Skarby Mackenzie

powieść przygodowa
Siedmioróg
2019-05-10
2014-01-01

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Siedmioróg, co kilka miesięcy mam możliwość wraz z bohaterami powieści Wiesława Wernica wyruszyć na wyprawę. Kolejną książką tego autora, która pozwoliła mi przenieść się w czasie na Dziki Zachód są „Skarby Mackenzie”.

Wiesław Wernic urodził się 28 lutego 1906 roku w Warszawie. W 1936 roku ukończył Szkołę Główną Handlową, ale jeszcze w liceum wraz ze szkolnymi kolegami, między innymi Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim, założył grupę literacką „Kwadryga”, której członkowie tworzyli czasopismo o tej samej nazwie. Po studiach pracował w Polskiej Agencji Telegraficznej. W 1933 na łamach czasopisma „Kurier Poranny” ukazała się jego pierwsza książka – była to krótka powieść detektywistyczna zatytułowana „Daleka przygoda”. Podczas wojny Wernic był zaangażowany w działalność konspiracyjną oraz redakcję prasy podziemnej. Po wojnie pracował jako dziennikarz prasowy i radiowy – najpierw, jako kierownik działu miejskiego w dzienniku „Rzeczpospolita”, od 1951 roku w Polskim Radiu, a następnie – między 1951 a 1973 rokiem – w „Tygodniku Demokratycznym”, gdzie pisał liczne artykuły, między innymi na temat historii Warszawy, ekonomii oraz twórczości rzemieślniczej. Zmarł 1 sierpnia 1986 roku w Warszawie.

Charyzmatyczni bohaterowie powieści – doktor Jan i traper Karol Gordon – wyruszają tropem okrytego złowieszczą legendą skarbu zakopanego rzekomo nad rzeką Mackenzie. W czasie wędrówki wodnym szlakiem, do bohaterów i dwójki ich towarzyszy dołącza tajemniczy Tom Fast, mający odegrać ważną rolę w dalszym rozwoju wydarzeń. W miarę zbliżania się do celu wyprawy, okazuje się, że fama o zakopanym skarbie dotarła nie tylko do naszych bohaterów. Pojawiają się inni poszukiwacze. Wyprawa przemienia się w emocjonującą przygodę, której finał nie jest pozbawiony tragicznych zajść i zaskakujących odkryć.

Książka rozkręca się bardzo, ale to bardzo powoli. Spowodowane jest to tym, że przez pierwsze sto stron główni bohaterowie przygotowują się do wyprawy. Spotkałem się z tym po raz pierwszy w twórczości Wiesława Wernica, ponieważ wszystkie dotychczas czytane przeze mnie powieści tego autora rozpoczynały się w momencie, gdy ekspedycja już trwała. Tym razem jest inaczej i niestety sprawiło to, że na początku lektury trochę się wynudziłem. Na szczęście im dalej, tym jest lepiej, chociaż nadal nietypowo, ponieważ cała podróż odbywa się łodziami i statkiem, a Karol Gordon i spółka nawet na sekundę nie wsiadają na konie.

Więcej na moim blogu: http://oczytany.eu/skarby-mackenzie-wieslaw-wernic/

Ksiäzka mlodosci......wciäga,daje odpoczäc...nadal tchnie przygodä i tajemnicä

Ksiäzka mlodosci......wciäga,daje odpoczäc...nadal tchnie przygodä i tajemnicä