa książka, zakupiona za 5zł na allegro, dała mi więcej frajdy niż te wyżej wymienione razem wzięte, dała się sobie ponieść, nie było w niej dłużyzn, zaskakiwała świeżością, językiem, klimatem, nie było w niej głupich cytatów, jak u pani Cherezińskiej, Krzyżak do krzyżaka:"na starość będziesz tu wycieczki oprowadzał (!?) serio! w XIIIw. mogło paść takie zdanie?! Pan Bunsch nie musi robić z naszych królów, książąt, kniaziów, homoseksualistów, on ma pomysł na wspaniałą fabułę bez tego, nie tak jak pani Ela, która zrobiła geja z...

Monika | 2012-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2012

Tom 1 "Dzikowego skarbu" podobał mi się bardzo. Tom 2 to prawdziwa rewelacja!
Pan Karol Bunsch pięknie pisał o Polsce najdawniejszej. Poprzez swoich bohaterów pokazał, że Polacy ponad 1000 lat temu kochali i marzyli podobnie, jak my teraz. Był jednym z autorów, którzy nie pozwalają nam zapomnieć od kogo i skąd się wywodzimy. Natomiast piękne książki pana Karola nie pozwolą nam zapomnieć o ich autorze.

Polecam wszystkim tym, których pasjonuje najdawniejsza historia Polski.

Z chęcią oceniłabym tę książkę wyżej - jest naprawdę porządnie napisana, stylizacja językowa przyjemnie nienachalna, a postacie ciekawie wykreowane (i w gąszczu tych męskich - nawet dwie całkiem nieźle stworzone kobiety, epizodycznie co prawda, ale na tle innych powieści historycznych ewenement) - lecz z uczciwości nie mogę. Jeśli pojawi się kiedyś wznowienie zawierające posłowie czy też notkę historyczną, która wyjaśni, że większość "faktów historycznych" występujących w powieści została obalona (np. na początku panowania Mieszko nie władał Krakowem, nie miał też wcale siostry zwanej Białą Kneginią i tym samym to nie jego siostra została żoną węgierskiego Gezy, a Dobrawa nie była wcześniej mężatką i nie miała syna), to ocenę nieco podniosę. Gdybym oceniała w 1945 roku, przy ówczesnym stanie badań, spokojnie mogłabym dać nawet 8. ;-)

Jeśli chodzi o samą kreację świata przedstawionego, nadal pozostają pewne mankamenty.
Z jednej strony chwała autorowi za to, że nie popełnił...

Marcin | 2013-09-01

Powieść otwierająca cykl "Powieści piastowskich". Wraz z nią "Ojciec i syn" oraz "Rok tysięczny" tworzą rodzaj trylogii z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Kolejne utwory współtworzące wspomniany cykl obejmują czasy panowania Mieszka II ("Bracia"), Kazimierza Odnowiciela ("Bezkrólewie", "Odnowiciel"), Bolesława Śmiałego ("Imiennik", na który składają się powieści: "Śladem pradziada" oraz "Miecz i pastorał"), Bolesława Krzywoustego ("Zdobycie Kołobrzegu. Psie Pole") itd. "Dzikowy skarb" to przede wszystkim powieść historyczno-przygodowa, niekoniecznie jednak przeznaczona dla młodszych czytelników. Narracja jest tutaj klasyczna, stąd niekoniecznie będzie to utwór atrakcyjny dla czytelników, którzy z narracją historyczną zaznajomili się dopiero za sprawą pisarzy w rodzaju Bernarda Cornwella. Walorem utworów Bunscha jest jednak psychologiczna wiarygodność postaci. Wprawdzie nie ma tu dylematów znamiennych dla bohaterów Teodora Parnickiego, Hanny Malewskiej czy Antoniego...