Polska demonologia ludowa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-207-0610-6
historia
LaPapesse

Polska demonologia ludowa zrodziła się w szerokim kontekście różnorodnych uwarunkowań społeczno-ekonomicznych, politycznych i kulturowo-obyczajowych, głównie jednak jako produkt procesu synkretyzmu słowiańsko-chrześcijańskiego. Poszczególne jej wątki ulegały z kolei różnym dalszym przeobrażeniom i przewartościowaniom w konsekwencji przemian zachodzących w warunkach życia ludu polskiego. W czasach współczesnych wierzenia te ulegają istotnym procesom obumierania i zanikania. W toku zachodzenia tych procesów poszczególne wątki wierzeń demonicznych stopniowo tracą przypisywane im atrybuty nadprzyrodzoności i przechodzą do sfery ludowej twórczości folklorystycznej o charakterze ludyczno-wychowawczym. Ma to związek z faktem, iż życie wsi uległo głębokim przeobrażeniom, które w zasadniczy sposób odcisnęły się na funkcjonujących stereotypach poglądów i zachowań oraz wzorach postaw ludności wiejskiej, na jej stosunku do zjawisk świata przyrody i życia wiejskiego, a tym samym i na tradycyjnie ukształtowanej sferze wierzeniowej.

anika | 2015-05-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 maja 2015

Bardzo dobre kompendium wiedzy o polskich wierzeniach ludowych oraz ich słowiańskim rodowodzie.
Wszystkie istoty demoniczne opisane w książce zostały dokładnie scharakteryzowane, również ze względu na to jak dane zjawisko demoniczne było postrzegane w różnych regionach naszego kraju. W książce znalazł się też rozdział poświęcony istotom parademonicznym, takim jak białe damy.

Swoistą gratką jest, że każdy rozdział zawiera wypowiedzi ludzi, którzy spotkali osobiście daną istotę, bądź też słyszeli o niej od swoich najbliższych. Rozdziały kończą ludowe opowieści o opisywanych w nich demonach.

Jedynym minusem opracowania jest brak jakichkolwiek rycin.

Adrian Jeżak | 2015-09-10
Przeczytana: 10 września 2015

Skończone :)
Po troszku, po mału, delektując się podaniami, wierzeniami i mitami o dziwnych stworzeniach i potworach, w które wierzyli nasi przodkowie. Idea książki jest świetna. Brakuje mi jednak uogólnionego rysopisu, rysunku czy też przedstawienia, gdyż w zależności od regionu te same potwory lub demony miały inną postać lub na odwrót. Jeden potwór miał wiele nazw chodź ludzie mieli na myśli to samo.
To co razi najbardziej jeżeli chodzi o przekrój historyczny tych wierzeń, to wpływ chrześcijaństwa, który wrzuca wszystkie bestie do jednego wora z napisem "diabeł" choć istoty z wierzeń ludzkich nie miały z nimi nic wspólnego.
Wstyd przyznać, ale chrześcijaństwo zniszczyło wiele zarówno w kulturze ideologii czy dążeniach i wojnach religijnych. Widać to także i w tej książce jako historycznym dowodzie na bazie relacji ludzi o zmianach w wierze, zabobonach, prześladowaniach ludzi za ich wiarę i bluźniercze przekonania, które tak naprawdę zakorzenione były w nas od wieków.
Zachęcam do...

Gilles | 2013-11-05
Na półkach: Ebook, 2013, Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2013

Książka bardzo ciekawa. Ludzie dawniej mieli bardzo kolorowe życie. Jednak nie do końca zgodzę się, że to co zamieszczone w tej książce to fikcja i wymysły, ponieważ sam byłem świadkiem wydarzeń z osobą zmarłą. Nie będę jednak niczego więcej pisał bo może ona jak i jej rodzina sobie tego nie życzą ;)

Jeszcze dodam, iż jest to dość ciekawa pozycja dla pisarzy fantasy, gdyż jest dość dobrym zbiorem różnych stworków ;)

hukot | 2013-01-02

Jakby to napisac.. to ksiazka mojego dziecinstwa.Uwielbialam czytac to z bratem i straszyc sie nawzajem:)Jest w niej duzo opisow bezposrednich, ludzi ,ktorzy wierzyli w to co mowia.
Baardzo polecam, nawet,jesli kogos nie interesuja opracowania, to warto chociazby same teksty poczytac:)
No coz..niektorzy zaczynali od pottera, a niektorzy od demonow;)

Magda | 2014-06-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Genialne źródło wiedzy o wierzeniach ludowych, wywodzących się nierzadko z wiary Słowian. Polecam wszystkich zainteresowanych tematem. Jedyny minus książki- nie ma obrazków, które niewątpliwie wzbogaciłyby tą pozycję.

Czarna | 2013-03-27

Biorąc tę książkę do ręki, miałam nadzieję na interesującą lekturę, która pogłębi moją wiedzę dotyczącą mentalności i wierzeń ludzi żyjących na wsi, głównie w XIX i XX wieku. Nawet jeśli w podobnych opracowaniach często możemy natknąć się na miliony obszernych przypisów, których nie sposób przebrnąć, to w tym było ich niewiele. Absolutnie się nie zawiodłam.
Chociaż na początku książki około 10 stron dotyczy jedynie odsyłania czytelnika to tu, to tam, w dalszej części nie spotykamy czegoś podobnego. Autor w ciekawy sposób przybliża nam istotę i charakter polskiej demonologii ludowej, wyjaśnia, skąd wzięły się ludowe wierzenia i jaki wpływ na ich kształtowanie się miała mitologia słowiańska. Tak więc w książce znajdziemy informacje dotyczące i rodowodu, i pochodzenia owych wierzeń. Autor udowadnia, że wszystkie one były personifikacją pewnych zjawisk: atmosferycznych, przyrodniczych czy życia społecznego, a każdą z tych personifikacji dokładnie opisuje. Swoje opinie i obserwacje...

Nemerle | 2015-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2015

Zdecydowanym atutem tej pozycji są liczne przytoczenia fragmentów materiałów z badań terenowych. Cytaty są przywoływane bez zmian, co w przypadku gwary tak specyficznej jak kaszubska czy nawet góralska może powodować niejakie problemy czytelnikowi, niemniej gwarantuje ścisłość przekazu jednocześnie wystrzegając się nieporozumień i nieścisłości.

Charakteryzacja bytów demonicznych jest ścisła i stosunkowo wyczerpująca. Autor bardzo trafnie podkreśla zależności polityczno-społeczne i wiążące się z nimi zmiany w wierzeniach ludowych. Książka podzielona jest logicznie, co z pewnością może ułatwić czytelnikom zapoznanie się z wybraną tematyką. Natomiast bogata bibliografia, z której korzystał autor otwiera naprawdę bogate wrota dla zainteresowanych tematyką.

ordoabchao | 2016-07-14

Do tej pory wieśniacy wszędzie widzą czorty,demony czy inne diaboły.

amina | 2016-11-17