Dzikowy skarb tom 2

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 1.2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Mieszko I, Piastowie
kamk

"Dzikowy skarb" rozpoczyna cykl powieści piastowskich. Akcja utworu, nakreślona na barwnym tle obyczajowym, wpleciona jest w historyczne wydarzenia z czasów panowania Mieszka I i jego walki z Niemcami.

senoreugenio | 2019-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2019

Nie ma co się rozwodzić - najlepsza z cyklu "Powieści piastowskich". Świetnie zarysowani bohaterowie, zwłaszcza chłopek-roztropek Dzik, zmyślny schwarz-charakter Szmatka i imponujący Zbrozło. Akcja wciąż wartka, której rozmachu dodają dwie bitwy - ta z Wichmanem młodszym i bitwa pod Cedynią. Obie brutalne, czego Bunsch w swych opisach raczej zwykł unikać. Po mocno łotrzykowsko-komediowej części pierwszej "Dzikowego skarbu", ta część jest bardziej melancholijna, przybijająca. Jest to jeden z najmocniejszych elementów książki. Zdarzają się bowiem zdarzenia, które ściskają nam serce, których to - to mój jedyny zarzut wobec całej twórczości Bunscha - nie umiał autor w swych licznych powieściach wyeksponować. Rzadko odczuwałem wzruszenie, wzburzenie czytając "Powieści piastowskie", z nielicznymi wyjątkami jak "Powrotna droga" i "Bezkrólewie". Autor w "Dzikowym skarbie" pisze inaczej niźli później, więcej kart poświęca opisom przyrody (wspaniały fragment o lisie ubieżającym przed psem),...

Macmax36 | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

Tom 2 to jeszcze większa uczta dla ducha, kolebka polskiego chrześcijaństwa umiejętnie wpleciona w niezwykle ciekawe losy Dzika, Tarły czy też Zbrozły.
Trzeba przyznać że Bunsch bardzo umiejętnie zmieszał losy prawdziwych postaci z fikcyjnymi, a może nie fikcyjnymi?;)
Dla mnie podziw dla wielkości Mieszka znacznie wzrósł po przeczytaniu tych 2 pierwszych tomów historii Piastów.

książek: 2019
Efemeryda | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

Troszkę myszką trącący język, a może to składnia. Dużo opisów, dialogów. Akcja nienachalna. Dwóch bohaterów na zasadzie antagonizmu psychologiczno - fizycznego przedstawionych. Wszystko to na tle wydarzeń właściwie bliżej legendarnych niż historycznych (biorąc pod uwagę "wiedzę" z okresu powstania powieści), a mimo to czyta się nieźle.

Jarosław Wróbel | 2017-06-15
Przeczytana: 30 maja 2017

Tą książką to trochę powrót do czasów szkolnych. Pamiętam zafascynowanie "Piastowskim" cyklem Karola Bunscha. Wtedy wydawało mi się, że nie ma lepszego pisarza powieści historycznej. W powieści pociąga mroczna rzeczywistość pierwszych lat Chrześcijaństwa w Polsce. Ciągłe przeplatanie się wierzeń przodków z nową wciąż obcą religią. Autor bardzo żywo pokazuje jaki sentyment do starej wiary miał nie młody już przecież Mieszko i jego dwór. Tym łatwiej jest czytelnikowi zrozumieć jak trudna musiała być decyzja aby dla umocnienia i utrwalenia tego co osiągnęli jego przodkowie zerwać z ich pamięcią. Mieszko zaryzykował wszystko i osiągną sukces.

Roman Dłużniewski | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Jedna z pierwszych powieści o pradziejach Polski, którą przeczytałem. Było to lata temu a wciąż ją pamiętam. Widać warto było czytać

Galfryd | 2016-11-08
Przeczytana: 28 października 2016

Rzadko która książka zasługuje na to, by ją przeczytać trzy razy. "Dzikowy Skarb" zasługuje.

Wspaniały historyczno przygodowy fresk opisujący początki państwowości polskiej (tak, jak była ona rozpoznana w latach 40tych XX wieku), porywająco łączący część historyczną z przygodami tytułowego bohatera i jego kompanów.
"Część historyczna" obejmuje opis lat 963-972, opisując losy księcia Mieszka i jego brata Ścibora . Śmierć ojca - Ziemiomysła, późniejszy podbój Mazowsza i Grodów Czerwieńskich, ślub z Dobrawą i chrzest Polski, złamanie Weletów i finałowa, dramatyczna bitwa pod Cedynią (gdzie Mieszko zostaje ranny a Ścibor ginie).
Część przygodowa obejmuje, splecione z losami polańskich kniaziów przygody byłego zbója, a późniejszego drużynnika Mieszka - tytułowego Dzika (w kanonach fantasy to byłby Barbarzyńca) i jego przybocznych - woja Tarły (młody Wojownik) i chytrego sługi Szmatki (Złodziej). Jest jeszcze tajemniczy, kryjący w sobie mroczną przeszłość Zbrozło (Mag)
Dzik wyrusza...

vexlubo | 2016-08-18
Na półkach: Przeczytane, Przesłuchane
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Mieszko Mieszko mój koleżko...

Bardzo bardzo dobra książka przygodowa.
Zostałem fanem i mam planach cały cykl.

Dzik to jest gość.
Twierdze że jego przodek to Łamignat od Mirmiła. Ha

herhor | 2016-03-13

Przyjemne z pożytecznym. Świetna, wciągająca przygoda z elementami faktówy histroycznych.

CzarneEspresso | 2015-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2015

Dzikowy skarb rozpoczyna Cykl Powieści Piastowskich Karola Bunscha. Nie pamiętam ile tomów sobie liczy, ale mam nadzieję, że uda mi się przeczytać wszystkie :) Akcja pierwszego tomu rozpoczyna się w 963 roku. Umiera Ziemomysł, władzę przejmuje jego syn Mieszko. Młody władca widzi dalej niż inni i postanawia wprowadzić nową wiarę. W tym celu postanawia poślubić czeską księżniczkę i z Czech przyjąć chrzest, by uniknąć zniemczenia kraju. Mieszko posiada wiernych druhów w osobach swego brata Ścibora oraz jego przyjaciela Zbrozły. Oni to spotykają na swej drodze olbrzyma, nazwanego później Dzikiem. Dzik to rozbójnik o ogromnej sile, jednak nieco dziecinnym umyśle. Wcześnie sam został na świecie i nauczył się żyć w lesie. Czy wciągnięcie go do świata ludzi wyjdzie mu na dobre?

Powieść jest naprawdę ciekawa. Jej mocną stroną są bohaterowie. pełnokrwiści, niejednoznaczni. Ludzcy. Bardzo ciekawą postacią jest Zbrozło, którego nikt do końca rozgryźć nie może choć z biegiem powieści...

Samson Miodek | 2015-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Wspaniała powieść o początkach państwa Polskiego, oraz chrześcijaństwa zastępującego starą wiarę na ziemiach polan.Świetni bohaterowie, jak posępny Dzik czy tajemniczy Zbrozło, ale i postacie historyczne, Mieszko, Ścibor, Dobrawa, z domieszką intryg i dramatu, oraz unikatowy klimat.
Posiadam piękne wydania średniowiecznych powieści historycznych pani Cherezińskiej: Niewidzialna Korona i Korona Śniegu i Krwi, oraz Królów Przeklętych, ale to ta mała, choć treściwa książka, zakupiona za 5zł na allegro, dała mi więcej frajdy niż te wyżej wymienione razem wzięte, dała się sobie ponieść, nie było w niej dłużyzn, zaskakiwała świeżością, językiem, klimatem, nie było w niej głupich cytatów, jak u pani Cherezińskiej, Krzyżak do krzyżaka:"na starość będziesz tu wycieczki oprowadzał (!?) serio! w XIIIw. mogło paść takie zdanie?! Pan Bunsch nie musi robić z naszych królów, książąt, kniaziów, homoseksualistów, on ma pomysł na wspaniałą fabułę bez tego, nie tak jak pani Ela, która zrobiła geja z...