Człowiek z Montany

Okładka książki Człowiek z Montany Wiesław Wernic
Okładka książki Człowiek z Montany
Wiesław Wernic Wydawnictwo: Siedmioróg Cykl: Doktor Jan i Karol Gordon (tom 7) Seria: Wiesław Wernic – Klasyk Powieści Westernowej literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Doktor Jan i Karol Gordon (tom 7)
Wiesław Wernic – Klasyk Powieści Westernowej
Siedmioróg
2017-11-01
1972-01-01
Dziki Zachód Montana western

Dzieje Stanów Zjednoczonych obfitowały nie tylko w piękne i historyczne chwile jak np. ogłoszenie niepodległości. Więcej było krwawych i niezbyt chwalebnych momentów, o których wielu Amerykanów wolałoby zapomnieć. Jednym z nich było powstanie Ku Klux Klanu, czyli organizacji rasistowskiej, która początkowo miała nieść pomoc ofiarom wojny secesyjnej. Mimo że wielokrotnie była likwidowana, odradzała się na nowo, a działania charakterystycznych białych kapturów przynosiły wielu ludziom przemoc i cierpienie. Również jednemu z głównych bohaterów tej książki...

Nadeszła wiosna roku 1886. i doktor Jan już nie może się doczekać kolejnej podróży na Dziki Zachód wraz ze swoim przyjacielem i mentorem Karolem, który niegdyś trafił do niego na leczenie po poważnym urazie odniesionym podczas traperskiej wyprawy. Ta dwójka ma na koncie już niejedną podróż, która zawsze kończyła się przygodami. Tym razem od początku są wrzuceni w podejrzaną historię, która rozpoczyna się od listów z groźbami, które otrzymuje pewien hodowca bydła. Udają się na jego ranczo do dalekiej Montany, by rozwiązać zagadkę, ale nie wiedzą, że jej korzenie sięgają głęboko w przeszłość. Czy naszym ulubionym bohaterom uda się rozwiązać tę tajemniczą sprawę? Co kryją dawne teksaskie dzieje ranczera? Jakie polskie wątki można znaleźć w tej historii?

Nie zwalniam tempa w odświeżaniu sobie krótkich westernowych historii autorstwa Wiesława Wernica i już jestem w połowie dwudziestotomowej serii. Tym razem przygody dwójki głównych bohaterów miały miejsce w Montanie, która już gościła w kilku częściach. Nadaje się idealnie, bo są tam Indianie, prerie i góry. Świetne miejsce na powieść o Dzikim Zachodzie. W tej książce rdzennych Amerykanów nie było, a w centrum znalazł się wątek kryminalny. Pojawił się od razu i nie był jakoś specjalnie porywający, a w samym środku książki został przerwany wielką retrospekcją do dawnych czasów. Bardziej podobały mi się przygody i momenty grozy np. spotkanie z misiem grizzly, który prawie rozszarpał doktora Jana. Na plus muszę odnotować dużo ciekawostek z historii Ameryki, jak chociażby dzieje niesławnego Ku Klux Klanu. Wątek polski nieco mnie zaskoczył gdy pierwszy raz czytałem tę książkę, bo myślałem, że Polonia w Ameryce to raczej współczesna historia, a nie XIX wiek. Okazuje się jednak ze już wtedy nasi rodacy emigrowali za ocean. Na koniec dodam, że zabrakło mi w tej części jakiegoś mocnego uderzenia na koniec, choćby jednego zwrotu akcji.

Klimat Dzikiego Zachodu dalej jest urzekający, chociaż w „Człowieku z Montany” więcej było zagadek niż beztroskiego przemierzania prerii. Ciężko jednak określić tę książkę jako kryminał, bo fabuła nie potrafi zbytnio zaskoczyć. No cóż, jak zawsze, wybaczam wiele autorowi, bo mam do niego sentyment. Książka ma też walor edukacyjny - zawiera chyba najwięcej ciekawostek ze wszystkich części przeczytanych przeze mnie do tej pory. Dla mnie jednak było tym razem dość nudno i akcji brakowało motoru napędowego. O postaciach nawet nie wspominam, bo u Wernica zawsze są tylko tłem dla przyrody i przygody. Ale taki już urok tych opowieści.

Ocena: 6,6/10

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Mlodosc powraca czytajäc Wernica :)

Mlodosc powraca czytajäc Wernica :)

Jak na razie najsłabsza z cyklu Wernica przy czytaniu po kolei. Za dużo niekonsekwencji, aby można było to zignorować. Kilkukrotnie autor zapomniał co napisał dwie-trzy strony wcześniej.

Lubię co jakiś czas udać się na dziki zachód, a książki naszego rodzimego autora są bardzo dobre na taką wycieczkę, (lepsze od Karola Maya). W całym cyklu czytelnik przeżywa wspaniałe przygody wraz dwoma wędrowcami: traperem Karolem i lekarzem Janem. Wędrówki odbywają się w końcówce XIX wieku, od Meksyku przez dziki zachód Stanów Zjednoczonych po dziewiczą Kanadę.
W siódmym tomie nasi bohaterowie udają się do Montany, gdzie przyjdzie im rozwiązać zagadkę tajemniczych listów do pewnego farmera hodowcy bydła, w tle z szantażem. Nie brakuje opisów dzikiej przyrody, Indian, zbirów spod ciemnej gwiazdy, oraz opowieści o dawnych przepędach bydła, które po zbudowaniu kolei zakończyły swój żywot.

W siódmym...

Dla mnie jedna z lepszych Wernica. Co prawda trochę nieścisłości by się znalazło, ale "to tylko Wernic" ;)

"Człowiek z Montany" to świetna powieść przygodowa o solidnym podłożu historycznym. Autor powoli odsłania mroczne tajemnice hacjendera Warrena jednocześnie okraszając przygodę sporą dawką faktów historycznych które przybliżają czytelnikowi klimat tamtych lat. Karol i Doktor Jan znowu stają po jasnej stronie mocy więc jest fajnie, strony książki znikają w szybkim tempie i koniec ... na szczęście przygoda trwa dalej. Nadjeżdża Wędrowny Handlarz 😉

Kolejne spotkanie z Karolem i Janem za mną, oczywiście sprawiło mi to niezmierną przyjemność i choć jest może mniej przygód a więcej historii to i tak lektura wciągająca i powiem strzeże sentymentalna bo przecież któż z nas nie chciał być kiedyś indianinem.

Hacjender Paddy Warren przybywa z polecenia szeryfa z Fort Benton do Milwaukee, by prosić Doktora Jana i Karola Gordona o pomoc w trudnej sprawie. Nieznani sprawcy żądają od Warrena zapłaty pokaźnej kwoty pieniędzy - grożąc, że odmowa spełniania żądań ściągnie na niego poważne konsekwencje.
Bohaterowie czują, że nie wszystko w opowieści Warrena jest jasno powiedziane, ale zgadzają się przybyć na jego zaproszenie do Montany.
Na miejscu poznają Polonusa Sanduskyego, niegdyś kowboja na rancho Warrena, zapoznają się z całą, prawdziwą (a niezbyt chwalebną) historią swego gospodarza - ostatecznie zaś wyjaśniają sprawę łapiąc sprawców.
Kolejna porządna pozycja z westernowego cyklu Wernica - może nie dorównuje ona najlepszym książkom serii, ale jest wystarczająco wciągająca i żywa, by nie nudzić czytelnika

Moim zdaniem jedna z nudniejszych książek Wernica, ale i tak dobra! :D

Moim zdaniem jedna z nudniejszych książek Wernica, ale i tak dobra! :D